Úvod > Kam pojedete? > Jižní Čechy > Novohradsko-Doudlebsko

Novohradsko-Doudlebsko

Objevte kouzlo, rozmanitost a ryzost přírody i poutavost historie. Málo známá oblast na jihu Čech protkaná spletí cest a cestiček, které spojují malebné vesnice, nabízí téměř na každém kroku nějakou zajímavost.
Oblast Novohradsko-Doudlebsko spojuje 49 měst a obcí, mezi kterými dominují Kaplice, Trhové Sviny, Borovany, Velešín, Nové Hrady, Ledenice, Benešov nad Černou, Besednice a Římov. Zdejší klidná a tichá krajina je místem zapomenutých příběhů. Jedná se vlastně o nejjižnější cíp Čech, dosahující až k hranicím Rakouska – Bavor.
 
Na tomto území naleznete Novohradské hory a řeku Malši se svým přítokem Stropnicí. V části Novohradských hor je území velmi řídce obydlené, takže jej vyhledávají turisté, kteří na jedné straně preferují aktivní turistiku (pěšky, na kole, na koni) a na straně druhé nechtějí na svých cestách potkávat masy lidí.

Celá oblast je bohatá na významné kulturní památky a přírodní zajímavosti. Příznivci historie  zde mohou navštívit Nové Hrady s Terčiným údolím, Buquoyskou hrobkou, zámek Borovany, rodiště Jana Žižky, muzeum první koněspřežné železnice v Bujanově, křížovou cestu v Římově nebo tvrz Žumberk. Za objevení však stojí i hrady na Malši (torza menších hradů podél řeky).
Celý popis

Aktuality z oblasti

Udělejte si výlet k památníku Jana Žižky z Trocnova
5. červenec 2020 10:00

Udělejte si výlet k památníku Jana Žižky z Trocnova

Borovany
V rámci státního svátku 6. července, v Den upálení Mistra Jana Husa, se můžete vydat na výlet do muzea Památníku Jana Žižky z Trocnova, pobočky Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, na prohlídku stálé expozice o Janu Žižkovi, husitství a historickém významu tohoto husitského vojevůdce.