Borovany
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Borovany

Kdo zná jižní Čechy, ten ví, že zdejší lesy bývají v létě plné borůvek. Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před časem město Borovany a každoročně v červenci pořádá Borůvkobraní, ojedinělou gastronomickou a kulturní akci pro dospělé i pro děti.

Co musíte vidět v Borovanech

Borovany leží v jižních Čechách, přibližně v polovině cesty mezi Českými Budějovicemi a Novými Hrady. Dějištěm Borůvkobraní, gastronomické slavnosti s pestrým doprovodným programem, je areál bývalého augustiniánského kláštera. Kromě historických interiérů si prohlédnete lapidárium s originály soch z pašijové cesty v Římově. V areálu kláštera vznikla rovněž bylinková zahrada a borůvková zahrada s čítárnou. Jsou tu vysazeny všechny odrůdy zahradních borůvek a klidné místo láká také k četbě knih.

Objevte Trocnov, rodiště Jana Žižky

Západně od Borovan leží Trocnov, rodiště husitského hejtmana Jana Žižky. Najdete tu Památník Jana Žižky, sochu a Žižkův kámen. Označuje místo, kde stával statný dub, pod nímž údajně Jan Žižka přišel roku 1360 na svět. Prohlédnete si také základy dvou středověkých dvorců, odhalené při archeologických průzkumech; jeden patřil Žižkovi, druhý jeho strýci Mikšovi. Okolím areálu vede značený prohlídkový okruh.
 

Tipy pro gurmány i cyklisty na jihu Čech

Pokud do Borovan přijedete na kole, možná vás k výletu zláká 26 km dlouhý okruh Na kole okolo Bor(ůvk)ovan s razítkovou soutěží. Mapku seženete zdarma v infocentru. Dalším oblíbeným výletním místem je Park exotických zvířat za obcí Dvorec a v teplých slunných dnech také přírodní koupaliště Lazna, kde se voda čistí pomocí speciálních lagun. S dětmi se vydejte na Borovanský mlýn, objevíte tam dětské hřiště a rybník se šlapadly.
 

Aktuality z města

22. květen 2021 12:00

V Trocnově pokračuje stavba unikátního vrcholně středověkého archeoskanzenu

Borovany
V jihočeském Trocnově, rodišti vojevůdce Jana Žižky, pokračuje od minulého roku stavba Archeoskanzenu Trocnov, který bude představovat život na vesnici ve 14. až 15. století. Stavby, které zde vznikají budou přesnými replikami středověkých vesnických domků. V interiérech budou umístěny tematické expozice, některé stavby budou sloužit k interaktivní výuce historie. Skanzen by měl být hotov do tří let, tedy do roku 2024.

Turistická informační centra


8.8.
Mezinárodní den lvů a výročí zoo

Mezinárodní den lvů a výročí zoo

Borovany, Jižní Čechy
22.8.
22. srpen – Světový den divokých psů

22. srpen – Světový den divokých psů

Borovany, Jižní Čechy