!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Česká nej > Zeměpisné > Jeskyně Rudka

Jeskyně Rudka

Zeměpisné
Unikátní umělou jeskyni zdobí sochy šestnácti blanických rytířů v čele s jejich velitelem sv. Václavem. Spící svatováclavské vojsko vytesal sochař samouk Stanislav Rolínek v letech 1928-1930 nůžkami na ovce a hasičskou sekerou.


Na kraji obce Rudka, v nitru kopce nazvaného Milenka, se nachází jeskyně blanických rytířů, unikátní dílo inspirované českou historií. Stanislav Rolínek, čalouník a sochař samouk, použil jako ateliér pískovcové skály do kterých dělníci vyhloubili jeskyni a on zde pak vytvořil bájné blanické rytíře. V jeskyni dále najdete jezdeckou sochu sv. Václava a lva střežící vstup do jeskyně, kterého Rolínek vytesal podle ilustrace z knihy. Živého lva údajně nikdy neviděl. Jeho talent nezůstal bez povšimnutí. Nastoupil na studia do Prahy, ale dokončil jen jeden ročník. Kvůli nemoci je musel přerušit. Zemřel v nedožitých třiceti letech na tuberkulozu.
Celý popis
Naposledy změněno: 3. 12. 2012
Jeskyně blanických rytířů v Rudce

Jeskyně blanických rytířů v Rudce

Unikátní pískovcová jeskyně (podzemní galerie) s tématikou Blanických rytířů. Tvůrcem tohoto uměleckého díla byl sochař - samouk Stanislav Rolínek.