ÚvodČeská nejVědeckéMasarykova univerzita v Brně – třetí nejstarší univerzita v České republice
Vědecké

Masarykova univerzita v Brně – třetí nejstarší univerzita v České republice

Masarykova univerzita v Brně je po Univerzitě Karlově v Praze a Univerzitě Palackého v Olomouci třetí nejstarší univerzitou v českých zemích a druhou nejstarší na Moravě. Byla založena v roce 1919, má deset fakult a počtem studentů v akreditovaných studijních programech je druhou největší vysokou školu v České republice.
Jméno Masarykovy univerzityBrně napovídá, kdo se zasloužil o její vznik: Tomáš Garrigue Masaryk. Návrh na zřízení druhé české univerzity na Moravě poprvé v poslanecké sněmovně předložil v roce 1891, sen se ale naplnil až v roce 1919, kdy už byl Masaryk prvním prezidentem samostatného Československa. Masaryk také univerzitě daroval rektorský řetěz s medailí, který se stal základem tradičních univerzitních insignií. Medaili s Masarykovým portrétem později doplnilo rektorské žezlo a prorektorský řetěz.

V době svého vzniku měla Masarykova univerzita čtyři fakulty (právnickou, lékařskou, přírodovědeckou a filozofickou), postupně se jejich počet rozšířil na deset. Přibyly fakulty pedagogická, farmaceutická, ekonomicko-správní, informatiky, sociálních studií a sportovních studií.

První čestný doktorát univerzity převzal v roce 1925 hudební skladatel Leoš Janáček. Zasloužil si jej i díky Sonátě 1. 10. 1905, kterou věnoval boji za českou univerzitu v Brně, a také kantátě pro slavnostní položení základního kamene budovy právnické fakulty.

Masarykova univerzita, to zdaleka nejsou jen fakulty. Univerzita vybudovala rozsáhlý univerzitní kampus v Brně-Bohunicích a pod svou správu převzala Mendelovo muzeum, které rozvíjí odkaz Gregora Johanna Mendela (1822–1884), přírodovědce a zakladatele genetiky. Součástí univerzity je rovněž botanická zahrada a kino Scala, kde se konají akademické obřady a konference, či vědecká stanice Gregora Johanna Mendela na ostrově Jamese Rosse u nejsevernějšího výběžku Antarktického poloostrova, kde vědci zkoumají například změny klimatu.

Univerzita působí i na Vysočině, a to v Telči. Jezuitská kolej, která dříve sloužila jako lékárna, tiskárna či vojenské kasárny, se proměnila v Univerzitní centrum. Kromě vybraných studijních programů, seminářů, kurzů a letních škol tu probíhá výuka Univerzity třetího věku a řada dalších akcí.

V roce 2022 se Masarykova univerzita umístila v žebříčku ARWU (Shanghai Ranking) poprvé ve své historii mezi nejlepšími 500 univerzitami světa. V roce 2023 Masarykova univerzita dosáhla historického úspěchu. Poprvé se umístila mezi 400 nejlepšími univerzitami světa v prestižním mezinárodním žebříčku QS World University Rankings, patří jí 400. místo.
Mendelovo muzeum Brno Kultura

Mendelovo muzeum Brno

Posláním Mendelova muzea Masarykovy univerzity je šířit odkaz augustiniánského opata G. J. Mendela, který je znám studiemi prováděnými na rostlinách, především hrachu setém. Nelze však opomenout ani jeho bádání v oblasti meteorologie či šlechtění včel.

Johann Gregor Mendel – muž, který proslavil hrášek

Johann Gregor Mendel – muž, který proslavil hrášek

Gregor Johann Mendel (česky též Řehoř Jan Mendel, 20. července 1822 Hynčice – 6. ledna 1884 Brno) byl zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. Byl mnichem a později opatem augustiniánského kláštera ve Starém Brně. Novodobá genetika snad nemá větších jmen, než je Watson, Crick a Mendel. Právě poslední jmenovaný však předběhl svou dobu a o principech křížení sepsal v roce 1866 světoznámou publikaci "Pokusy s rostlinnými hybridy". Tento spis pak položil základy moderní genetice.

Open House Brno 2025

17. 5.18. 5.
Open House Brno 2025

Osmý ročník festivalu Open House Brno nabídne nejširší veřejnosti prohlídky architektonicky cenných a zajímavých nepřístupných míst v jihomoravské metropoli o víkendu 17. a 18. května 2025.

