Úvod > Kam pojedete? > Jižní Čechy > Třeboňsko

Třeboňsko

Zdejší rovinatá krajina s rozlehlými borovými lesy, staletými hrázemi rybníků a malebnými vesničkami přímo vybízí k letní dovolené u vody a výletům na kole. Jedině v Třeboni se můžete vydat na výlet kolem Světa a za pár hodin být zpět. Oblast je známá také díky rašelinným lázním, kde si lze dopřát pohádkový odpočinek.
Malebná krajina Třeboňska s unikátní sítí rybníků, rozlehlými borovými lesy, vzácnými rašeliništi, historickým městem Třeboň a zachovalou vesnickou architekturou patří mezi nejkrásnější oblasti jižních Čech. Díky mimořádně cenným přírodním lokalitám byla na podstatné části Třeboňské pánve vyhlášena CHKO Třeboňsko, která je současně i biosférickou rezervací.

Třeboňsko se svými 460 rybníky je tradičním centrem českého rybníkářství. Mezi nejznámější vodní díla patří rybníky Svět a Rožmberk, Staňkovský rybník, Hejtman či umělý kanál Zlatá stoka. Tyto a další významné památky Třeboňska, které jsou spjaty s dlouhodobou tradicí rybníkářství, byly navrženy k zápisu do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO pod názvem Třeboňské rybníkářské dědictví. Každoročně na podzim se oblast stává centrem tradičních výlovů. Třeboňský kapr je pojmem nejen u nás, ale daleko za hradnicemi České republiky. Mezinárodně je označení Třeboňský kapr chráněno od roku 1967.

Přirozeným centrem oblasti je historické město Třeboň, kde se nacházejí Slatinné lázně Třeboň (Aurora a Bertiny lázně) a také nejvýznamnější památky v čele se zámkem Třeboň a malebným historickým náměstím. Mnoho zajímavých církevních památek, zámků anebo muzeí najdete však i mimo Třeboň. Mezi TOP cíle patří například Schwarzenberská hrobka v Domaníně, zámek ve Stráži nad Nežárkou, řeka Lužnice (oblíbená mezi vodáky), naučná stezka Cesta kolem Světa, písečná duna u Vlkova, nebo Veselské pískovny. V půvabných vesnicích a vesničkách se dochovala lidová architektura a některé z nich jsou chráněny jako vesnické památkové zóny (např. Kojákovice, Bošilec, Ponědřážka, Pístina, Soběslavsko-veselská blata).
Celý popis

Aktuality z oblasti

Do Stráže nad Nežárkou zavítejte na návštěvu k Emě Destinnové
9. červenec 2020 6:00

Do Stráže nad Nežárkou zavítejte na návštěvu k Emě Destinnové

Stráž nad Nežárkou
Expozice ve Stráži nad Nežárkou je věnována významné operní pěvkyni Emě Destinnové, která zde prožila část svého života. Její zámeček se návštěvníkům otevírá od července do srpna denně mimo pondělí. Zavzpomínejte na naši operní hvězdu v nejucelenější a nejrozsáhlejší muzejní expozici, která je procházkou celým životem a dílem této významné osobnosti. Zpřístupněn je i privat Emy Destinnové - místnosti ve kterých Ema bydlela.