Úvod > Česká nej > Osobnost > Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů
Osobnost

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Díky Karlu Čapkovi (9. ledna 1890 Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938 Praha) přišlo na svět slovo "robot", které poprvé použil ve své hře R.U.R. Ve svých utopicko-fantastických dramatech alegoricky poukazoval na nebezpečí zneužití techniky a vědy proti základním hodnotám lidské existence.
Jeho protiválečné romány a hry, které byly aktuální hlavně v předvečer druhé světové války, neztratily na významu ani dnes. Karel Čapek byl též žurnalistou, prozaikem, překladatelem a kritikem a autorem knih pro děti, patřil k nejvýznamnějším osobnostem meziválečné české společnosti. Jeho rozsáhlé dílo se stále vydává po celém světě, i když pro Čapkovu obdivuhodně rozsáhlou slovní záslobu (25 000 slov) se převádí do cizích jazyků velmi obtížně. Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu a jeho díla se vydávají i v Japonsku.

Karel Čapek se narodil 9. ledna roku 1890 Malých Svatoňovicích u Trutnova do rodiny venkovského lékaře Antonína Čapka. Nebyl to však on, kdo význačného spisovatele přivedl k psaní. Byla to jeho babička Helena Novotná, kdo výrazně ovlivnil jeho cit pro jazyk a rozvinul v něm sociální cítění. Ze Svatoňovic se rodina Čapkova přestěhovala nejprve do Úpice, a když bylo Karlovi Čapkovi sedmnáct let, přesunuli se Čapkovi do Prahy. Zde Karel vystudoval Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy.

Čapek trpěl od mládí Bechtěrevovou chorobou, díky které nebyl odveden za první světové války. Po ukončení studia v roce 1917 přijal první zaměstnání jako soukromý učitel syna hraběte Lažanského na zámku Chyše. Poté se stal novinářem pro Národní listy, ovšem odešel odtud kvůli odlišnému politickému smýšlení. Až do konce života potom působil v redakci Lidových novin a současně se mezi lety 1921-1923 stal dramaturgem a režisérem Vinohradského divadla. Tady také potkal svoji budoucí manželku herečku a spisovatelku Olgu Scheinpflugovou, se kterou se vzali až v roce 1935 po dlouholetém přátelství. Spolu rádi jezdili na své letní sídlo ve Strži na Příbramsku.
 

O Čapka se zajímalo Gestapo, přišlo však pozdě

Karel Čapek byl znám tím, že své politické názory neskrýval, naopak byl jako novinář velmi činný. Setkával se s řadou osobností uměleckého i politického života, nebál se kritizovat kapitalismus i komunismus, čímž si vysloužil řadu nepřátel na všech politických frontách.

Ostře se stavěl proti nastupujícímu fašismu, z tohoto období pochází například hra Bílá nemoc, kde nelze přehlédnout, že je jedna z hlavních postav Maršál se nápadně podobá Hitlerovi. Konec Čapkova života byl spojen se štvanicemi na jeho osobu a velkým zoufalstvím z pomnichovského vývoje. Zemřel duševně vysílen po komplikacích chřipky 25. prosince 1938 ve věku 48 let.
 

Nejznámější Čapkova díla

1921       R.U.R. (divadelní hra, poprvé užito slovo Robot)
1921       Ze života hmyzu (divadelní hra, s Josefem Čapkem)
1922       Věc Makropulos (divadelní hra, zhudebnil Leoš Janáček)
1924       Krakatit (román, zfilmován v roce 1948)
1928       Hovory s T. G. Masarykem
1929       Povídky z jedné kapsy, Povídky z druhé kapsy
1929       Zahradníkův rok (fejetony)
1933       Dášeňka čili Život štěněte
1933       Hordubal (román – 1. díl trilogie, zfilmován v roce 1937)
1934       Povětroň (román – 2. díl trilogie)   
1934       Obyčejný život (román – 3. díl trilogie)  
1936       Válka s mloky (román)
1937       Bílá nemoc (divadelní hra, zfilmována v roce 1937)
 

