Úvod > Kam pojedete? > Jižní Morava > Brno a okolí > Dolní Kounice

Dolní Kounice

Na Dolní Kounice je nejkrásnější pohled shora. Na stráních malebného údolí řeky Jihlavy se rozkládají lesy, ovocné sady i vinice, ve městečku se před vámi jako na dlani otevírá přehlídka zajímavých památek, od několika kaplí přes zámek, klášter a synagogu až po židovský hřbitov.

Co musíte vidět v Dolních Kounicích

Kaple i kostely objevíte leckde, ale zříceniny kláštera Rosa coeli mají jenom v Dolních Kounicích. V roce 1181 jej Vilém z Pulína založil pro ženskou řeholi premonstrátského řádu, současnou podobu mu vtiskla gotická přestavba. Barokních úprav se už kvůli požárům nedočkal, několik posledních staletí nezadržitelně chátral. Z původních staveb se dochovaly impozantní gotické trosky – rajský dvůr s křížovou chodbou, kapitulní síň, schodišťová věž a chrám sv. Petra a Pavla se zřícenými klenbami.
 

Víno z Doních Kounic a kde je ochutnáte

Na vinicích v okolí Dolních Kounic a nedalekých Moravských Bránic se daří především červeným vínům; zdejší Frankovka či Svatovavřinecké mají vynikající pověst a ve městě najdete několik vinařství, která kromě klasického prodeje nabízejí i návštěvy vinných sklepů a degustace místních vín. Ochutnávky vín doprovází rovněž řadu místních akcí, například květnové Svatogothardské slavnosti, historické slavnosti Rosa coeli začátkem září anebo Svatováclavské slavnosti na konci září.
 

Výlety po městě i po okolí

Spousty akcí pro velké i malé se v letních měsících konají také na dolnokounickém renesančním zámku, k prohlídkám láká místní synagoga a židovský hřbitov, křížová cesta a zároveň červená turistická značka vás dovedou k pěkné vyhlídce od kaple sv. Antonína. Západně od města v údolí Jihlavy objevíte zajímavou technickou památku, torzo železničního viaduktu z roku 1868, v jehož těsné blízkosti vede již několik desetiletí moderní most.
Celý popis

Aktuality z města

Renesance v italském stylu: nejkrásnější arkády, rajské dvory a saly terreny
7. září 2019 12:00

Renesance v italském stylu: nejkrásnější arkády, rajské dvory a saly terreny

Dolní Kounice
Co mají společného Jindřichův Hradec, Opočno, Velké Losiny, Moravská Třebová, Litomyšl nebo Rosice? Nebudeme vás příliš napínat; odpověď je navíc dost jednoduchá: jsou v nich zámky a navzdory různým přestavbám jde o stavby z velké části renesanční. A protože renesanční zámky často zdobí arkády, právě jim věnujeme dnešní článek.

Turistická informační centra


18.6.
22.6.
Festival Kefasfest 2020

Festival Kefasfest 2020

Dolní Kounice, Jižní Morava
15.2.
Dětský maškarní karneval

Dětský maškarní karneval

Dolní Kounice, Jižní Morava
14.3.
Na stojáka! Stand up comedy

Na stojáka! Stand up comedy

Dolní Kounice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace

Vinařství Trpělka a Oulehla

Vinařství Trpělka a Oulehla

Dolní Kounice, Jižní Morava