Jedovnice

Jedovnice je jednou ze vstupních bran do Moravského krasu, oblasti s nádhernou přírodou, atraktivními jeskyněmi a propastí Macocha. Rybník Olšovec znají všichni milovníci letní rekreace a vodních sportů, okolní lesy protkává síť oblíbených singletrailů.

Jedovnice: přehlídka moderních chrámů

O jedovnickém kostele sv. Petra a Pavla se říká, že je moderní učebnicí sakrálního umění konce 20. století, kdy jej malbami, vitrážemi, svícny a sochami vyzdobili Mikoláš Medek a Jan Koblasa. Leptaná okna v presbytáři jsou dílem Josefa Istlera, mřížka na zábradlí kůru je od Karla Nepraše. Další úpravy prováděl architekt, sochař a malíř Ludvík Kolek, autor kostela sv. Josefa v blízkém Senetářově a dalších moderních chrámů a kaplí, například kostela sv. Václava a sv. Anežky České v Hustopečích či kostela sv. VáclavaBřeclavi.
 

Jedovnické rybníky

Milovníci letních vodních radovánek a sportů si oblíbili zejména rybník Olšovec. Najdete tu travnaté pláže, půjčovnu lodiček a autokempink, kromě surfingu a sportovního rybolovu můžete v letních měsících vyzkoušet wakeboarding, kombinaci vodního lyžování, snowboardingu a surfování na vodním vleku. Každý rok se konají mezinárodní závody motorových člunů, v říjnu se můžete přijít podívat na tradiční výlov. Na Olšovec navazují další rybníky Budkovan, Vrbový a Dubový, jejich okolím a dál Rakoveckým údolím vedou naučné stezky, značené trasy pro pěší i cyklostezky.
 

Do lesů Moravského krasu na kole i pěšky

Jedovnice jsou také rájem cyklistů, kteří si oblíbili singletraily, úzké přírodní cyklostezky: okolní lesy protkává síť dlouhá několik desítek kilometrů. Pro pěší je skutečným rájem lesnický Slavín, komplex krajinářsky upravených lesů v okolí Jedovnice, Křtin a Adamova. Řady studánek, pomníků a pamětních desek připomínají práci lesníků, učitelů i různých umělců. Mezi oblíbené výletní cíle se řadí také zajímavá místa Moravského krasu, například přírodní památka Rudické propadání, skalní město na Kolíbkách a větrný mlýn s geoparkem v blízkých Rudicích.

Aktivity v městysi Jedovnice

Singletrail Moravský kras – dočasně uzavřeno

Vyrazte na kolo do lesů v Moravském krasu. SingleTrail u Jedovnice se vlní mezi stromy, nikdy nevede dlouho rovně, příliš z kopce ani do kopce. Respektuje lesní prostředí a dělá vše pro to, aby si široká škála návštěvníků užila jízdu v přírodě. Pro sezonu 2024 jsou traily kvůli bouřce uzavřeny!
Jedovnice, Jihomoravský kraj

Přírodní rezervace a park Rakovec

Do Rakoveckého údolí padají svahy se slepencovými skalami, podél meandrujícího potoka Rakovce jsou zachovány vlhké louky s břehovým porostem. Druhou část parku představuje údolí, které se táhne k rybníku Budkovan ležícímu na okraji Jedovnic.
Jedovnice, Jihomoravský kraj

Jedovnické rybníky

Jedovnice jsou ve svém blízkém i dalekém okolí známé svými rybníky. Současný rybník Olšovec je vyhledávaným místem pro odpočinek a rekreaci s kempem. V jeho okolí vyrostla řada chat a táborů.
Jedovnice, Jihomoravský kraj

Zaniklá ves Bystřec – osada X

Nedaleko Jedovnice v údolí Rakoveckého potoka se nachází vykopávky zaniklé středověké osady Bystřec. Bývala součástí hoštejnského panství, existovala prokazatelně již roku 1349 a ve středověku bývala největší osadou široko daleko.
Jedovnice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v městysi Jedovnice

Surfbar v Jedovnicích

Surfbar v Jedovnicích klade hlavní důraz na kuchyni. Týmové, rodinné a nezávislé pojetí restaurace má za cíl nabídnout kvalitní gastronomii v příjemném přírodním prostředí v okolí Moravském krasu.
Jedovnice, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Moravský kras a okolí


Macocha – propast s hůzostrašnou pověstí

Prohlídka, za kterou se dřív platilo i životem, není dnes ničím nebezpečným. Jestli jste z Moravy, nemusíme vám Macochu představovat. Ale pokud bydlíte v jiném koutu Česka, možná jste o téhle propasti slyšeli jen ve zprávách v souvislosti se sebevrahy. Přitom je to hlavně úžasná atrakce, jejíž prohlídka je součástí okruhu nejnavštěvovanějších jeskyní u nás!
Moravský kras a Macocha, Výlety pro děti

Na kole Moravským krasem

Nenáročná trasa Moravským krasem pro milovníky cyklistiky a jeskyní. Cestou se prohlédnete nejkrásnější jeskyně této oblasti, projedete se Pustým žlebem, navštívíte poutní kostel ve Křtinách, větrný mlýn v Rudici nebo tajupmnou jeskyni Býčí skála spojenou s pradávným pravěkým rituálem.
Blansko - Skalní Mlýn a okolí, Na kole po Česku

Po stopách šlechtických rodů: do Boskovic na návštěvu k rodině Mensdorff-Pouilly

Mezi francouzské a francouzsko-belgické šlechtické rody, které se v minulosti usadily v českých zemích, patří i rod Mensdorff-Pouilly. Můžete se s nimi setkat například v Boskovicích, městě ležícím severně od Brna v podhůří Drahanské vrchoviny.

S osobností na procházku: do Bílovic nad Svitavou se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem a liškou Bystrouškou

V období před druhou světovou válkou byly Bílovice nad Svitavou oblíbeným letoviskem a výletním místem řady českých umělců. Jezdili sem básníci, malíři a spisovatelé, mezi nimi i spisovatel Rudolf Těsnohlídek (1882–1928). Právě tady společně s přáteli našel dva dny před Vánocemi roku 1919 v lese opuštěnou holčičku.
Jihomoravský kraj, Výlety pro děti