Lelekovice

Kdo nikdy neviděl lelkovadlo, lesní odpočívadlo s důmyslnou pastí na chytání lelků, většinou o něm alespoň slyšel. Místo poblíž jihomoravských Lelekovic je podobně proslulé jako rozhledna na skalnatém hřebenu Babího lomu, navštívit můžete i lesní bar a stezku zdraví.

Lelekovice: vesnice pod Babím lomem

Lelekovice leží severně na nejzápadnějším okraji Drahanské vrchoviny. Nejstarší památkou obce je románský kostel sv. Filipa a Jakuba, zdálky viditelnou dominantou pak je Babí lom, nejvyšší vrchol v okolí Brna s nadmořskou výškou 562 metrů. Na jižním konci skalnatého hřebene stojí volně přístupná rozhledna. Na západě uvidíte vrch Sýkoř, Ždárské vrchy a Českomoravskou vrchovinu, na jihovýchodě se rýsují zalesněné vrcholy Chřibů a Ždánického lesa, daleko na jihu bývá vidět Pálava.
 

Recept na chytání lelků

Na křižovatce lesních cest pod Babím lomem objevíte oddechové místo se zvláštní dřevěnou konstrukcí. Jde o slavný lelkovač či lelkovadlo. Podle autora, řezbáře Jana Nováka, má sloužit zejména obyvatelům Lelekovic, neboť ti prý rádi lelkují. Alespoň jednou ročně by ho však měl použít každý. Pokud se chcete lelků zbavit, návod je jednoduchý: stačí projít pod lelkovačem. Lelci se uchytí v hnízdě nahoře (pár jich tam uvidíte na vlastní oči) a vy se můžete spokojeně vrátit ke své práci.
 

Výlety do lesů a nocleh na stromě

Lesy kolem Lelekovic nabízejí řadu zážitků. Najdete tu například lesní školkylesním barem U Jelínka nebo atraktivní Tree house, ubytování v netradičním domečku na stromě nedaleko rozhledny Babí lom. Okolními lesy se studánkou sv. Huberta vede řada značených tras a naučných stezek, obnovená Sedmiradostná poutní stezka míří ke kostelu Narození Panny Marie, mariánskému poutnímu místu ve Vranově u Brna. Historickou poutní cestu doplňuje poznávací stezka s vyhlídkou na obec a naučná stezka Krajem říčky Ponávky, která z Brna přes Lelekovice pokračuje do Vranova.

Aktivity

Rozhledna Babí lom u Lelekovic

Rozhledna Babí lom u Lelekovic

Lelekovice, Jihomoravský kraj
Kostel sv. Filipa a Jakuba Lelekovice

Kostel sv. Filipa a Jakuba Lelekovice

Lelekovice, Jihomoravský kraj
Studánka sv. Huberta u Lelekovic

Studánka sv. Huberta u Lelekovic

Lelekovice, Jihomoravský kraj