Úvod > Česká nej > Zeměpisné > Moravský kras

Moravský kras

Zeměpisné
Moravský kras je největší a nejlépe vyvinutou krasovou oblastí s nejširším spektrem krasových jevů v Česku a patří  také mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti.
Krasová oblast zaujímá pruh devonských vápenců severně od Brna. Severní část Moravského krasu je odvodňována říčkou Punkvou a jejími zdrojnicemi. Nachází se zde jeskynní systém Amatérské jeskyně, který s navazujícími jeskyněmi měří téměř 35 km, což jej řadí k nejrozsáhlejším jeskyním systémům ve střední Evropě. Součástí tohoto systému jsou i Punkevní jeskyně s 138,5 m hlubokou propast Macocha, kterýá vznikla zřícením stropu podzemního dómu. Dále jsou veřejnosti přístupné Sloupsko-šošůvské jeskyně, jeskyně Balcarka, Kateřinská a jesyně Výpustek.

Celý popis
Naposledy změněno: 3. 12. 2012
CHKO Moravský kras - nejrozsáhlejší krasové území v České republice

CHKO Moravský kras - nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Ubytování a restaurace

Penzion Starý pivovar

Penzion Starý pivovar

Křtiny, Jižní Morava
Hotel Olberg Olomučany

Hotel Olberg Olomučany

Olomučany, Jižní Morava