Úvod > Česká nej > Vědecké > Vymýcení pravých neštovic – úspěch československé epidemiologie
Vědecké

Vymýcení pravých neštovic – úspěch československé epidemiologie

Pravé či černé neštovice (variola) byly bolestivým virovým onemocněním, které se zpočátku projevovalo jako chřipka. Ve druhé fázi se objevily typické kožní projevy s hnisajícími vředy, které mohly zasáhnout i sliznice. I když na Evropském kontinentě skoncoval s touto zákeřnou nemocí Angličan Edward Jenner, ve světovém měřítku se podařilo pravé neštovice vymýtit českému epidemiologovi Karlu Raškovi.
Zakladatel moderní československé epidemiologické školy Karel Raška (1909–1987) byl profesor hygieny, který se v roce 1963 stal ředitelem sekce infekčních nemocí Světové zdravotnické organizace (WHO) v Ženevě. Vypracoval metodu epidemiologické bdělosti, která je dnes základem ochrany před epidemiemi, a má velké zásluhy na úplném vymýcení pravých neštovic na celém světě. Ve své vlasti ale Raška narazil na komunistický režim: v roce 1970 jej odvolali z vedení Ústavu epidemiologie a mikrobiologie, své působiště musel opustit a úřady mu dokonce odepřely penzi.

Pravé či černé neštovice byly bolestivým virovým onemocněním, které se zpočátku projevovalo jako chřipka. Ve druhé fázi se objevily typické kožní projevy s hnisajícími vředy, které mohly zasáhnout i sliznice. Část pacientů zemřela na otravu krve, oběhové či dechové selhání. Zdrojem nákazy byl pouze nemocný člověk; přenášela se kapénkovou infekcí a vzduchem, inhalací kontaminovaného prachu, ale i nepřímo čerstvě znečištěnými předměty.

Nemocní pozvolna umírali v bolestech. Kdo pravé neštovice přežil, byl většinou již navždy poznamenán zjizvenou tváří nebo například slepotou. Nemoc se vyskytovala ve dvou variantách – variola major, u které úmrtnost dosahovala v průměru kolem 30 procent, a lehčí forma variola minor s úmrtností kolem jednoho procenta. Existují různé typy neštovic, mezi nejznámější formy kromě pravých patří plané (bez komplikací nejsou závažné) a kravské neštovice.
 

První očkování a anglická vakcína

První typ očkování přivezla do Evropy manželka britského vyslance v Istanbulu lady Mary Montaguová poté, co se v roce 1715 sama utkala s touto nemocí. Přemluvila krále Jiřího I., aby očkování vyzkoušel na vězních a posléze jim udělil milost.

Později si anglický venkovský lékař Edward Jenner všiml, že dojičky, které se nakazily kravskými neštovicemi, byly odolné i vůči pravým. Vyrobil tedy očkování a v květnu 1796 úspěšně provedl na malém chlapci první aplikaci. Jeho metoda byla nazvána vakcinací (vacca je latinský výraz pro krávu) a rychle se z Anglie šířila do okolního světa. V řadě zemí bylo zavedeno povinné očkování a během první poloviny 20. století neštovice téměř vymizely z Evropy.
 

Český úspěch ve světě

Protože ale ve světě dál umíraly desetitisíce lidí, WHO připravila velkou akci – pokus o totální vymýcení neštovic. Zpočátku nepříliš úspěšný boj byl zahájen v roce 1959, o osm let později WHO oznámila plán na úplné vymýcení neštovic. Koncepci akce vypracoval český epidemiolog Karel Raška, který byl šéfem oddělení přenosných nemocí WHO v Ženevě. Místo plošného očkování navrhl soustředit se na jednotlivá ohniska nákazy a tam maximálně zasáhnout.

Poslední výskyt varioly major byl zaznamenán v roce 1975 v Bangladéši, pozornost lékařů se poté zúžila na Somálsko a Etiopii, kde virus přetrvával. V polovině roku 1977 to již vypadalo na úspěch, ale v říjnu onemocněl jistý kuchař nemocnice v somálském městě Merca. Když se v dubnu 1978 vyléčil, oznámila WHO po zkušební lhůtě v roce 1980, že s pravými neštovicemi je konec. Kromě Rašky se na tomto úspěchu podílela i řada dalších českých odborníků.
Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Česká věda není Popelka, která by posledních sto let seděla v koutě. Úspěchů dosáhla zejména v technických a přírodovědných oborech – a možná vás překvapí, které objevy a vynálezy mají české kořeny.

Karel Raška – nejvýznamnější epidemiolog 20. století

Karel Raška – nejvýznamnější epidemiolog 20. století

Karel Raška (17. listopadu 1909, Strašín, okres Klatovy – 21. listopadu 1987, Praha) je nejvýznamnějším epidemiologem 20. století a zakladatel moderní české epidemiologie. V roce 1963 se stal ředitelem sekce infekčních nemocí Světové zdravotnické organizace (WHO) v Ženevě a o čtyři roky později započal jím řízený boj proti neštovicím.

Form Factory Body & Mind Day 2024

Nechte se pohltit atmosférou, objevte nové možnosti a dopřejte svému tělu a mysli osvěžující zážitek na Form Factory Body & Mind Day 2024!
Praha 3, Praha

Nový židovský hřbitov a Želivárna – komentovaná prohlídka

Nenechte si ujít jedinečnou příležitost poznat zajímavé stavby v okolí tzv. Želivárny, křižovatky nacházející se na rozhraní Žižkova a Vinohrad. Vydejte se na zdejší Nový židovský hřbitov a poznejte takové slavné osobnosti jako např. Franz Kafka, Ota Pavel, Arnošt Lustig, Juraj Herz, a jiní.
Praha 3, Praha

Podzimní den českého medu 2024

Pražský (ojedinělý) festival, který s přestávkami zaujímá více než desetiletou tradici. Přehlídka chovatelů včel a výrobců medu a také výrobců nejrůznějších medových produktů, jako např. medovina, svíčky ze včelího vosku, ale také medová kosmetika, ochucené medy a spousty dalšího.
Praha 10, Praha

Herní odpoledne

Vyzkoušet si můžete více než 1000 deskových i karetních her a 100 logických hlavolamů pro děti i dospělé.
Praha 10, Praha

Herní odpoledne

Vyzkoušet si můžete více než 1000 deskových i karetních her a 100 logických hlavolamů pro děti i dospělé.
Praha 10, Praha

Herní odpoledne

Vyzkoušet si můžete více než 1000 deskových i karetních her a 100 logických hlavolamů pro děti i dospělé.
Praha 10, Praha

Herní odpoledne

Vyzkoušet si můžete více než 1000 deskových i karetních her a 100 logických hlavolamů pro děti i dospělé.
Praha 10, Praha

Herní odpoledne

Vyzkoušet si můžete více než 1000 deskových i karetních her a 100 logických hlavolamů pro děti i dospělé.
Praha 10, Praha

Aktivity v okolí

Nový židovský hřbitov v Praze

Nový židovský hřbitov tvoří samostatnou část Olšanských hřbitovů. Naleznete jej mezi ulicemi Želivského a Izraelská. Rozlohou i počtem náhrobků je největším židovským hřbitovem u nás a je chráněn jako kulturní památka.
Praha 3, Praha

Shutdown AI – technologická úniková hra v Praze

Originální úniková hra v Praze. Technologie, které vás vtáhnou do skvělého zážitku.
Praha, Praha

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Praha 10 připravuje ve vile expozici.
Praha 10, Praha

Atelier Pexeso

Jsme první pražská sdílená kancelář s hlídáním dětí, v podstatě jde o firemní školku, kam chodí lidé na volné noze, studenti, či zaměstnanci s homeoffice.
Praha 10, Praha

Hrob Jana Palacha na Olšanech

Náhrobek Jana Palacha na Olšanských hřbitovech tvoří bronzová deska s reliéfem lidské postavy. Autorem náhrobku je sochař Olbram Zoubek. Prvotní náhrobek byl vytvořen 1. července 1970, zásahem StB v listopadu 1970 došlo k jeho odstranění a zničení. Opět byl na Olšany umístěn až v roce 1990.
Praha 3, Praha

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka seznamuje s Olšanskými hřbitovy, největším současným pražským pohřebištěm na místě bývalé osady Olšany, dnes mezi čtvrtěmi Žižkov a Vinohrady.
Praha 3, Praha

Poesiomat na Vinohradském hřbitově

Na Vinohradském hřbitově v Praze stojí tzv. Poesiomat. Z něj si lze poslechnout 12 úryvků z projevů, her a básní Václava Havla, ale také myšlenky či úryvky děl dalších osobností, které jsou zde pochovány.
Praha 10, Praha

Escape game v atomovém krytu

Dokaž, že na to máš! Dostaň se do 60 minut ze spár sériového vraha, který tě zavře v atomovém krytu.
Praha 10, Praha

Ubytování a restaurace

Hotel Don Giovanni

Moderní hotel postavený v roce 1995 je pojmenovaný podle slavné Mozartovy opery Don Giovanni. Jjediný hotel řetězce Great Hotels of The World v České republice.
Praha 3, Praha

Avocado Bistro & Bar na Vinohradech

Avocado Bistro je zaměřené na krásné prostředí a navíc i koktejly a skvělé jídlo. Prostor o kapacitě 40 míst, obklopený květinovou džunglí. Zastavte se na poké bowl, avokádové toast, hovězí burrito s guacamole.
Praha 3, Praha

Hotel Slavia v Praze – Vršovicích

Hotel Slavia je umístěn v klidném prostředí sportovního areálu SK Slavia Praha a nabízí levné ubytování v Praze 10 – Vršovicích blízko centra Prahy.
Praha 10, Praha

La Farma restaurant

Mladá, chytrá, svěží, přátelská a především neskutečně chutná a nápaditá kuchyně. La Farma restaurant v Praze je restaurace s duší.
Praha 3, Praha

Vila 63 na Vinohradech

Na Vinohradech vzniklo nové místo pro vaše setkávání – Vila 63, která disponuje rozsáhlou zahradou, barem/kavárnou. Místo je vytvořeno pro soukromé události, ale mají otevřeno i pro veřejnost.
Praha 10, Praha

Emoi restaurant – pravá vietnamská kuchyně

Objevte pravou chuť vietnamské kuchyně v restauraci Emoi. Restaurace nabízí vietnamské polévky, sushi, saláty, klasická hlavní jídla i lahodné dezerty. Specialitou jsou i napařované knedlíčky dim sum.
Praha 10, Praha

Restaurace a bar X bowling Žižkov

Bowlingové centrum Xbowling Žižkov zve nejen na kvalitní hru, ale také na příjemné občerstvení v dobře zásobeném baru a skvělé restauraci, která nabízí českou i mezinárodní kuchyni.
Praha 3, Praha

Kurzy vaření Ola Kala – poznejte umění gastronomie

Chcete si sami vyzkoušet uvařit tradiční česká jídla i cizokrajné speciality? Naučte se připravovat chutné polévky, vynikající hlavní chody a lahodné dezerty jako opravdoví profesionálové. Navštivte kurzy vaření Ola Kala.
Praha 2, Praha