!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kam pojedete? > Jižní Čechy > Prácheňsko

Prácheňsko

Prácheňsko je oblastí mnoha podob a tváří – malebné vísky s udržovanými lidovými zvyky a tradicemi, ale také hluboké lesy plné borůvek a hub, či kvalitní řemeslné výrobky. Celá oblast je protkána hustou sítí značených i neznačených turistických a cykloturistických tras. Prácheňsko se nazývá podle někdejšího hradu Prácheň u Horažďovic.

Území s bohatou historií, tajemnými hrady a vznešenými zámky

Prácheňsko je území s bohatou historií, se spoustou drobných památek, s tajemnými hrady a vznešeně vzhlížejícími zámky.

Rozprostírá se v severní části Jihočeského kraje, u hranic s krajem PlzeňskýmStředočeským. Jeho součástí jsou mikroregiony Blatensko, StrakonickoVodňansko. Celému území vévodí řeka Otava.
 
Zdejší oblast má mnoho podob a tváří – malebné vísky s udržovanými lidovými zvyky a tradicemi, ale také zapadlé hájovny uprostřed šumících lesů plných borůvek a hub, či kvalitní řemeslné výrobky a služby oceněné certifikátem "regionálního produktu – Prácheňsko".
 

Nejoblíbenější turistické cíle Prácheňska

Krajina protkaná rybníky, lesy a voňavými loukami nabízí prostor pro mnoho sportovních aktivit i pro trávení klidné dovolené. Mezi nejoblíbenější turistické cíle Prácheňska patří Krokodýlí zoo v Protivíně, hrad Helfenburk u Bavorova nebo Strakonický hrad a Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích. Život našich předků poznáte nejlépe ve vodním mlýnu v Hoslovicích, u vyřezávaného včelína v Krušlově, rybářském muzeu ve Vodňanech nebo v Muzeu obilnářství ve Skočicích. Z památných historických míst byste neměli minout památník bitvy u Sudoměře.
 

Putování za Prácheňskou perlou zabaví malé i velké turisty 

expozice Najít si poutavou náplň dovolené je pro dospělé většinou hračka. Zabavit na ní děti už může být oříšek. A spojit zájmy obou je někdy vyloženě nadlidský úkol. Pokud se ale vydáte na Prácheňsko, můžete tyto starosti hodit rovnou za hlavu. Kromě všech krás, které jsme vyjmenovali výše je tu totiž ještě někdo, o kom byste měli vědět. Duo rusalka Blanička a vodník Otík vás tu bude provázet na každém kroku. Ničeho se ale nebojte, ti dva se soustředí zejména na děti.  
 
Ve vodách Blanice a Otavy, v potocích i zdejších rybnících se neskrývají jen poklady pro rybáře, ale také proslulé Prácheňské perly. Mimochodem právě  Otava je jedním z mála toků v Česku, kde dosud žije vzácná a přísně chráněná perlorodka říční. A protože jsou zdejší perlorodky živočichové sdílní, roznesly své perly po všech zajímavých místech v okolí. Tady je malí návštěvníci můžou objevit a při tom se něco nového přiučit.

Aktuality z oblasti

Pohádková kovárna v Selibově zve na ukládání hastrmanů k zimnímu spánku
16. září 2020 10:00

Pohádková kovárna v Selibově zve na ukládání hastrmanů k zimnímu spánku

Protivín
V sobotu 19. září od se na vás budou těšit kamarádi z Pohádkové kovárny v Selibově. Po celý den, od 10 do 17 hodin, budou v kovárně probíhat speciální vodnické prohlídky, návštěvníci si budou moci zasoutěžit v ryze vodnických či vílích dovednostech a ve výtvarné dílně si vytvořit například vlastního hastrmánka nebo třeba zlatou rybičku.
7.4.
Iluzionista

Iluzionista

Volyně, Jižní Čechy
5.6.
Barvám Neutečeš Strakonice

Barvám Neutečeš Strakonice

Strakonice, Jižní Čechy
25.8.
28.8.
Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2022

Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2022

Strakonice, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace

Zámek Štěkeň - Domov Panny Marie

Zámek Štěkeň - Domov Panny Marie

Štěkeň, Jižní Čechy
Měšťanský pivovar Dudák Strakonice

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice

Strakonice, Jižní Čechy
Kavárna v Království času Protivín

Kavárna v Království času Protivín

Protivín, Jižní Čechy
Sůl a řepa

Sůl a řepa

Strakonice, Jižní Čechy