Úvod > Kam pojedete? > Jižní Čechy > Třeboňsko > Stráž nad Nežárkou
Stráž nad Nežárkou
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Stráž nad Nežárkou

V jižních Čechách v polovině cesty mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní leží městečko Stráž nad Nežárkou. Iniciály „ED“ na bráně zámku připomínají doby, kdy jej na počátku 20. století vlastnila světoznámá operní pěvkyně Ema Destinnová. Město znají také vodáci, plavící se po známé řece Lužnici.

Stráž nad Nežárkou: zámek Emy Destinnové

Když slavná pěvkyně Ema Destinnová hledala místo, kam by se mohla vracet z turné po světových pódiích a kde by mohla v létě nerušeně odpočívat, do oka jí padla právě Stráž. Zanedbaný zámeček koupila v roce 1914 a žila tu až do své smrti roku 1930. Současná majitelka, paní Radoslava Doubravová, vrátila vrátit Stráži podobu z doby, kdy tu byla Destinnová doma. Expozici světoznámé pěvkyně doplňují kostýmy, prohlídka soukromých pokojů i kuriózní věštírny, kde Destinnová s přáteli vyvolávala duchy.
 

Na návštěvu ke slavné zpěvačce

Destinnová Stráž nad Nežárkou milovala; tady měla konečně čas na přátele a své soukromé záliby: pořádání sbírek, psaní sladkobolných románů inspirovaných minulostí strážského zámku, neúspěšnou výrobu likérů, okultní vědy, spiritismus a rybaření. Přání být po smrti pochovaná v parku strážského zámku se jí však nikdy nesplnilo; její hrob najdete v Praze na vyšehradském Slavíně. Dodnes však střeží svůj zámek coby Strážská černá paní; její obraz uvidíte při prohlídce zámku.
 

Toulky po okolí Stráže

Možná se do Stráže podíváte při některém ze zámeckých koncertů, možná se tu zastavíte při plavbě po Lužnici nebo řece Nežárce. Prohlédněte si také Černickou oboru, která se proslavila zejména na přelomu 18. a 19. století coby místo konání velkých parforsních honů – honů s pomocí štvoucích psů a jezdeckých koní, na něž se v podzimních měsících sjíždělo panstvo z celé monarchie.

Aktuality z města

8. červenec 2021 9:00

Do Stráže nad Nežárkou zavítejte na návštěvu k Emě Destinnové

Stráž nad Nežárkou
Expozice ve Stráži nad Nežárkou je věnována významné operní pěvkyni Emě Destinnové, která zde prožila část svého života. Její zámeček se návštěvníkům otevírá od července do srpna denně mimo pondělí. Zavzpomínejte na naši operní hvězdu v nejucelenější a nejrozsáhlejší muzejní expozici, která je procházkou celým životem a dílem této významné osobnosti. Zpřístupněn je i privat Emy Destinnové – místnosti ve kterých Ema bydlela.

Ubytování a restaurace

Penzion Příbrazský Stráž nad Nežárkou

Penzion Příbrazský Stráž nad Nežárkou

Stráž nad Nežárkou, Jižní Čechy
Autokemp U Skalníků

Autokemp U Skalníků

Stráž nad Nežárkou, Jižní Čechy