Zajímavosti z Čapkova života aneb co jste možná nevěděli

  • Kromě řady próz a divadelních her napsal také mnoho cestopisů.
  • Byl také významným překladatelem francouzské poezie.
  • V Praze bydlel spolu se svým bratrem Josefem ve dvojvile na Vinohradech. Dům patří městské části Praha 10, která zde připravuje muzeum bratří Čapků (ralizace do roku 2021).
  • K velkým zálibám Karla Čapka patřilo zahradničení, cestování a fotografování
  • Slovo "robot", poprvé použito ve hře R.U.R., vlastně vymyslel bratr Josef. Karel chtěl umělého člověka pojmenovat slovem „labor“ (odvozenina slova "dělník" z latiny).
Seznamte se: 4. listopadu má svátek Karel

Seznamte se: 4. listopadu má svátek Karel

Skutečně má mužské křestní jméno Karel v novodobém pojetí význam „král“? Je pravda, že se tak vedle císaře Karla I. Velikého jmenovala řada evropských panovníků včetně našeho Karla IV., jednoho z nejznámějších českých vladařů. Všichni Karlové, Karlíkové, Karlíčkové, Kájové a Kájínkové mají svátek 4. listopadu a redakce Kudy z nudy jim přeje všechno nejlepší!

Příběh empírového domu ve Strži a slavného českého spisovatele

Příběh empírového domu ve Strži a slavného českého spisovatele

Když se spisovatel Karel Čapek v srpnu 1935 oženil s Olgou Scheinpflugovou, přítel Václav Palivec, bratr Čapkova švagra, básníka Josefa Palivce, jim věnoval neobvyklý svatební dar: k doživotnímu užívání dostali půvabný dům ve Staré Strži u Dobříše. Nikdo netušil, že tu stráví pouhé tři roky.

Památky v okolí Prahy – známé neznámé

Památky v okolí Prahy – známé neznámé

Z hlavního města je to necelá hodinka cesty. Skoro každý už toto místo aspoň jednou navštívil. Jezdí se sem na rodinné výlety a nejeden mladý pár zde strávil romantický víkend. Je ale dost možné, že to nejzajímavější jste po cestě přehlédli!

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Dům bratří Čapků v Budislavi

Dům bratří Čapků v Budislavi

Ubytování v malebné krajině s nádechem času minulých a množstvím kulturních zážitků. Je ideálním místem pro odpočinek těla i mysli. V přízemí se nachází výstava fotografií Karla Čapka, která je přístupná všem příchozím návštěvníkům.

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Praha 10 připravuje ve vile expozici.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Osobnosti

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Osobnosti

Které osobnosti vás okouzlily v loňském roce? Do jihočeského Trocnova zamířili ti, kteří chtěli navštívit Památník Jana Žižky; místo leží kousek od Borovan. Prohlídku interaktivní expozice s řadou zajímavých prvků doplňuje stezka po okolí, která mapuje dobu husitství. Vede kolem základů Žižkova dvorce k okraji lesa a k mohyle, třináctimetrovému žulovému pomníku vojevůdce, a dál až k místu údajného Žižkova narození. Pozornosti se těšilo i Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích nebo Muzeum Zdeňka Buriana ve Štramberku.

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.

Němcová, Jirásek, Dvořák nebo Smetana: udělejte si výlet po stopách slavných osobností

Němcová, Jirásek, Dvořák nebo Smetana: udělejte si výlet po stopách slavných osobností

Nudili jste se ve škole? Zívali jste u vět typu „Šťastná to žena“ nebo „Lomikare, Lomikare, hin sa hukáže“? A přece život hvězd „českého nebe“ nebyl a není vůbec tak nudný, jak nám tvrdili pedagogové. Jenže teoreticky se o někom učit a pak vidět stopy jeho života na vlastní oči – to je velký rozdíl. Pojďte se o tom přesvědčit.