Muzeum Vysočiny – pobočka Telč Kultura

Muzeum Vysočiny – pobočka Telč

Muzeum Vysočiny Jihlava je se svými pobočkami v Telči, Třešti a hradem Roštejnem největším muzeem v kraji. Telčskou pobočku od dubna 2023 naleznete v areálu bývalého kláštera na okraji Telče.

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno Památky

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno

Jednotlivé části zahrady reprezentují různé zeměpisné oblasti výběrem charakteristických rostlin. Systém rostlin, kde jsou druhy uspořádané podle čeledí.

7 věcí, které nevíte… o univerzitách

7 věcí, které nevíte… o univerzitách

Jeden z oficiálních významných dnů České republiky připomíná 7. duben roku 1348 a vznik Univerzity Karlovy. Založení první vysoké školy ve střední Evropě výrazně přispělo k rozvoji vzdělanosti, a proto byl si právě 7. duben připomínáme jako Den vzdělanosti. Jak dobře znáte naše univerzity? Kolik je v České republice vlastně vysokých škol? Jistě, kdekdo ví, že nejstarší je Karlova univerzita v Praze, ale dokázali byste s jistotou říct, která je druhá nejstarší? Anebo třetí? Pojďte s Kudy z nudy pootevřít vrata univerzit, letitých a trochu tajemných institucí, a alespoň zběžně se s nimi seznámit.

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Pomníky a sochy, jména náměstí, ulic, muzeí i městských čtvrtí, škol, gymnázií a dokonce jedné univerzity, naučné stezky i turistické chaty: zakladatele novodobého československého státu připomínají tisíce míst. Tomáš Garrigue Masaryk (7. 3. 1850 Hodonín – 14. 9. 1937 Lány) byl vědec a filozof, pedagog, politik a první československý prezident.

Archeologická lokalita Těšetice-Kyjovice Památky

Archeologická lokalita Těšetice-Kyjovice

Významná pravěká lokalita, která se zapsala do dějin výzkumu evropského neolitu objevem kruhového sociokultovního areálu – tzv. rondelu.

Památník písemnictví na Moravě Kultura

Památník písemnictví na Moravě

Památník nabízí stálou expozici zahrnující nejvýznačnější osobnosti literatury na Moravě od 9. do 20. století, temporární výstavy a prohlídku interiéru restaurované historické benediktinské knihovny s osmnácti tisíci knihami. Celkem čítá fond knihovny na 65 000 svazků.

Leoš Janáček – ve světě nejhranější český operní skladatel

Leoš Janáček – ve světě nejhranější český operní skladatel

Leoš Janáček (3. července 1854, Hukvaldy – 12. srpna 1928, Moravská Ostrava) byl jedním z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších tvůrců české moderní hudby. Ve světě je známý hlavně díky operám Její pastorkyňa a Káťa Kabanová, slavná jsou rovněž orchestrálně-vokální díla Glagolská mše, Sinfonietta či rapsodie Taras Bulba.

Nanovlákna – unikátní průmyslová technologie z Liberce

Nanovlákna – unikátní průmyslová technologie z Liberce

Dalo by se říci, že Technická univerzita v Liberci je Mekkou nanotechnologií. Jednou z hlavních osobností, díky kterým své pozice na poli nanovláken nebo nanočástic dosáhla, je profesor Oldřich Jirsák. Ten se svým týmem roku 2003 objevil způsob, jak vyrábět nanovlákna ve velkém, průmyslovou cestou.

Knihovna Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Památky

Knihovna Filozofické fakulty Masarykovy univerzity

Poskytujeme služby a zdroje ve fyzickém i virtuálním prostoru. Společnými silami zajišťujeme podporu studujícím, vědcům a odborným zájemcům z řad veřejnosti.

Bioskop v Brně – vědecké výukové centrum Masarykovy univerzity Zážitky

Bioskop v Brně – vědecké výukové centrum Masarykovy univerzity

Centrum propaguje přírodní vědy a studium příbuzných oborů. Dává si za cíl seznámit děti a mladé lidi se studiem přírodovědných oborů. Připravuje program pro žáky základních a středních škol, pedagogy i širší veřejnost. Nabízí také letní školy a půlroční kroužky.

