Úvod > Česká nej > Zeměpisné > Kubova Huť - nejvýše položená železniční stanice v České republice

Kubova Huť - nejvýše položená železniční stanice v České republice

Zeměpisné
V roce 1899 byla s rozvojem průmyslu vybudována mezi Vimeprkem a Volary železniční trať. Zastávka Kubova huť (995 m. n. m.), kde se vyrábělo sklo, se stala nejvýše položenou železniční stanicí v České republice.
Na trati spojující Vimperk a Volary bylo v Kubově Huti zřízeno nádraží, které je s výškou 995 m n. m. nejvýše položenou železniční stanicí u nás. Ve směru z Vimperku musí vlaky překonat na šestnácti kilometrech převýšení 285 metrů, z druhé strany od Volar vzdálených 23 kilometry, čeká na vlaky převýšení 235 metrů, než zastaví před stanicí Kubova Huť.

Obec byla založena jako sklářská huť a procházela tudy Zlatá stezka. V obci je několik historických budov, které jsou ukázkou původní šumavské architektury.


 
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 4. 2020
Kubova Huť - nejvýš položená železniční stanice ČR

Kubova Huť - nejvýš položená železniční stanice ČR

V šumavské osadě pod vrchem Boubínem se v minulosti vyrábělo sklo. S rozvojem průmyslu vznikla v obci železnice, jejíž zastávka je nejvýše položenou stanicí České republiky. Dnes je Kubova huť ideálním místem pro zimní i letní rekreaci.

Staré časy jsou zpět – na výlet parní lokomotivou či motoráčkem

Staré časy jsou zpět – na výlet parní lokomotivou či motoráčkem

Také patříte k milovníkům železnic, které přitahuje kouzlo historických vlaků, opuštěných nádražíček v lesích nebo expresů svištících po stříbrných nitkách do neznáma? Pokud máte chuť poznávat Českou republiku z vagonu taženého parní lokomotivou nebo pozorovat ubíhající krajinu za okny historického motoráčku, nechte se inspirovat tipy portálu Kudy z nudy, které vás vtáhnou do nostalgického vzpomínání na čas dětství či dobu našich babiček.

Neznámá místa: znáte nejvyšší a nejnižší místa v Česku?

Neznámá místa: znáte nejvyšší a nejnižší místa v Česku?

I ve světě, který se mění každou vteřinou, zůstává pár neochvějných jistot. Třeba místa s nejvyšší a nejnižší nadmořskou výškou, nejvýše položené osady, železniční zastávky nebo města. Některá vás opravdu překvapí!