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Když si chcete dát ke kávě něco dobrého, objednejte si zákusek. Ale co když zatoužíte po šálku kávy, provázeném noblesou, kouzlem a elegancí první republiky? Víme, jak na to: zveme vás na kávu do slavných kaváren, které dobu před sto lety buď zažily anebo ji alespoň připomínají.

Deset míst, kam se vypravit za Josefem a Karlem Čapkem

Deset míst, kam se vypravit za Josefem a Karlem Čapkem

Spisovatel Karel, malíř Josef a jejich sestra Helena, dohromady sourozenci Čapkovi: lidé, kteří se svým dílem i osudy zapsali do historie našeho národa. Pokud zamíříte na Královéhradecko, určitě někde objevíte jejich stopy, ale pozveme vás také do Prahy a na Strž. Naplánovat si pěkný výlet po stopách těchto velikánů umožňuje Projekt Karel Čapek, který představuje řadu míst spojených spojených s rodinou Čapkových.

Zámek Vrchotovy Janovice – expozice Národního muzea

Zámek Vrchotovy Janovice – expozice Národního muzea

V autentickém prostředí bývalé vodní tvrze ve Vrchotových Janovicích, na dnešním zámku, najdete stálé expozice Národního muzea v Praze, které jsou lákadlem mnoha návštěvníků z celé České republiky.

Malé Svatoňovice

Malé Svatoňovice

Když Karel Čapek psal o hrozném Lotrandovi, mordýři ze všech nejukrutnějším, co se svými pacholky, zloději, zlodějíčky a pomocníky panoval na Brendách, psal vlastně o svém rodném kraji. Brendy se totiž postaru říkalo Jestřebím horám – a právě na jejich jižním úbočí leží Malé Svatoňovice.

20 tipů, kam za knihami

20 tipů, kam za knihami

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete vyrazit do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že v prostorách benediktinského kláštera v Rajhradě najdete Památník písemnictví na Moravě? A že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Máte rádi Válku s mloky? Pamatujete si na dobrodružství Péti Bajzy a jeho kamarádů z Poláčkovy knihy Bylo nás pět? Nemusíte knihy svých oblíbených autorů jen číst. Naplánujte si výlet do míst, kde se s nimi seznámíte mnohem lépe. Vydejte se po stopách českých spisovatelů!

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Zajímáte se o život a dílo bratří Čapků? Chtěli byste vidět Karlovo vysvědčení, nebo Josefovy grafiky? To vše nabízí muzeum v domě na náměstí v Malých Svatoňovicích, kde rodina Čapkova bydlela. Ve zdejších lázních působil od roku 1883 doktor Antonín Čapek, otec bratří Čapků.

Robot – nejznámější české slovo na světě

Robot – nejznámější české slovo na světě

Slovo robot bylo poprvé v dějinách použito v roce 1920 ve hře R.U.R Karla Čapka. Je to nejznámější české slovo, které zdomácnělo ve všech světových jazycích.

Putování po stopách sourozenců Čapkových v Královéhradeckém kraji

Putování po stopách sourozenců Čapkových v Královéhradeckém kraji

Královéhradecký kraj má tu čest být rodištěm řady literárních velikánů. Mezi ně řadíme i sourozence Čapkovy – Karla Čapka, Josefa Čapka a Helenu Čapkovou, kteří se do historie našeho národa významně zapsali nejen svým dílem, ale především lidským rozměrem.

Babička 2024

Již 47. ročník pochodu a cyklojízdy Babička. Trasy vedou z Velkých Svatoňovic krajem Boženy Němcové přes Ratibořice do České Skalice.
Velké Svatoňovice, Královéhradecký kraj

Paintballový tábor v Krkonoších

Na kraji vesničky Radvanice, v zázemí lyžařského areálu, proběhne letní dětský tábor s paintballem. Devět dní a osm nocí v krásné přírodě Jestřebích hor na východním kraji Krkonoš.
Radvanice, Královéhradecký kraj

