Velešín
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Velešín

Jihočeské město ležící východně od Českého Krumlova se proslavilo dávno předtím, než tudy vedla slavná koněspřežka. Na ostrohu nad vodní nádrží Římov dodnes najdete zbytky mohutného gotického královského hradu Velešín, který působivou polohou připomíná hrad Zvíkov.

Velešín: zastávka na koněspřežce

V centru města stojí dva kostely: starší kostel sv. Václava ze 13. století a mladší kostel sv. Filipa a Jakuba. Když ho císař Josef II. zrušil, byl přestavěn na byty. Dnes v něm najdete informační centrum, galerii Jakub a Městské muzeum; k jeho hlavním lákadlům patří model historického Velešína podle katastrální mapy z roku 1893 a model koněspřežky. První mezinárodní železnice na světě vedla z Českých Budějovic do Lince, stavěla se v letech 1825–1830 a v okolí Velešína dodnes můžete vidět zbytky náspů, zářezů a dva můstky.
 

Rožmberská lazebna

V historickém domě Kantůrkovec zve k prohlídce stálá expozice Rožmberská lazebna. Podle dobových zpráv taková lazebna ve městečku skutečně stávala, během 13. století sloužila řemeslníkům a sloužícím z hradu Velešín. S prastarým řemeslem se seznámíte nejenom díky autentickým prostorům a vybavení, ale také pomocí interaktivních prvků. Lazebna byla napájená z rybníka na návsi a fungovala zřejmě do poloviny 18. století.
 

Hrady a hradiště kolem řeky Malše

Z Velešína je to sice jen kousek k Římovské přehradě, ale ta slouží jako zdroj pitné vody pro České Budějovice a pro plavce i rybáře je nepřístupná. Vykoupat se můžete ve velešínském koupališti a k přehradě se vypravit na procházku. Na jejích březích objevíte zříceninu hradu Velešín a dvě hradiště, jižně od Velešína stojí ještě hrad Pořešín. Vypravit se můžete také do nedaleké obce Svatý Jan nad Malšípoutním kostelem sv. Jana Nepomuckého a muzeem loutek.

Turistická informační centra


28.9.
Svatováclavské pečení

Svatováclavské pečení

Velešín, Jižní Čechy
17.10.
Lotrando a Zubejda

Lotrando a Zubejda

Velešín, Jižní Čechy
19.10.
Pravěké poklady v jižních Čechách

Pravěké poklady v jižních Čechách

Velešín, Jižní Čechy
29.10.
Hudební kavárna

Hudební kavárna

Velešín, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace

Hotel u Matěje v Černici

Hotel u Matěje v Černici

Velešín, Jižní Čechy