Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Vojenské památky
Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Vojenské památky Jihomoravský kraj

Baví vás vojenská historie a technika, tanky a letadla, prozkoumávání muzeí, bunkrů a dělostřeleckých tvrzí? Anebo rádi navštěvujete vojenské akce, jako jsou například Bahna, Cihelna, letecké přehlídky či Tankové dny v Lešanech? S námi poznáte spousty míst a rekonstrukcí historických bitev.

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.
Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj

Nový hrad u Adamova

Malý hrádek uprostřed krásného prostředí, který si určitě zalíbíte. Přijeďte na historické jarmarky a kulturní akce na Novém hradě!
Adamov, Jihomoravský kraj

Tajný atomový kryt 10-Z v Brně

10-Z je kódové označení nejutajovanějšího brněnského krytu z doby komunismu (1959) pro politické představitele města a kraje. Kryt v Husově ulici vznikl v době nacismu jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním Brna.
Brno, Jihomoravský kraj

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.
Prace, Jihomoravský kraj

Veřejný zábavní areál Bunkr v obci Mokrá-Horákov

Komentované prohlídky, lety vrtulníkem, jízdy v obrněném transportéru, airsoftové hry, CQB aréna pro boj na krátké vzdálenosti, ukázky kynologického výcviku, čtyřkolky a střelba pro děti ze vzduchovek, jízdy na koních nebo offroadová dráha: to jsou jedny z mnoha zážitků v PLRO Horákov.
Mokrá-Horákov, Jihomoravský kraj

Hrad Boskovice – rozsáhlá zřícenina původně gotického hradu

Na rozhraní Malé Hané a Drahanské vrchoviny se ve výšce 460 metrů nad mořem vypíná romantická zřícenina goticko-renesančního boskovického hradu. Od roku 1975 probíhá na hradu postupná rekonstrukce, jejímž výsledkem je zpřístupnění velké části hradní zříceniny.
Boskovice, Jihomoravský kraj

Pevnost MJ-S 29 Svah – opevnění v Mikulově

Objekt pevnostního opevnění, jež bylo zařazeno do podúseku Mikulov a patřilo do úseku ŽSV XI. Hrušovany nad Jevišovkou. Jedná se o jediný realizovaný izolovaný pěchotní srub v tomto podúseku.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově

Na jihomoravské hranici v Šatově vznikalo po německém záboru Rakouska v březnu 1938 těžké opevnění, ze kterého si dnes můžete prohlédnout pěchotní sruby MJ-S 3 Zahrada a MJ-S 2 Úvoz. Areál spravuje Technické muzeum v Brně.
Šatov, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka obsahuje 29 mapových panelů se situací bitvy, podobiznami velitelů, schématy hlavních bitevních operací a texty, které popisují situaci 2.12.1805. Panely jsou umístěny na vhodných pozorovacích stanovištích při stávajících komunikacích.
Slavkov u Brna, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka obsahuje 29 mapových panelů se situací bitvy, podobiznami velitelů, schématy hlavních bitevních operací a texty, které popisují situaci 2.12.1805. Panely jsou umístěny na vhodných pozorovacích stanovištích při stávajících komunikacích.
Šlapanice, Jihomoravský kraj

Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova

Kozí hrádek patří k jedné ze tří skalnatých dominant města Mikulova. Odedávna se podílel na strategické kontrole cest spojujících Brno s Vídní a spoluzabezpečoval tak náležitou ochranu.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Minimuzeum československého opevnění z let 1935 – 1938

Nedaleko Moravského Krumlova, u obcí Rakšice a Bohutice, se rozkládá areál Minimuzea československého opevnění z let 1935 – 1938. Muzeum je tvořeno dvěma objekty lehkého opevnění vzor 37, jež byly vystavěny ve III. armádním sboru v rámci úseku 16 – Moravský Krumlov v roce 1938.
Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj