Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Toulava > Kamýk nad Vltavou

Kamýk nad Vltavou

Kamýk nad Vltavou leží v půvabném údolí připomínajícím dvě otevřené dlaně, v nichž se vine široký proud Vltavy. Po obou stranách se doširoka rozvírají svahy a stráně povolně i prudce klesajícím břehům. Hluboké lesy střídají louky a pole, které prostupují osaměle skupiny borovic a mohutných bludných kamenů.

Letní sídlo dávných českých králů

kamýk nad vltavouPokud budete někdy uvažovat o výletu k přehradám vltavské kaskády, zařaďte do svého plánu i návštěvu někdejšího hradu Vrškamýk (zvaného také Hunec). Není to zřícenina ledajaká – hrad kdysi sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků, a teprve poté, co jeho úlohu převzal slavný Karlštejn, byl opuštěn a zapomenut. Zbylo tu z něho ale dost na to, abyste si mohli udělat představu, jak někdejší centrum zdejšího kraje vypadalo.

Na základech dvorce z 13. století vzniklo honosnější sídlo, jež nechal vybudovat zřejmě Václav I. Započaté dílo pak dokončil jeho syn Přemysl Otakar II. V té době tu nastálo pobýval královský úředník, neboť Kamýk byl správním centrem pro oblast nacházející se nalevo od toku Vltavy. Panovníkům ale sloužil i jako základna pro jejich kratochvíle, konkrétně pro lovecké výpravy do okolních hlubokých lesů, a tak tu za Václava II. sídlil i královský lovčí. Na Vrškamýku bývalo rušno ještě za Jana Lucemburského. Poté, co jeho syn Karel IV. začal stavět Karlštejn, rozhodl se Vrškamýk už dále nepřestavovat. Svou roli určitě sehrála i vzdálenost od Prahy – urazit asi sedmdesát kilometrů trvalo na koni dobré dva dny. Podle jiné teorie měl zase Vrškamýk špatnou statiku obvodových zdí a jeho přestavba byla i vzhledem ke stísněnému prostoru na ostrožině nevýhodná. V každém případě byl hrad už v 2. polovině 14. století opuštěn a od roku 1569 se uvádí jako zřícenina.
 

Kamýcká slavná vorařská minulost ožívá každé léto

vory kamýkObec Kamýk nad Vltavou byla v minulosti známá jako vítaná zastávka plavců, kteří připlouvali na vorech po Vltavě a plavili dřevo ze Šumavy do Prahy. Vltavou v Kamýku kdysi plulo i 3000 vorů ročně, dnes tuto minulost obce připomíná už je někdejší vorařská hospoda U Krůtů, kterou rodina současného majitele Václava Krůty vlastní od roku 1720. Poslední vor proplul obcí v roce 1956.

Slavnou plaveckou tradici v obci připomínají každoroční letní projížďky na vždy znovu postaveném voru, které probíhají od konce června do poloviny srpna.


Vodní dílo Kamýk – jedna z přehrad Vltavské kaskády

Těsně nad stejnojmennou obcí, na říčním kilometru 134,730 Vltavy, bylo v letech 1956 až 1962 především kvůli vyrovnávání špičkových odtoků z Orlické vodní elektrárny vybudováno vodní dílo Kamýk. Nádrž o délce 10,2 km, objemu 12,9 mil. m3 a rozloze 195 ha však slouží nejen jako vyrovnávací stupeň, nýbrž i k výrobě elektrické energie, odběrům pitné vody, nadlepšování průtoků v řečišti pod hrází, přispívá k ochraně území pod přehradou před velkými vodami a částečně slouží taktéž pro rekreaci, vodní sporty a plavbu.

Koupání bychom vám zde ale příliš nedoporučovali – do Kamýka přitéká z VD Orlík pouze studená, minimálně okysličená spodní voda a její teplota nikdy nepřekračuje 18°C. Při levém břehu je umístěna hydroelektrárna se čtyřmi Kaplanovými turbínami. Lodě, plavící se po řece, mohou v Kamýku využít plavební komoru situovanou při pravém břehu. Otevřená je zde od 1. 5. do 30. 9. v pondělí, pátek, sobotu a neděli, od 8:00 do 18:00 hod. Z horní vody se proplavuje vždy v sudé hodiny a naopak. Malá plavidla je možno proplavit mimo uvedené časy spolu s plavidly, plujícími podle jízdního řádu. Pro přepravu malých sportovních plavidel slouží na pravém břehu kolejová dráha s vozíky.

