Velké Pavlovice

Město proslavily meruňky, víno a tradice lidové kultury, které ožívají zejména při srpnových krojovaných hodech o svátku Nanebevzetí Panny Marie. Pěkný pohled na okolní vinohrady se otvírá z rozhledny Slunečná, kuriozitou je moderní sklepní ulička s „opilými“ pestrými domky.

Poznejte historii i současnost Velkých Pavlovic

Vedle barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie, několika drobných kapliček, poklon a soch či náměstí s radnicí a kašnou patří k místním architektonickým památkám tereziánská kontribuční sýpka, barokní technická stavba z let 1770–1780, přestavovaná na moderní hotel. S fenoménem pěstování meruněk vás seznámí speciální expoziceEkocentru Trkmanka, které sídlí v bývalém zámečku. Jméno je inspirováno malou říčkou, která pramení u Ždánic a poblíž Janohradu v Lednicko-valtickém areálu se vlévá do Dyje.
 

Opilé sklepy aneb vinařská ulička Pod Starou Horou

V roce 2012 byla ve Velkých Pavlovicích slavnostně otevřena nová sklepní ulička. Název Pod Starou Horou je tradiční, ovšem vinné sklepy jako tady nikdy jinde neuvidíte. Uličku tvoří patnáct domků odvážného moderního pojetí, které hýří pestrými barvami a vypadají, jako by se hýbaly. Podle některých tančí, podle jiných přebraly vína, a tak se jim často říká opilé sklepy. Do neobvyklé sklepní uličky vede z centra města naučná stezka Zastavení v kraji vína a meruněk.
 

Výlety krajinou Modrých Hor

Kromě řady vinařství můžete ve Velkých Pavlovicích navštívit Šlechtitelskou stanici vinařskou s Vinařským penzionem André, kde si budete připadat jako v dalekém Toskánsku. Na krátký výlet se můžete vypravit ke kapličce sv. Urbana, která stojí jen pár stovek metrů od rozhledny Slunečná ve viniční trati Nad Zahradami, a dál do Modrých Hor. Jde o oblast kolem Velkých Pavlovic, Němčiček, Bořetic, Kobylí a Vrbice, vinařských obcí vyhlášených díky skvělým červeným vínům.

Aktuality z města

22. červenec 2021 12:40

Nejen za vínem do Modrých hor...

Velké Pavlovice
Nádherný mikroregion Modré hory propojuje 5 vinařských obcí. Velké Pavlovice postavily moderní sklepní uličku „opilé sklepy“. V Němčičkách si v zimě užijete lyžování mezi vinicemi. Bořetice mají Spolkovou Republiku Kraví hora a v ní 260 vinných sklípků. V Kobylí vás kromě vína nadchne rozhledna Stezka nad vinohrady, na jejíž vrchol vyjedou i vozíčkáři. A ve Vrbici tvoří 7 pater sklípků kopec jako z pohádky.

Turistická informační centra


7.8.
Krajem vína – letní putování okolím Modrých Hor

Krajem vína – letní putování okolím Modrých Hor

Velké Pavlovice, Jižní Morava
28.8.
Vinohraní v Pavlovicích

Vinohraní v Pavlovicích

Velké Pavlovice, Jižní Morava
17.9.
18.9.
Velkopavlovické vinobraní 2021

Velkopavlovické vinobraní 2021

Velké Pavlovice, Jižní Morava