!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kam pojedete? > Jižní Čechy > Prácheňsko

Prácheňsko

Prácheňsko je oblastí mnoha podob a tváří – malebné vísky s udržovanými lidovými zvyky a tradicemi, ale také hluboké lesy plné borůvek a hub, či kvalitní řemeslné výrobky. Celá oblast je protkána hustou sítí značených i neznačených turistických a cykloturistických tras. Prácheňsko se nazývá podle někdejšího hradu Prácheň u Horažďovic.

Území s bohatou historií, tajemnými hrady a vznešenými zámky

Prácheňsko je území s bohatou historií, se spoustou drobných památek, s tajemnými hrady a vznešeně vzhlížejícími zámky.

Rozprostírá se v severní části Jihočeského kraje, u hranic s krajem PlzeňskýmStředočeským. Jeho součástí jsou mikroregiony Blatensko, StrakonickoVodňansko. Celému území vévodí řeka Otava.
 
Zdejší oblast má mnoho podob a tváří – malebné vísky s udržovanými lidovými zvyky a tradicemi, ale také zapadlé hájovny uprostřed šumících lesů plných borůvek a hub, či kvalitní řemeslné výrobky a služby oceněné certifikátem "regionálního produktu – Prácheňsko".
 

Nejoblíbenější turistické cíle Prácheňska

Krajina protkaná rybníky, lesy a voňavými loukami nabízí prostor pro mnoho sportovních aktivit i pro trávení klidné dovolené. Mezi nejoblíbenější turistické cíle Prácheňska patří Krokodýlí zoo v Protivíně, hrad Helfenburk u Bavorova nebo Strakonický hrad a Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích. Život našich předků poznáte nejlépe ve vodním mlýnu v Hoslovicích, u vyřezávaného včelína v Krušlově, rybářském muzeu ve Vodňanech nebo v Muzeu obilnářství ve Skočicích. Z památných historických míst byste neměli minout památník bitvy u Sudoměře.
 

Putování za Prácheňskou perlou zabaví malé i velké turisty 

expozice Najít si poutavou náplň dovolené je pro dospělé většinou hračka. Zabavit na ní děti už může být oříšek. A spojit zájmy obou je někdy vyloženě nadlidský úkol. Pokud se ale vydáte na Prácheňsko, můžete tyto starosti hodit rovnou za hlavu. Kromě všech krás, které jsme vyjmenovali výše je tu totiž ještě někdo, o kom byste měli vědět. Duo rusalka Blanička a vodník Otík vás tu bude provázet na každém kroku. Ničeho se ale nebojte, ti dva se soustředí zejména na děti.  
 
Ve vodách Blanice a Otavy, v potocích i zdejších rybnících se neskrývají jen poklady pro rybáře, ale také proslulé Prácheňské perly. Mimochodem právě  Otava je jedním z mála toků v Česku, kde dosud žije vzácná a přísně chráněná perlorodka říční. A protože jsou zdejší perlorodky živočichové sdílní, roznesly své perly po všech zajímavých místech v okolí. Tady je malí návštěvníci můžou objevit a při tom se něco nového přiučit.

Aktuality z oblasti

15. duben 2021 16:00

Hrad Helfenburk u Bavorova zahajuje v sobotu novou sezónu

Bavorov
Hrad Helfenburk se v sobotu 17. 4. 2021 poprvé v letošní sezóně otevírá všem návštěvníkům. Otevřen bude v dubnu vždy o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin. Udělejte si výlet na jednu z nejmalebnějších hradních zřícenin z nás. Najdete ji uprostřed jihočeských lesů mezi obcí Čepřovice a Bavorov.
22.5.
Volyňské hřmění

Volyňské hřmění

Volyně, Jižní Čechy
29.5.
Noční Otava 2021

Noční Otava 2021

Katovice, Jižní Čechy
5.6.
Barvám Neutečeš Strakonice

Barvám Neutečeš Strakonice

Strakonice, Jižní Čechy
16.4.
19.11.
Farmářské trhy Strakonice

Farmářské trhy Strakonice

Strakonice, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace

Zámek Štěkeň - Domov Panny Marie

Zámek Štěkeň - Domov Panny Marie

Štěkeň, Jižní Čechy
Měšťanský pivovar Dudák Strakonice

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice

Strakonice, Jižní Čechy
Chalupa v Nahořanech na Šumavě

Chalupa v Nahořanech na Šumavě

Čestice, Jižní Čechy
Rekreační areál Milavy na Strakonicku

Rekreační areál Milavy na Strakonicku

Velká Turná, Jižní Čechy