Úvod > Kam pojedete? > Jižní Čechy > Jižní Čechy > Nová Bystřice

Nová Bystřice

Nová Bystřice je městečko téměř na česko-rakouských hranicích, na rozhraní dvou přírodních parků. Známější je Česká Kanada, která také dala jméno celé oblasti. Byla by škoda jet autem, protože z Jindřichova Hradce sem od roku 1897 vede úzkokolejka; v Nové Bystřici má konečnou.

Co musíte vidět v Nové Bystřici

Zbytky opevnění a vodního příkopu na jižní straně historického jádra Nové Bystřice dokazují, že patřila mezi města obehnaná hradbami. Příchozí už zdálky vítala věž kostela sv. Petra a Pavla, kde je v jednom z pilířů kostela uloženo srdce Adama Pavla Slavaty, k prohlídce zve Muzeum veteránů se sbírkou amerických předválečných automobilů a Regionální muzeum úzkokolejné dráhy. To si prohlédnete, sotva vystoupíte z vlaku, sídlí totiž v nádražní budově a v nedaleké výtopně z roku 1897.
 

Jezdil Jára Cimrman úzkokolejkou?

Nádhernou krajinou České Kanady jižně od Jindřichova Hradce se klikatí 33 kilometrů dlouhá úzkokolejná trať. První vlak se po ní rozjel na podzim roku 1897; motoráčky jsou v provozu celý rok, parní vlaky vyjíždí od května do září a při výjimečných příležitostech, například na Velikonoce nebo na Vánoce. Najde tu také železniční zastávku Kaproun, kterou nadšenci řadí mezi nejhezčí u nás. V provozu je od třicátých let 20. století a objevíte na ní jeden z památníků Járy Cimrmana.
 

Výlety na hrad, na golf i do hlubokých lesů

Okolí Nové Bystřice se spoustou lesů a rybníků láká k pěším i cyklistickým výletům, využít můžete i několik tematických stezek a naučných tras. Oblíbeným cílem bývá hrad Landštejn a lanový park či rybník Osika s kempem a blízká osada Klášter, kde můžete navštívit barokní poutní kostel Nejsvětější Trojiceobrovským dřevěným oltářem. Golfisty láká GolfResort Monachus se dvěma golfovými hřišti, turistickou kuriozitou je nejsevernější bod Rakouska a kámen republiky u lesního hotelu Peršlák
Celý popis

Aktuality z města

Uprostřed lesů i na konci světa: ubytujte se na samotách
8. duben 2018 11:54

Uprostřed lesů i na konci světa: ubytujte se na samotách

Nová Bystřice
Když jsme pro vás hledali nejkrásnější místa, kde si užít dovolenou bez internetu, televize, elektřiny a signálu pro mobily, objevili jsme spousty dalších zajímavých lokalit. Tentokrát uděláme radost těm, kteří si chtějí volno užít v odlehlých místech a na samotách.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Penzion U Dračice Albeř

Penzion U Dračice Albeř

Nová Bystřice, Jižní Čechy