Úvod > Kam pojedete? > Jižní Čechy > Novohradsko-Doudlebsko

Novohradsko-Doudlebsko

Objevte kouzlo, rozmanitost a ryzost přírody i poutavost historie. Málo známá oblast na jihu Čech protkaná spletí cest a cestiček, které spojují malebné vesnice, nabízí téměř na každém kroku nějakou zajímavost.
Oblast Novohradsko-Doudlebsko spojuje 49 měst a obcí, mezi kterými dominují Kaplice, Trhové Sviny, Borovany, Velešín, Nové Hrady, Ledenice, Benešov nad Černou, Besednice a Římov. Zdejší klidná a tichá krajina je místem zapomenutých příběhů. Jedná se vlastně o nejjižnější cíp Čech, dosahující až k hranicím Rakouska – Bavor.
 
Na tomto území naleznete Novohradské hory a řeku Malši se svým přítokem Stropnicí. V části Novohradských hor je území velmi řídce obydlené, takže jej vyhledávají turisté, kteří na jedné straně preferují aktivní turistiku (pěšky, na kole, na koni) a na straně druhé nechtějí na svých cestách potkávat masy lidí.

Celá oblast je bohatá na významné kulturní památky a přírodní zajímavosti. Příznivci historie  zde mohou navštívit Nové Hrady s Terčiným údolím, Buquoyskou hrobkou, zámek Borovany, rodiště Jana Žižky, muzeum první koněspřežné železnice v Bujanově, křížovou cestu v Římově nebo tvrz Žumberk. Za objevení však stojí i hrady na Malši (torza menších hradů podél řeky).
Celý popis

Aktuality z oblasti

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště
16. září 2020 9:00

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště

Borovany
Husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova svolává všechny věrné husity na svůj rodný dvorec do Trocnova u Borovan na Trocnovské slavnosti! Ty se uskuteční v sobotu 19. září 2020 od 13:00 hod. do 18:00 hodin v areálu Památníku Jana Žižky. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé na louce pod mohylou i u muzejní budovy. Kdo přijde v husitském či křižáckém kostýmu, může se zúčastnit bitvy.
25.9.
Fleret - zrušeno

Fleret - zrušeno

Velešín, Jižní Čechy
28.9.
Svatováclavské pečení

Svatováclavské pečení

Velešín, Jižní Čechy
10.10.
 Jitrnicobraní

Jitrnicobraní

Borovany, Jižní Čechy
13.10.
Panama a Kostarika

Panama a Kostarika

Velešín, Jižní Čechy