Borovany

Kdo zná jižní Čechy, ten ví, že zdejší lesy bývají v létě plné borůvek. Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před časem město Borovany a každoročně v červenci pořádá Borůvkobraní, ojedinělou gastronomickou a kulturní akci pro dospělé i pro děti.

Co musíte vidět v Borovanech

Borovany leží v jižních Čechách, přibližně v polovině cesty mezi Českými Budějovicemi a Novými Hrady. Dějištěm Borůvkobraní, gastronomické slavnosti s pestrým doprovodným programem, je areál bývalého augustiniánského kláštera. Kromě historických interiérů si prohlédnete lapidárium s originály soch z pašijové cesty v Římově. V areálu kláštera vznikla rovněž bylinková zahrada a borůvková zahrada s čítárnou. Jsou tu vysazeny všechny odrůdy zahradních borůvek a klidné místo láká také k četbě knih.

Objevte Trocnov, rodiště Jana Žižky

Západně od Borovan leží Trocnov, rodiště husitského hejtmana Jana Žižky. Najdete tu Památník Jana Žižky, sochu a Žižkův kámen. Označuje místo, kde stával statný dub, pod nímž údajně Jan Žižka přišel roku 1360 na svět. Prohlédnete si také základy dvou středověkých dvorců, odhalené při archeologických průzkumech; jeden patřil Žižkovi, druhý jeho strýci Mikšovi. Okolím areálu vede značený prohlídkový okruh.
 

Tipy pro gurmány i cyklisty na jihu Čech

Pokud do Borovan přijedete na kole, možná vás k výletu zláká 26 km dlouhý okruh Na kole okolo Bor(ůvk)ovan s razítkovou soutěží. Mapku seženete zdarma v infocentru. Dalším oblíbeným výletním místem je Park exotických zvířat za obcí Dvorec a v teplých slunných dnech také přírodní koupaliště Lazna, kde se voda čistí pomocí speciálních lagun. S dětmi se vydejte na Borovanský mlýn, objevíte tam dětské hřiště a rybník se šlapadly.
 
Celý popis

Aktuality z města

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště
6. září 2019 8:07

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště

Borovany
Těšíte se na letošní Táborská setkání? Ještě týden si počkáte... pokud jste nedočkaví, máme pro vás víkendový tip! Zkuste si představit, že se husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova přesunul z Tábora na svůj rodný dvorec v Trocnově. Navštívit ho tam můžete už v sobotu 7. září při Trocnovských slavnostech.

Turistická informační centra


19.10.
Podzimní hody s býkem na rožni

Podzimní hody s býkem na rožni

Borovany, Jižní Čechy
2.11.
3.11.
Halloween v Safari

Halloween v Safari

Borovany, Jižní Čechy
9.11.
Svatomartinské slavnosti

Svatomartinské slavnosti

Borovany, Jižní Čechy
23.11.
Jihočeská zabijačka v Safari resortu

Jihočeská zabijačka v Safari resortu

Borovany, Jižní Čechy