Podivín

Na území dnešního města kdysi stával vodní hrad a kolem něj vznikla osada; hrad Podiuin je zmíněn už v Kosmově kronice. O vodu tady rozhodně nebyla nouze: Podivín se rozkládá v rovinaté nivě Dyje s mnoha meandry, slepými rameny a lužními lesy, na okraji Lednicko-valtického areálu.

Podivín: stopy křesťanské i židovské komunity

Dominantou města je původně románský kostel sv. Petra a Pavla s novogotickou věží. Pramen vody chrání bývalá křtící kaple Cyrilka s kryptou a studnou, v centru města rovněž stojí radnice, barokní mariánské sousoší a fara. Zajímavou památkou je podivínský židovský hřbitov přibližně s tisícovkou náhrobků a originálně řešenou obřadní síní. Zdejší židovskou komunitu připomíná expozice v břeclavské synagoze, kde je vystavena tóra z Podivína.
 

Kdo najde habánský poklad?

Díky toleranci k různým vírám a vyznáním se jižní Morava stala útočištěm lidí katolického i evangelického vyznání, jednoty bratrské i novokřtěnců. Takzvaní habáni se v Podivíně na panství Lichtenštejnů usadili koncem dvacátých let 16. století, ze země byli vyhoštěni roku 1622. V opuštěných dvorech tehdy nechali veškerý majetek, dobytek, obilí, zařízení i nářadí. S jejich odchodem zmizela i legenda o habánském pokladu, dodnes ukrytém kdesi v hlubokých sklepeních a tajných skrýších.
 

Cesta k Janohradu, Minaretu a dalším památkám UNESCO

Z Podivína vede cesta přes bývalou Dolní židovskou čtvrť a Rybáře k lužním lesům a přírodnímu parku Niva Dyje, na který navazuje Lednicko-valtický areál, památka UNESCO. Z Podivína míří několik cyklotras k Ladenskému mostu a dál přes řeku do Lednice a k Janovu hradu, romantické napodobenině zříceniny rytířského hradu. Vyhlídkové lodě od něj plují po Zámecké DyjiMinaretu a k zámku Lednice, pokračovat můžete pěšky na procházku lednickým zámeckým parkem.

Aktivity

Sklepení v Podivíně s habánským pokladem

V 16. století se v Podivíně usadili novokřtěnci, neboli habáni. Byli velmi pilní, pracovití, střídmí a spořiví, dobře zpracovávali pole a vinohrady, měli nejlepší dobytek, zakládali dílny soukenické a hrnčířské. A mohli být tudíž i bohatí.
Podivín, Jihomoravský kraj

Kaple Cyrilka se studánkou v Podivíně

Historizující stavba z roku 1845, zbudovaná na románských základech. Původně se jednalo o tzv. křtící kapli, chránící zdejší pramen.
Podivín, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Petra a Pavla s novogotickou věží v Podivíně

Počátky románského kostela sahají až do 13. století. První, co každého návštěvníka Podivína upoutá, je nezvyklý tvar věže kostela. I díky ní je kostel vidět z dalekého okolí.
Podivín, Jihomoravský kraj

Židovský hřbitov v Podivíně

K nejvýznamnějším židovským památkám v obci patří hřbitov s obřadní vstupní halou. Na hřbitově se nachází okolo 1000 kamenných náhrobků, z nichž nejstarší je z let 1694.
Podivín, Jihomoravský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s pány z Kunštátu z Kunštátu do Lysic

Bez pánů z Kunštátu a Poděbrad by neexistoval Kunštát: stejnojmenný hrad s městečkem založil Kuna ze Zbraslavi a Kunštátu a podle něj také dostal jméno. Další majetky v okolí získali jeho bratři, a tak se s pány z Kunštátu můžeme vypravit i na další místa na jižní Moravě.
Kunštátskem za historií, Na hrady a zámky

Dovolená s dětmi – Jihomoravský kraj – 5denní program

Vinohrady, krásná přírodní zákoutí, malebná údolí řek, spousta krásných hradů a zámků, kouzelné krápníkové jeskyně a památky UNESCO: to je jen malý výběr zajímavostí, které nabízí Jihomoravský kraj. Vaše děti si na jižní Moravě užijí spoustu zábavy, od dovádění v aquaparku po dobrodružství ve westernovém městečku.
výlet s dětmi na jižní Moravu, Výlety pro děti

Na kole po stopách filmu Bobule

Jižní Morava je pecka! A taky Bobule. Slavné komedie se natáčely v okolí Mikulova, šlápněte do pedálů a poznejte vinařský kraj. Všechny jeho krásy vás dostanou, od půvabných vesniček přes malebnou krajinu až po sklenku dobrého vína.

S osobností na procházku: po Brně a okolí s markrabětem moravským Janem Jindřichem

V letech 1349–1411 Moravě vládli Moravští Lucemburkové, vedlejší větev panovnického rodu. V jejich čele stál Jan Jindřich (1322–1375), druhorozený syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny a mladší bratr krále a císaře Karla IV. Za vlády moravských markrabat země prožívala období nebývalého rozkvětu; pojďte se s námi projít po jejich stopách.
Jan Jindřich jako průvodce Brnem, Výlety s příběhem