Lnáře

Lnáře leží v malebné krajině na rozhraní jižních a západních Čech mezi Blatnou a Nepomukem. K návštěvě zve zámek, tvrz a neobvyklé muzeum koček, raritou je pomník americké 4. obrněné divize. Jde o jeden ze dvou památníků, které v bývalém Československu přečkaly celý komunistický režim.

Co musíte vidět ve Lnářích

Lnáře byly v minulosti významným duchovním centrem, a to díky klášteru bosých augustiniánů s kostelem; nyní slouží jako zdravotnické zařízení. V centru obce stojí renesanční tvrz, v níž sídlí informační centrum, knihovna a galerie, a raně barokní zámek, obklopený parkem s bohatou sochařskou výzdobou. Zámek nabízí prohlídky interiérů, koná se zde řada akcí a v jeho prostorách sídlí též originální Muzeum kočky, nevšední expozice pro milovníky koček.
 

Demarkační linie a generál Vlasov

Přes Lnáře prochází hlavní silnice E 49 z Plzně do Českých Budějovic, která na konci druhé světové války sloužila jako demarkační linie, určující rozsah operací spojeneckých a sovětských vojsk. Ve Lnářích prý strávil poslední noc na svobodě kontroverzní generál Ruské osvobozenecké armády Andrej Andrejevič Vlasov (1901–1946). 12. května 1945 byl u Nového rybníka jižně od Lnář předán do ruského zajetí, v srpnu 1946 byl v Moskvě odsouzen k trestu smrti a popraven.
 

Bylo kolem Lnář tolik rybníků jako dnů v roce?

Zastavte se také u barokního hřbitovního kostela sv. Mikuláše se zvonicí s dřevěným patrem; na zdejším hřbitově je pochována herečka Karolína Slunéčková (1934–1983). V okolí objevíte spousty rybníků, ostatně rybniční hospodářství má na Blatensku tradici již od středověku a jen ve Lnářích jsou hned tři, Veský, Zámecký a Podhájský. Význam lnářského rybníkářství dal vzniknout pověsti, podle níž dřív bylo na panství 365 rybníků jako dnů v roce a v roce přestupném se napouštěl ještě jeden navíc.

Aktivity v obci Lnáře

Muzeum kočky na Zámku Lnáře

Muzeum kočky ve Lnářích je opravdová rarita. Podobné muzeum jinde v Evropě byste těžko hledali. Jak vypadalo soužití této šelmy s člověkem v průřezu asi čtyř tisíc let, se dozvíte právě tam.
Lnáře, Jihočeský kraj

Zámek Lnáře – místo nejen pro vaše společenské akce

Barokní zámek Lnáře je malebnou dominantou stejnojmenné obce v okrese Strakonice. Díky své poloze a vybavení je zámek i dnes ideálním místem pro pořádání významných společenských, kulturních a obchodních akcí. Na zámku se v sezóně pravidelně konají svatby.
Lnáře, Jihočeský kraj

Tvrz Lnáře

Kamenná gotická tvrz byla zbudována již před rokem 1318. Tvrz byla přestavěna kolem roku 1597 v moderním renesančním stylu a při ní okrasnou zahradu s letohrádkem. Později již nevyhovovala požadavkům na komfort a reprezentaci a byl postaven sousední zámek. Dnes sídlí v tvrzi galerie a infocentrum.
Lnáře, Jihočeský kraj

Kostel sv. Mikuláše ve Lnářích

Původně farní kostel sv. Mikuláše byl postaven nejspíše v průběhu první poloviny 14. století. Roku 1735 podnikl hrabě Václav Josef Künigl vrcholně barokní přestavbu, která kostelu vtiskla současnou podobu.
Lnáře, Jihočeský kraj

Klášter Lnáře s kostelem Nejsvětější Trojice

Klášter bosých augustiniánů byl založen v polovině 17. století, dostavěn byl roku 1697. Svému původnímu účelu sloužil až do jara roku 1950, poté zde byla ženská věznice a dnes zde sídlí psychiatrická léčebna.
Lnáře, Jihočeský kraj

Rybníky ve Lnářích – Zámecký, Podhájský a Veský

Rybníkářství patří ke starodávným lidským činnostem. Ve Lnářích vznikly na toku Smoliveckého potoka 3 průtočné rybníky, i když s odstupem několika staletí. Nejstarším z nich byl Zámecký rybník (dříve zvaný Hradský). Dalšími jsou rybník Podhájský a Veský.
Lnáře, Jihočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Písecko – Blatensko


Na kole Píseckými horami

Příjemný cyklistický výlet vás zavede do výšin Píseckých hor a hlubin lesů, do krajiny, jejíž atmosféru básník Jaromír Borecký popsal slovy: "Poutníku postůj! A odpočiň zde, než nad mořem lesů k poháru krásy tam žíznivý přichýlíš ret". Co dodat ke slovům básníka? Snad jenom tolik, že větší část trasy se budete pohybovat chráněným územím, trasa je 38 km dlouhá, středně náročná a vhodná pro treková i horská kola.

Prázdniny na břehu Otavy

Vodáctví na Otavě má dlouhou tradici. Oblíbí si ho každý, kdo má rád krásnou přírodu a pobyt na čerstvém vzduchu. I když se ale ve vodáckém kempu Podskalí ve Strakonicích ubytujete jako "suchozemci", o zábavu jistě nebudete mít nouzi.

Poznejte krásy Orlické přehrady

Nikdy jsem nebyl na starší holky. Pak mi ale jedna učarovala natolik, že jsem se zamiloval. Je jí čerstvě 50 let a její minulost je tak trochu pohnutá i záhadná. Jmenuje se Orlická přehrada. Když jsem poprvé mohl laskat její oblé tvary v podobě klikatých zátok, pochopil jsem přísloví, že co je české, to je hezké…

Z Písku na královský hrad Zvíkov: po souši i po vodě

Klenot středověkého stavitelského umění, po staletí shlížející na soutok Vltavy a Otavy: to je gotický královský hrad Zvíkov. Kdysi se tyčil na skalách vysoko nad údolím, dnes se zrcadlí v hladině Orlické přehrady. Výlet můžete spojit s procházkou po jihočeském Písku. Víte, že se tu projdete po jednom z nejstarších kamenných mostů na světě?
Výlet na hrad Zvíkov, Na hrady a zámky