Akce v obci Kamýk nad Vltavou

Relaxace těla, mysli a duše jógou v Kamýckém Hájemství

Potřebujete si důkladně odpočinout, načerpat novou energii a třeba poznat stejně naladěné přátele? Zkuste pobyt v Kamýckém Hájemství, kde se od 31. května do 2. června koná relaxační víkend pro znovunalezení sebe sama. Hlavní náplní bude funkční pohyb s aspekty jógy a zdravotního cvičení.
Kamýk nad Vltavou, Středočeský kraj

Aktivity v obci Kamýk nad Vltavou

Vltavská cyklostezka EuroVelo 7 – ze Šumavy k Mělníku

Nadregionální dálková trasa sleduje tok řeky Vltavy od pramene až po soutok s Labem. Linie je vedena z Kvildy na Vyšší Brod, Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík nad Vltavou a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka.
Kamýk nad Vltavou, Středočeský kraj

Zřícenina hradu Vrškamýk – Hunec v Kamýku nad Vltavou

Pokud uvažujete o výletu k přehradám vltavské kaskády, zařaďte do svého plánu i návštěvu někdejšího hradu Vrškamýk (Hunec). Není to zřícenina ledajaká – hrad kdysi sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků, a teprve poté, co jeho úlohu převzal slavný Karlštejn, byl opuštěn a zapomenut.
Kamýk nad Vltavou, Středočeský kraj

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.
Kamýk nad Vltavou, Středočeský kraj

Skalní masiv Velká jezerní stěna a skalní útvar Starý Kamýk

Uprostřed Kamýcké přehrady, na 137 říčním kilometru, se nachází při pravém břehu krásné strmé skály, které rádi využívají horolezci. Jejich krásnou se pokochá ten, kdo pluje po Vltavě, ale i ten, kdo se vydá na výlet po červené značce z Kamýka směrem na Přední Chlum.
Kamýk nad Vltavou, Středočeský kraj

Přehrada Kamýk nad Vltavou

Na Vltavě na konci vzdutí Slapského jezera bylo vystavěno vodní dílo Kamýk, které slouží k vyrovnávání špičkových odtoků z hydrocentrály Orlík, ale současně je rovněž využito k výrobě elektrické energie.
Kamýk nad Vltavou, Středočeský kraj

Vltavská čára – pozůstatky vojenské obranné linie v Kamýku nad Vltavou

Na území katastru obce Kamýk nad Vltavou se zachoval jedinečný soubor železobetonových pevnůstek, tzv. „řopíků“ postavení na pravém břehu Vltavy během roku 1938.
Kamýk nad Vltavou, Středočeský kraj

Kostel Narození Panny Marie Kamýk nad Vltavou

Spolu se zříceninou někdejšího královského hradu Vrškamýku je kostel Narození Panny Marie jednou z nejvýznamnějších památek obce. Připomíná se již na konci 13. století jako farní kostel městečka Nový (též Dolní) Kamýk.
Kamýk nad Vltavou, Středočeský kraj

Plavební komora Kamýk nad Vltavou

Přehrada Kamýk nad Vltavou je důležitým bodem na Vltavské vodní cestě, neboť umožňuje lodím proplavbu směrem z Orlíka na Slapy, a naopak. Plavidla mohou využít plavební komoru, která je otevřená od 1. 5. do 30. 9. v pondělí, pátek, sobotu a neděli, od 8:00 do 18:00 hod.
Kamýk nad Vltavou, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v obci Kamýk nad Vltavou

Zmrzka u Ádi v Kamýku nad Vltavou – Andělská zmrzka

Cukrárna u Ádi v Kamýku nad Vltavou proslula svou vynikající točenou Andělskou zmrzlinou široko daleko. Tady si ji vyrábí vlastnoručně z čerstvého ovoce nebo čokolády. Točí zde ale také "Opočno" anebo ledovou tříšť.
Kamýk nad Vltavou, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Toulava


Výlet krajem kamenů okolo Petrovic

Pro jižní část Sedlčanska, Petrovicko, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede naučná stezka, díky níž poznáte plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, nádhernou přírodu se vzácnými živočichy i květinami a dokonce i jeskyněmi.
Petrovice, Cesty krajinou

Výlet za Josefem Sukem okolo Křečovic

Josef Suk starší (4. ledna 1874 Křečovice – 29. května 1935 Benešov) byl český skladatel, houslista a pedagog, žák a zeť Antonína Dvořáka. Byl velkým lyrikem české hudby na přelomu pozdního romantismu a moderny 20. stol. Spolu s Vítězslavem Novákem byl nejvýraznějším představitelem Dvořákovy kompoziční školy a jedním ze zakladatelů české hudební moderny.

Výlet do Tábora nejen za husity

Jedna z cest do jižních Čech vede přes Tábor. Ten se tak velmi často neprávem stává tranzitním místem, v němž se přitom dá dozvědět o tom, kdo vlastně jsme, více než kde jinde. Město, které založili husité, patří k nejkrásnějším městům u nás a není náhodou, že jeho centrum je památkovou rezervací.
Výlet do Tábora, Cesty poznání

Výlet do Tábora za Oskarem Nedbalem

Populární písničky jako "Jste kavalír, to vím" nebo "Blondýnky sladké" zná kdekdo, ale ruku na srdce: víte, kdo je jejich autorem? Nebudeme vás dlouho napínat: obě operetní árie zaznívají v Polské krvi. Ta bývá označována za nejlepší dílo Oskara Nedbala.