Velké Bílovice

Když se na Velké Bílovice podíváte od kapličky na vrchu Hradištěk, pochopíte, jak vypadá největší vinařská obec v Česku. Vinice se tu rozprostírají od obzoru k obzoru na 800 hektarech a hospodaří na nich více než tisíc vinařů. Díky nim opodál vyrostlo druhé menší městečko, kde se vyrábí víno.

Co musíte vidět ve Velkých Bílovicích

Vinařské atributy na znaku i praporu dokazují, že vinařství se ve Velkých Bílovicích dařilo už před stovkami let. Historii obce se věnují také sbírky vlastivědného muzea v bývalé škole na náměstí, opodál na návrší se vypíná kostel Narození Panny Marie. Na vyvýšenině uprostřed vinic severně od města, v místě s krásným výhledem do širého okolí, stojí kaple zasvěcená sv. Cyrilovi, sv. Metodějovi, sv. Václavovi a sv. Urbanovi vysvěcená v roce 2002.
 

Sklepní uličky pojmenované po odrůdách vinné révy

Téměř ke každé bílovické domácnosti patří vinohrad a vinný sklep. Typický vinařský kolorit malebné krajiny dotvářejí stovky malých vinných sklepů severovýchodně od Velkých Bílovic, které vytvářejí samostatné vinařské městečko, a dokonce se dělí na několik částí: Pod Předními, Pod Panskými, Pod Krátkými, Půrynky a nejznámější Belegrady. Jednotlivé uličky a prostranství jsou pojmenované podle odrůd rév vinné anebo podle osobností či událostí spojených s vinařskou historií města.
 

Putování za vínem

Do Velkých Bílovic se nejčastěji jezdí kvůli vínu; objevíte tu řadu známých vinařství, od velkých firem až po malé vinaře. S tradicemi pěstování vinné révy a viničními tratěmi v okolí vás seznámí naučná vinařská stezka, z řady akcí vyniká zejména jarní obcházení vinných sklepů pojmenované Ze sklepa do sklepa. Výhled na vinice jižní Moravy v okolí nabízí několik rozhleden, například Maják na Přítlucké hoře, rozhledna na Kraví hoře u Bořetic nebo rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic.
 
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Ze sklepa do sklepa – na košt přímo k vinařům do Velkých Bílovic
5. duben 2019 7:00

Ze sklepa do sklepa – na košt přímo k vinařům do Velkých Bílovic

Velké Bílovice
Největší ochutnávka vín čeká na návštěvníky 14. ročníku Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích v sobotu 6. dubna. Přes padesát vinařských sklepů se otevře v jediný den milovníkům vína a nabídne to nejlepší ze své úrody. Připraveny jsou pro vás koštovací skleničky, podrobná mapka všech otevřených vinařství, cimbálová muzika a bohatý večerní program plný moravského vína, jídla a hudby. Nemusíte se bát ani silniční kontroly – vypraveny budou zvláštní vinné autobusy.

Ubytování a restaurace

Pojeďte na výlet