Lelekovice

Kdo nikdy neviděl lelkovadlo, lesní odpočívadlo s důmyslnou pastí na chytání lelků, většinou o něm alespoň slyšel. Místo poblíž jihomoravských Lelekovic je podobně proslulé jako rozhledna na skalnatém hřebenu Babího lomu, navštívit můžete i lesní bar a stezku zdraví.

Lelekovice: vesnice pod Babím lomem

Lelekovice leží severně na nejzápadnějším okraji Drahanské vrchoviny. Nejstarší památkou obce je románský kostel sv. Filipa a Jakuba, zdálky viditelnou dominantou pak je Babí lom, nejvyšší vrchol v okolí Brna s nadmořskou výškou 562 metrů. Na jižním konci skalnatého hřebene stojí volně přístupná rozhledna. Na západě uvidíte vrch Sýkoř, Ždárské vrchy a Českomoravskou vrchovinu, na jihovýchodě se rýsují zalesněné vrcholy Chřibů a Ždánického lesa, daleko na jihu bývá vidět Pálava.
 

Recept na chytání lelků

Na křižovatce lesních cest pod Babím lomem objevíte oddechové místo se zvláštní dřevěnou konstrukcí. Jde o slavný lelkovač či lelkovadlo. Podle autora, řezbáře Jana Nováka, má sloužit zejména obyvatelům Lelekovic, neboť ti prý rádi lelkují. Alespoň jednou ročně by ho však měl použít každý. Pokud se chcete lelků zbavit, návod je jednoduchý: stačí projít pod lelkovačem. Lelci se uchytí v hnízdě nahoře (pár jich tam uvidíte na vlastní oči) a vy se můžete spokojeně vrátit ke své práci.
 

Výlety do lesů a nocleh na stromě

Lesy kolem Lelekovic nabízejí řadu zážitků. Najdete tu například lesní školkylesním barem U Jelínka nebo atraktivní Tree house, ubytování v netradičním domečku na stromě nedaleko rozhledny Babí lom. Okolními lesy se studánkou sv. Huberta vede řada značených tras a naučných stezek, obnovená Sedmiradostná poutní stezka míří ke kostelu Narození Panny Marie, mariánskému poutnímu místu ve Vranově u Brna. Historickou poutní cestu doplňuje poznávací stezka s vyhlídkou na obec a naučná stezka Krajem říčky Ponávky, která z Brna přes Lelekovice pokračuje do Vranova.

Aktivity

Rozhledna Babí lom u Lelekovic

Rozhledna Babí lom se nachází u obce Lelekovice nedaleko Brna. Stavba válcového půdorysu stojí na skalnatém výběžku v obtížně přístupném terénu v nadmořské výšce 521 m. Říká se, že za jasného počasí jsou z rozhledny vidět vrcholky Alp. Nově otevřeno po rekonstrukci od srpna 2022.
Lelekovice, Jihomoravský kraj

Lelkovadlo u Lelekovic – důmyslná past na lelky

Lelkovadlo se nachází nedaleko přírodní rezervace Babí Lom u obce Lelekovice, jen pár kilometrů od centra Brna. Jedná se o originální oddechové místo s dřevěnou plastikou od řezbáře Jana Nováka na křižovatce cest pod stoupáním na Babí Lom.
Lelekovice, Jihomoravský kraj

Studánka sv. Huberta u Lelekovic

Studánka je věnována sv. Hubertovi patronu lovců. Na drobné plastice v průčelí studánky je sv. Hubert vyobrazen.
Lelekovice, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Filipa a Jakuba Lelekovice

Lelekovický kostel je nejstarší stojící stavbou v obci. Jeho počátky spadají do doby okolo poloviny 13. století. Na konci 15. století byl celý kostel přestavěn a tehdy byla také zazděna románská okna a přistavěna jižní sakristie.
Lelekovice, Jihomoravský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s pány z Kunštátu z Kunštátu do Lysic

Bez pánů z Kunštátu a Poděbrad by neexistoval Kunštát: stejnojmenný hrad s městečkem založil Kuna ze Zbraslavi a Kunštátu a podle něj také dostal jméno. Další majetky v okolí získali jeho bratři, a tak se s pány z Kunštátu můžeme vypravit i na další místa na jižní Moravě.
Kunštátskem za historií, Na hrady a zámky

Dovolená s dětmi – Jihomoravský kraj – 5denní program

Vinohrady, krásná přírodní zákoutí, malebná údolí řek, spousta krásných hradů a zámků, kouzelné krápníkové jeskyně a památky UNESCO: to je jen malý výběr zajímavostí, které nabízí Jihomoravský kraj. Vaše děti si na jižní Moravě užijí spoustu zábavy, od dovádění v aquaparku po dobrodružství ve westernovém městečku.
výlet s dětmi na jižní Moravu, Výlety pro děti

Na kole po stopách filmu Bobule

Jižní Morava je pecka! A taky Bobule. Slavné komedie se natáčely v okolí Mikulova, šlápněte do pedálů a poznejte vinařský kraj. Všechny jeho krásy vás dostanou, od půvabných vesniček přes malebnou krajinu až po sklenku dobrého vína.

S osobností na procházku: po Brně a okolí s markrabětem moravským Janem Jindřichem

V letech 1349–1411 Moravě vládli Moravští Lucemburkové, vedlejší větev panovnického rodu. V jejich čele stál Jan Jindřich (1322–1375), druhorozený syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny a mladší bratr krále a císaře Karla IV. Za vlády moravských markrabat země prožívala období nebývalého rozkvětu; pojďte se s námi projít po jejich stopách.
Jan Jindřich jako průvodce Brnem, Výlety s příběhem