Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Toulava > Milevsko

Milevsko

Život Milevska, města v rovinaté krajině na rozhraní středních a jižních Čech, se od konce 12. století točil kolem premonstrátského kláštera. Architektonickým klenotem je především trojlodní klášterní bazilika, která dodnes představuje jeden z nejcennějších a největších románských kostelů v Česku.

V Milevsku si prohlédnete nejstarší jihočeský klášter

Nejstarší klášter jižních Čech s kostelem Navštívení Panny Marie nese stopy všech architektonických stylů od románského období přes gotiku až po baroko. Řeholníci se sem vrátili po roce 1989, areál je však zčásti přístupný. Kromě klášterních interiérů s historickou knihovnou a bazilikou se můžete podívat také do hřbitovního kostela sv. Jiljí s překrásnou síťovou žebrovou klenbou a románskou zvonicí. V části kláštera sídlí Milevské muzeum; sbírky mapují především dějiny města a kláštera.
 

Milevsko proslavily maškarní průvody

Při prohlídce muzea můžete vidět staré maškarní kostýmy, pocházející z tradičních masopustních oslav. Milevsko je totiž vyhlášené jako místo, kde se každoročně konají hlučné a pestré masopustní maškarní průvody – tradice se zrodila už v roce 1862. Jde rovněž o jedno z mála jihočeských měst, kde se udržuje dávný lidový zvyk Vánočního pastýřského troubení o Štědrém večeru. Trubači jezdí po městě s koňským spřežením v doprovodu řady pohádkových postav.
 

Výlet k poutnímu kostelu v Sepekově

Jihovýchodně od Milevska objevíte Sepekov, poutní místo s téměř tisíciletou tradicí, které zpustošili husité a jemuž odlesk dávné slávy vrátili premonstráti z pražského Strahova. Barokní poutní kostel Panny Marie pochází z první poloviny 18. století, obklopují jej ambity s arkádami, branami a nárožními kaplemi. Na hlavním oltáři poutního chrámu je umístěn pozdně gotický deskový obraz Panny Marie Sepekovské.

Turistická informační centra


Jejich furiantky

Komedie z pera Oty Kovaříka inspirovaná dílem Ladislava Stroupežnického.
Milevsko, Jihočeský kraj

Hledáme nové naděje – FC ZVVZ Milevsko

Akce je určena pro děti z mateřských škol z Milevska a okolních obcí. Děti jsou v rámci této akce za přítomnosti kvalifikovaných trenérů FC ZVVZ Milevsko seznámeny formou her se sportovní aktivitou – v tomto případě se základy fotbalu.
Milevsko, Jihočeský kraj

Street food festival Milevsko

25.srpna 1. ročník akce.
Milevsko, Jihočeský kraj

Aktivity ve městě Milevsko

Naučná stezka na Onen Svět

Stezka na Onen Svět se proplétá malebnou jihočeskou krajinou s mnoha zajímavými místy, kde mají návštěvníci možnost setkat se s řadou technických i kulturněhistorických památek. Se svými cca 66 km se jedná o jednu z nejdelších naučných stezek v ČR!
Milevsko, Jihočeský kraj

Žďákovský most – největší jednoobloukový most Česka

Roku 1967 překlenul Žďákovský most vltavské údolí u Orlíka nad Vltavou. V době svého vzniku byl největším jednoobloukovým ocelovým mostem na světě. Dnes zaujímá osmou příčku.
Milevsko, Jihočeský kraj

Kubistická synagoga v Milevsku

Synagoga byla postavena za 1. světové války jako náhrada za starou synagogu. Od roku 1950 je budova využívána jako křesťanský kostel Církve československé husitské.
Milevsko, Jihočeský kraj

Kostel svatého Jiljí v Milevsku

První zmínka o této pozoruhodné stavbě pochází z roku 1150. Jednolodní kostel s pětibokým chórem a věží na západní straně je tedy o několik let starší než milevský klášter. Později byla románská stavba goticky upravena.
Milevsko, Jihočeský kraj

Barokní cyklostezka Sepekov – Písek

Cyklostezka pro zájemce o barokní architekturu začíná u barokního poutního kostela v Sepekově, vede například kolem milevského kláštera, okolo selského baroka v Květově a končí v královském městě Písku.
Milevsko, Jihočeský kraj

Přírodní památka Boukal

Rybník Boukal se nachází v katastru obce Něžovice ležící 1 km od obce Zbelítov a 2 km severozápadně od Milevska. Jedná se o lesní rybník s rozsáhlými porosty rákosin a ostřic, který je od roku 1985 klasifikován jako přírodní památka.
Milevsko, Jihočeský kraj

Líšnický rybník u Milevska

Líšnický rybník, někdy nazývaný těž Pytlák, se nachází nedaleko Milevska a poskytuje travnaté i písečné pláže milovníkům koupání.
Milevsko, Jihočeský kraj

Žulové sympozium v parku Bažantnice v Milevsku

V jihočeském městě Milevsku se od roku 1992 do roku 1996 sešlo každoročně několik sochařů nejen z České republiky, ale i z různých zemí světa, aby se zúčastnili sochařského sympozia.
Milevsko, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Milevsko

Penzion Stodola Milevsko

V centru Milevska, v klidné a tiché části města, se nachází rodinný penzion Stodola. Vybaveností je penzion zaměřen na klienty, kteří chtějí mít své soukromí při velkém pohodlí a kvalitě ubytování s rodinnou atmosférou a důrazem na individuální přístup k hostům.
Milevsko, Jihočeský kraj

Hotel Stadion a Sporthotel v Milevsku

Nabídka služeb Hotelu Stadion a Sporthotelu v Milevsku je v plném rozsahu zaměřena na restaurační služby včetně ubytovacích kapacit pro 30 až 40 hostů.
Milevsko, Jihočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Toulava


Výlet krajem kamenů okolo Petrovic

Pro jižní část Sedlčanska, Petrovicko, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede naučná stezka, díky níž poznáte plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, nádhernou přírodu se vzácnými živočichy i květinami a dokonce i jeskyněmi.
Petrovice, Cesty krajinou

Výlet za Josefem Sukem okolo Křečovic

Josef Suk starší (4. ledna 1874 Křečovice – 29. května 1935 Benešov) byl český skladatel, houslista a pedagog, žák a zeť Antonína Dvořáka. Byl velkým lyrikem české hudby na přelomu pozdního romantismu a moderny 20. stol. Spolu s Vítězslavem Novákem byl nejvýraznějším představitelem Dvořákovy kompoziční školy a jedním ze zakladatelů české hudební moderny.

Výlet do Tábora nejen za husity

Jedna z cest do jižních Čech vede přes Tábor. Ten se tak velmi často neprávem stává tranzitním místem, v němž se přitom dá dozvědět o tom, kdo vlastně jsme, více než kde jinde. Město, které založili husité, patří k nejkrásnějším městům u nás a není náhodou, že jeho centrum je památkovou rezervací.
Výlet do Tábora, Cesty poznání

Výlet do Tábora za Oskarem Nedbalem

Populární písničky jako "Jste kavalír, to vím" nebo "Blondýnky sladké" zná kdekdo, ale ruku na srdce: víte, kdo je jejich autorem? Nebudeme vás dlouho napínat: obě operetní árie zaznívají v Polské krvi. Ta bývá označována za nejlepší dílo Oskara Nedbala.