Jestřebí kros

Běžecký závod, který se koná v malebných Jestřebích horách. Akce je určena pro všechny věkové kategorie. Pro děti podle věku jsou připraveny tratě od 150 m po 1400 m. Dospělí mají výběr ze dvou možností: fit trasa (3 km) nebo hlavní závod (10 km). Po závodě se můžete těšit na domácí buchty a koláče.
Stárkov, Královéhradecký kraj

Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec 2024

Během mezinárodního folklórního festivalu v Červeném Kostelci se můžete 14. – 18. srpna potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů nejen z tuzemska, ale i ze zahraničí. Na festivalu je možné každoročně zhlédnout exotické soubory z daleké Asie, Jižní Ameriky, Afriky či Austrálie.
Červený Kostelec, Královéhradecký kraj

Jazzinec 2024 – Streetbandits

Jeden z nejznámějších trutnovských festivalů zve své příznivce na závěrečný koncert jarní části. Hudebníci zahrají v netradičním prostoru galerie současného umění EPO1.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Trutnovská desítka

Běžecký závod Trutnovská 10 se koná v atraktivním prostředí trutnovského lesoparku na Paradráze. Na výběr jsou tratě 5 km, 10 km a štafeta. Další dekádu odstartujeme upraveným konceptem závodu. Trať 10 km se poběží na jednom, 10 km dlouhém okruhu a přidali jsme také závod v canicrossu.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Trutnovská 10

Do druhého desetiletí vstupujeme pod názvem Trutnovská 10. Chceš zažít jedinečnou atmosféru závodu s hromadným startem v prostředí trutnovského lesoparku. Můžeš. 8. 6 . 2024 pořádáme Trutnovskou 10. Vybrat si můžeš buď 5 kilometrový okruh, 10 kilometrový okruh, canicross nebo závod pro děti.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Rockový festival TrutnOFF 2024

Známý a nejstarší festival svého druhu TrutnOFF se v loňském roce vrátil pod hory na trutnovské Bojiště. Představí se na něm přes šedesát kapel všech žánrů. Trutnoff bude ve znamení oslav 40 ti let od prvního pokusu o nezávislý festival.
Trutnov, Královéhradecký kraj

Povídání o pejskovi a kočičce – interaktivní tabule v parku u náměstí Karla Čapka

V parku u náměstí Karla Čapka se můžete těšit z interaktivních tabulí. Zastavení určená dětem, ale i dospělým vás přivedou do horní části parku, kde se můžete začíst do Pošťácké pohádky a zdolávat cestu pana pošťáka Kolbaby s psaníčkem bez adresy.
Malé Svatoňovice, Královéhradecký kraj

Cesta bratří Čapků

Turistická cesta o délce 47,5 km spojuje Pomezní Boudy s Trutnovem, Jestřebími horami, Malými Svatoňovicemi (rodiště Karla Čapka) a Úpicí. Je značená červeně a vede po dobře upravených cestách. Sjízdná je dokonce i v zimě na běžkách a v létě na kole.
Malé Svatoňovice, Královéhradecký kraj

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Zajímáte se o život a dílo bratří Čapků? Chtěli byste vidět Karlovo vysvědčení, nebo Josefovy grafiky? To vše nabízí muzeum v domě na náměstí v Malých Svatoňovicích, kde rodina Čapkova bydlela. Ve zdejších lázních působil od roku 1883 doktor Antonín Čapek, otec bratří Čapků.
Malé Svatoňovice, Královéhradecký kraj

Kostel sv. Panny Marie Sedmiradostné v Malých Svatoňovicích

Kostel poblíž pramene dobré vody je barokní stavba z roku 1733. Na severu k němu přisedá kaple svatého Judy Tadeáše. Nad portálem je slepé půlkruhové okno a nad ním letopočet 1830.
Malé Svatoňovice, Královéhradecký kraj

Mariánský sad v Malých Svatoňovicích

V Mariánském sadu je soubor kapliček Sedmi radostí Panny Marie, křížová cesta a Boží hrob. Kapličky byly postaveny v roce 1892.
Malé Svatoňovice, Královéhradecký kraj

