ÚvodČeská nejZeměpisnéPuhoi – česká vesnice na Novém Zélandu
Zeměpisné

Puhoi – česká vesnice na Novém Zélandu

Zhruba 60 kilometrů od Aucklandu na Severním ostrově Nového Zélandu leží Puhoi. Vesnici, jejíž název v doslovném překladu znamená pomalá voda, založili v roce 1863 čeští přistěhovalci, pocházející od Plzně. Dnes tu žijí necelé čtyři stovky obyvatel. Čtvrtina z nich jsou potomci původních obyvatel.
Osadníky z Plzeňska přilákala na Nový Zéland nabídka půdy zdarma. Novozélandská vláda tehdy nabízela 40 akrů půdy pro dospělé přistěhovalce a 20 akrů pro dítě. Pozemky sice prvních 83 osadníků z Chotěšova, Stodu, Stříbra, Dobřan, Mantova a dalších měst a vesnic získalo zadarmo, ale na místě našli jen buší zarostlé údolí s malou říčkou. Začátky v divočině uprostřed novozélandské zimy, bez jakékoli podpory a bez znalosti angličtiny, byly nepochybně kruté. S podporou místních maorských kmenů se jim brzy podařilo buš vymýtit a založit vesnici Puhoi. Roku 1866 přijelo dalších 28 přistěhovalců, do roku 1877 dorazilo ještě 60 lidí. Jak osada postupně rostla, v roce 1869 zde otevřeli první školu a v roce 1881 byl v Puhoi postavený kostel sv. Petra a Pavla. Jeho oltář je kopií oltáře jednoho kostela v Čechách.

Dnes v Puhoi sice žije jen čtvrtina původních obyvatel, přesto se zde udržují české tradice. U vjezdu do vesnice stojí malá boží muka, v kostele a na hřbitově najdete typická česká jména. České kořeny jsou nepřehlédnutelné, od piva Pilsner Urquell až po muzeum Puhoi Heritage Museum, nazývaného také Bohemian Museum. Věnuje se historii obce, kuriozitou je model vesničky v podobě z roku 1900.

V okolí Puhoi můžete navštívit například Waiwera Thermal Resort and Spa s termálními bazény, tobogány a výhledy na okolní kopce Waiwera Valley, pro pěší výlety jsou ideální regionální parky Mahurangi a Wenderholm.
Nejznámější ležák na světě – Pilsner Urquell

Nejznámější ležák na světě – Pilsner Urquell

Přes širokou nabídku speciálů, svrchně kvašených piv a radlerů jsou v tuzemsku oblíbená především piva plzeňského typu v čele s pivem Pilsner Urquell. Světlý plzeňský ležák vyniká sytější barvou, plnou chutí, intenzivní hořkostí a výrazným chmelovým aroma. Stal se legendou mezi pivy a podle něj se nazývá celá pivní kategorie Pils, Pilsner, celosvětově nejrozšířenější druh piva.

Stod

Stod

Stod je společně s Horšovským Týnem, Staňkovem či Holýšovem jedním z řady měst a městeček mezi Domažlicemi a Plzní. První historická zmínka pochází z roku 1235, kdy jej král Václav I. věnoval nedalekému klášteru premonstrátek v Chotěšově. Ten mimochodem patří k nejzajímavějším místům v okolí.

Stříbro

Stříbro

Nádherná renesanční radnice, minoritský klášter s expozicemi Městského muzea a upravenými zahradami, zbytky středověkého opevnění, hornický skanzen či podzemní štola Prokop – tím vším se může pochlubit západočeské město Stříbro. K výletům láká klášter v Kladrubech či blízká přehrada Hracholusky.

Chotěšov

Chotěšov

Nejkratší cesta z Plzně do Domažlic vede přes sedm malých městeček. Každé je něčím výjimečné, ale v jediném z nich přímo ze silnice uvidíte obří barokní budovu. Vypadá jako zámek, ale zdání klame: jde o ženský premonstrátský klášter, který patří k nejstarším památkám na Plzeňsku.

Dobřany

Dobřany

Kolem západočeské metropole se vine řetěz menších městeček; vedle Starého Plzence jde například o Třemošnou, Město Touškov, Nýřany nebo Dobřany. Ty leží na řece Radbuze jižně od Plzně a pyšní se nejenom pěkným historickým centrem, ale také známým pivovarem Modrá hvězda.