!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kam pojedete? > Jižní Morava > Brno a okolí > Veverská Bítýška

Veverská Bítýška

Výletní lodě, které odplouvají od hráze Brněnské přehrady, před sebou mají přibližně desetikilometrovou plavbu. Přes hlavní jezero zamíří do meandrů kolem hradu Veveří a poslední zastávkou je Veverská Bítýška, město na soutoku Svratky a Bílého potoka. Právě tady, kousek od Brna, přehrada začíná.

Veverská Bítýška: město na Bílém potoce

Město vzniklo zřejmě až po založení hradu, navíc rozhodně ne v podhradí: od hradu Veveří to je do Veverské Bítýšky několik kilometrů. Dominantou centra města je barokní kostel sv. Jakuba, před ním stojí socha sv. Jana Nepomuckého. U silnice směrem na Hvozdec je v poli smírčí kámen s vytesaným křížem, sekyrou a letopočtem 1559. Zajímavou památkou je rovněž Jarošův mlýn, jeden z mnoha mlýnů na Bílém potoce. Byl postaven jako jeden z posledních a provoz v něm skončil až v roce 2002.
 

Hrad Veveří a kaple Matky Boží

Původně malý lovecký hrádek se během osmi staletí rozrostl natolik, že dnes hrad Veveří patří k nejrozsáhlejším hradním areálům v Česku. Je oblíbeným cílem výletů do okolí Brna, koná se tu řada akcí – například letní kulturní festival České hrady.cz – a přímo pod hradem je také zastávka výletních lodí, které křižují Brněnskou přehradu každý rok od dubna do října. Kousek od hradu stojí již přibližně osm set let kaple Matky Boží, kostelík patrně starší než samotný hrad.
 

Tři kříže, Pohádka máje a stará vápenka

Z Veverské Bítýšky se můžete vydat na výlet například do údolí Svratky směrem k Tišnovu, do údolí Bílého potoka do osady Šmelcovna, kde se až do počátku 19. století zpracovávala stříbrná a železná ruda, ke zbytkům vápenných pecí u Lažánek anebo do rozlehlých Podkomorských lesů. V místech, kam spisovatel Vilém Mrštík umístil děj románu Pohádka máje, objevíte například Helenčinu a Ríšovu studánku, na protějším břehu Brněnské přehrady můžete navštívit poutní místo U Tří křížů; z obce Chudčice sem stoupá křížová cesta lemovaná výklenkovými kapličkami.

Aktuality z města

24. únor 2020 10:00

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Veverská Bítýška
Vůně masa z udírny, zabíjačkových specialit z kotlíků a masopustních sladkostí zaplní ve dnech 29. února a 1. března 2020 hrad Veveří. Na Slavnostech moravského uzeného svoje výrobky předvede několik vybraných uzenářů z celé Moravy. Kromě klasického uzeného masa to budou klobásy, šunky i zabíjačkové speciality. Vše podle tradičních rodinných receptur bez užití chemie. Návštěvníci budou moci sami rozhodnout, kdo měl nejlepší uzené.

Akce

30.7.
31.7.
Letní kulturní festival Hrady CZ - Veveří

Letní kulturní festival Hrady CZ - Veveří

Veverská Bítýška, Jižní Morava

Aktivity

Tři kříže ve Veveřím lese

Tři kříže ve Veveřím lese

Veverská Bítýška, Jižní Morava
Kaple Matky Boží u hradu Veveří

Kaple Matky Boží u hradu Veveří

Veverská Bítýška, Jižní Morava
Jarošův mlýn - kouzlo mlynářského řemesla

Jarošův mlýn - kouzlo mlynářského řemesla

Veverská Bítýška, Jižní Morava