Muzeum historické hasičské techniky Velké Svatoňovice

Přijdťe se podívat, s čím bojovali hasiči proti červenému kohoutovi. Zajímá vás, kdy byla vyrobena první hasičská stříkačka a od kdy se vlastně používají požární hadice? Nebo jste jen fandou do techniky? To vše vám může nabídnout hasičské muzeum zřízené ve Velkých Svatoňovicích.
Velké Svatoňovice, Královéhradecký kraj

Zemědělské muzeum Radeč

V Jestřebích horách vzniklo muzeum zaměřené na činnost našich předků v zemědělství. V areálu bývalého JZD v Radči u Úpice se nalézá již přes 1200 exponátů, které věnovali muzeu různí dárci.
Batňovice, Královéhradecký kraj

Bunkr Pod Kolčarkou u Malých Svatoňovic

Unikátní umělý odkryv tektonického kontaktu permských a křídových hornin v zóně Hronovsko-poříčského zlomu. Na lokalitě je umístěna informační tabule s přehledným popisem celého profilu. Muzeum bylo zrušeno.
Malé Svatoňovice, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace

Restaurace U Bulánka

Vybrat si ze široké nabídky jídel a krajových specialit můžete v restauraci U Bulánka nedaleko Jestřebích hor v Podkrkonoší, která leží na hlavní trase mezi Trutnovem a Náchodem. Název "U Bulánka" má mnohaletou tradici v místním pohostinství a je symbolizován psem se soudkem rumu.
Batňovice, Královéhradecký kraj

Chata Pohoda v Markoušovicích

Chata Pohoda nedaleko Trutnova nabízí klidné a pohodové ubytování ve východních Krkonoších. V chatě je k dispozici veškeré potřebné vybavení, aby si návštěvníci mohli dopřát ničím nerušený pobyt.
Úpice, Královéhradecký kraj

Rodinná chalupa U Jeníčka v Hodkovicích u Trutnova

Ubytování v rodinné chalupě U Jeníčka v klidném prostředí Jestřebích hor v obci Hodkovice u Trutnova, poblíž Adršpašsko-teplických skal.
Jívka, Královéhradecký kraj

Roubenka Skalka v blízkosti Adršpašsko-teplických skal

Máte chuť strávit příjemné chvíle s přáteli či rodinou v malebném údolí v CHKO Broumovsko? Přijeďte do roubenky Skalka, nudit se nebudete v žádném ročním období. Nabízí se zde útulné ubytování v klidném prostředí na dosah přírody.
Česká Metuje, Královéhradecký kraj

Penzion Pod kaštanem u Adršpašských skal

Užijte si dovolenou mimo rušná centra – penzion Pod kaštanem se nachází na polosamotě u Adršpaškých skal, v obci Hodkovice.
Jívka, Královéhradecký kraj

Penzion pod Lesem v Hodkovicích u Adršpašsko-teplických skal

V obci Hodkovice blízko Adršpašských a Teplických skal se nachází penzion Pod Lesem. V blízkém okolí si plně užijete turistiku, cyklistiku a v neposlední řadě horolezectví.
Adršpach, Královéhradecký kraj

Autokemp Brodský u Červeného Kostelce

Kemp Brodský se nachází uprostřed turisticky nejkrásnější a nejzajímavější oblasti České republiky mezi Babiččiným údolím, Červeným Kostelcem a Náchodem. Samotný kemp leží na břehu rybníka Brodský, který je obklopen březovým hájem, velkou travnatou pláží a má písčité, pozvolna klesající dno.
Červený Kostelec, Královéhradecký kraj

Hotel Patria v Trutnově

Patria patří k největším hotelům v Trutnově. Hotel se nachází na předměstí, ale centrum je dostupné pěší chůzí za pouhých pět minut. Nabízí příjemné ubytování v pokojích různého typu a možnost rekreace v nádherném podhůří Krkonoš.
Trutnov, Královéhradecký kraj