Jedovnice

Jedovnice je jednou ze vstupních bran do Moravského krasu, oblasti s nádhernou přírodou, atraktivními jeskyněmi a propastí Macocha. Rybník Olšovec znají všichni milovníci letní rekreace a vodních sportů, okolní lesy protkává síť oblíbených singletrailů.

Jedovnice: přehlídka moderních chrámů

O jedovnickém kostele sv. Petra a Pavla se říká, že je moderní učebnicí sakrálního umění konce 20. století, kdy jej malbami, vitrážemi, svícny a sochami vyzdobili Mikoláš Medek a Jan Koblasa. Leptaná okna v presbytáři jsou dílem Josefa Istlera, mřížka na zábradlí kůru je od Karla Nepraše. Další úpravy prováděl architekt, sochař a malíř Ludvík Kolek, autor kostela sv. Josefa v blízkém Senetářově a dalších moderních chrámů a kaplí, například kostela sv. Václava a sv. Anežky České v Hustopečích či kostela sv. VáclavaBřeclavi.
 

Jedovnické rybníky

Milovníci letních vodních radovánek a sportů si oblíbili zejména rybník Olšovec. Najdete tu travnaté pláže, půjčovnu lodiček a autokempink, kromě surfingu a sportovního rybolovu můžete v letních měsících vyzkoušet wakeboarding, kombinaci vodního lyžování, snowboardingu a surfování na vodním vleku. Každý rok se konají mezinárodní závody motorových člunů, v říjnu se můžete přijít podívat na tradiční výlov. Na Olšovec navazují další rybníky Budkovan, Vrbový a Dubový, jejich okolím a dál Rakoveckým údolím vedou naučné stezky, značené trasy pro pěší i cyklostezky.
 

Do lesů Moravského krasu na kole i pěšky

Jedovnice jsou také rájem cyklistů, kteří si oblíbili singletraily, úzké přírodní cyklostezky: okolní lesy protkává síť dlouhá několik desítek kilometrů. Pro pěší je skutečným rájem lesnický Slavín, komplex krajinářsky upravených lesů v okolí Jedovnice, Křtin a Adamova. Řady studánek, pomníků a pamětních desek připomínají práci lesníků, učitelů i různých umělců. Mezi oblíbené výletní cíle se řadí také zajímavá místa Moravského krasu, například přírodní památka Rudické propadání, skalní město na Kolíbkách a větrný mlýn s geoparkem v blízkých Rudicích.

Přírodní rezervace a park Rakovec

Do Rakoveckého údolí padají svahy se slepencovými skalami, podél meandrujícího potoka Rakovce jsou zachovány vlhké louky s břehovým porostem. Druhou část parku představuje údolí, které se táhne k rybníku Budkovan ležícímu na okraji Jedovnic.
Jedovnice, Jihomoravský kraj

Jedovnické rybníky

Jedovnice jsou ve svém blízkém i dalekém okolí známé svými rybníky. Současný rybník Olšovec je vyhledávaným místem pro odpočinek a rekreaci s kempem. V jeho okolí vyrostla řada chat a táborů.
Jedovnice, Jihomoravský kraj

Singletrail Moravský kras

Vyrazte na kolo do lesů v Moravském krasu. SingleTrail u Jedovnice se vlní mezi stromy, nikdy nevede dlouho rovně, příliš z kopce ani do kopce. Respektuje lesní prostředí a dělá vše pro to, aby si široká škála návštěvníků užila jízdu v přírodě. Celkem je zde 28 km v terénu na třech okruzích.
Jedovnice, Jihomoravský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s pány z Kunštátu z Kunštátu do Lysic

Bez pánů z Kunštátu a Poděbrad by neexistoval Kunštát: stejnojmenný hrad s městečkem založil Kuna ze Zbraslavi a Kunštátu a podle něj také dostal jméno. Další majetky v okolí získali jeho bratři, a tak se s pány z Kunštátu můžeme vypravit i na další místa na jižní Moravě.
Kunštátskem za historií, Na hrady a zámky

Dovolená s dětmi – Jihomoravský kraj – 5denní program

Vinohrady, krásná přírodní zákoutí, malebná údolí řek, spousta krásných hradů a zámků, kouzelné krápníkové jeskyně a památky UNESCO: to je jen malý výběr zajímavostí, které nabízí Jihomoravský kraj. Vaše děti si na jižní Moravě užijí spoustu zábavy, od dovádění v aquaparku po dobrodružství ve westernovém městečku.
výlet s dětmi na jižní Moravu, Výlety pro děti

Na kole po stopách filmu Bobule

Jižní Morava je pecka! A taky Bobule. Slavné komedie se natáčely v okolí Mikulova, šlápněte do pedálů a poznejte vinařský kraj. Všechny jeho krásy vás dostanou, od půvabných vesniček přes malebnou krajinu až po sklenku dobrého vína.

S osobností na procházku: po Brně a okolí s markrabětem moravským Janem Jindřichem

V letech 1349–1411 Moravě vládli Moravští Lucemburkové, vedlejší větev panovnického rodu. V jejich čele stál Jan Jindřich (1322–1375), druhorozený syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny a mladší bratr krále a císaře Karla IV. Za vlády moravských markrabat země prožívala období nebývalého rozkvětu; pojďte se s námi projít po jejich stopách.
Jan Jindřich jako průvodce Brnem, Výlety s příběhem