Rosice
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Rosice

Město leží v mělkém údolí říčky Bobravy západně od Brna, z východu a západu je obklopují zalesněné výběžky Českomoravské vrchoviny. Z řady památek si zaslouží pozornost zejména renesanční zámek a barokní poutní kaple s trojúhelníkovým půdorysem interiéru.

Co musíte vidět v Rosicích

Dominantou Rosic je zámek s arkádami a řadou dalších renesančních prvků, obklopený parkem; kromě prohlídek se tu koná řada akcí. Na návrší jižně pod zámkem stojí chrám sv. Martina, další významnou sakrální stavbou je poutní kaple Nejsvětější Trojice na návrší jižně od města. Vede k ní lipová alej s křížovou cestou. Za vidění stojí i kašna na náměstí se sochou slovanské bohyně Živěny, instalovaná roku 1868 při příležitosti otevření prvního městského vodovodu, a starý pranýř před radnicí.
 

Rosické štiky

Ve 14. a první polovině 15. století Rosice patřily rodu Hechtů, jehož erb zdobila stříbrná štika v červeném poli. Ryba se v Rosicích zabydlela; město má štiku ve znaku, její jméno hrdě nese místní hokejový klub, najdete tu i restaurace a kavárny se štičími jmény. Ještě slavnější než Hechtové byli další majitelé panství. Jan starší ze Žerotína založil v nedalekých Kralicích nad Oslavou tiskárnu, v níž byla vytištěna známá Bible kralická, jeho syn Karel dokončil renesanční přestavbu zámku.
 

Úzkokolejky, permoníci a včely

Nejzajímavějšími místy města vás provede naučná stezka Rosickou historií; kromě kostela a kaple Nejsvětější Trojice míří také ke Včelařskému muzeu. Ve venkovním areálu se nacházejí moderní včelíny i úly z dob našich předků, sídlí tu rovněž včelařská chovatelská stanice. Minulost města, které až do devadesátých let 20. století bývalo centrem Rosicko-oslavanské uhelné pánve, připomíná Muzeum průmyslových železnic ve Zbýšově, s dětmi se vydejte do zábavního parku Permonium.

Aktuality z města

9. září 2021 12:00

Rosice zvou na slavnosti česneku

Rosice
Rosice o tomto víkendu zavoní česnekem! Již 13. ročník Česnekových slavností proběhne letos v sobotu 11. září 2021. Bohatý program doplní řemeslný jarmark a prodej tuzemského česneku, výrobků z česneku, česnekové dekorace a aranžmá a bohaté česnekové občerstvení. Kromě toho nebude chybět klasický regionální sortiment, první podzimní zelenina a burčák.

Turistická informační centra


5.11.
Rosickou nocí 2021

Rosickou nocí 2021

Rosice, Jižní Morava