Zuzana Holubcová – vědkyně a embryoložka

Zuzana Holubcová – vědkyně a embryoložka

Vědkyně Zuzana Holubcová (* 1982) se zabývá reprodukční biologií, je tak při svém výzkumu v bezprostřední blízkosti setkání lidských pohlavních buněk – vajíčka a spermií. Jako první na světě odhalila, co probíhá v lidském vajíčku před oplodněním.

Johann Gregor Mendel – nejvýznamnější genetik

Johann Gregor Mendel – nejvýznamnější genetik

Johann Gregor Mendel (20. července 1822 Hynčice – 6. ledna 1884 Brno) byl přírodovědec, zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. Jeho životem a dílem se zabývá Mendelianum, interaktivní muzeum a centrum G. J. Mendela lokalizované v autentických prostorách Mendelovy vědecké společnosti v historickém srdci Brna.

Kino Scala v Brně Kultura

Kino Scala v Brně

První univerzitní kino v Česku provozuje Masarykova univerzita ve spolupráci se společností Aeropolis. Od léta 2023 je sál mimo provoz, nicméně provozovatelé dále fungují a promítají v takzvaném nouzovém režimu (v kavárně či venku).

Kampus Masarykovy univerzity v Brně Památky

Kampus Masarykovy univerzity v Brně

Snad pro každého, kdo v českém stavitelství chce něco znamenat, bylo přímo snovým vstupem do nového tisíciletí vypsání soutěže na nové univerzitní centrum v Brně. První tak velkorysá výzva od konce 50. let.

Starogermánské runy vyryté do kosti – nejstarší zaznamenané písmo u Slovanů

Starogermánské runy vyryté do kosti – nejstarší zaznamenané písmo u Slovanů

Starogermánské runy našli archeologové roku 2017 na kosti vykopané u Břeclavi. Předmět se stal nejstarším dokladem doloženým písmem u Slovanů.

Příměstské tábory na Riviéře

Příměstské tábory na koupališti Riviéra jsou již tradiční akcí pro děti od 6-12 let, kterou městská společnost STAREZ – SPORT, a.s. dlouhodobě pořádá.
Brno, Jihomoravský kraj

3D lukostřelba v Bohunicích

3D lukostřelba je akce pro širokou veřejnost, kde si mohou rodiny s dětmi i jednotlivci vyzkoušet střelbu lukem na různorodé terče včetně maket zvířat v životní velikosti. Akce se koná v areálu SDH Bohunice (nad ústředním hřbitovem) a je vhodná pro všechny věkové kategorie.
Bohunice, Jihočeský kraj

Roadshow Vida! v brněnské Zoo

VIDA! slaví 10 let chytré zábavy pro všechny.
Brno, Jihomoravský kraj

Roadshow Vida! v brněnské Zoo

VIDA! slaví 10 let chytré zábavy pro všechny.
Brno, Jihomoravský kraj

Roadshow Vida! v brněnské Zoo

VIDA! slaví 10 let chytré zábavy pro všechny.
Brno, Jihomoravský kraj

Co žerou rostliny

Prázdninové dílničky ve VIDA! science centru.
Brno, Jihomoravský kraj

Roadshow Vida! v brněnské Zoo

VIDA! slaví 10 let chytré zábavy pro všechny.
Brno, Jihomoravský kraj

Roadshow Vida! v brněnské Zoo

VIDA! slaví 10 let chytré zábavy pro všechny.
Brno, Jihomoravský kraj

Kampus Masarykovy univerzity v Brně

Snad pro každého, kdo v českém stavitelství chce něco znamenat, bylo přímo snovým vstupem do nového tisíciletí vypsání soutěže na nové univerzitní centrum v Brně. První tak velkorysá výzva od konce 50. let.
Brno-Bohunice, Jihomoravský kraj

Bioskop v Brně – vědecké výukové centrum Masarykovy univerzity

Centrum propaguje přírodní vědy a studium příbuzných oborů. Dává si za cíl seznámit děti a mladé lidi se studiem přírodovědných oborů. Připravuje program pro žáky základních a středních škol, pedagogy i širší veřejnost. Nabízí také letní školy a půlroční kroužky.
Brno, Jihomoravský kraj

Saunování v saunovém světě Saunia Campus Square Brno

Saunia je se svými mnoha pobočkami jedničkou mezi saunovými světy v ČR. Je unikátní svým umístěním v obchodních centrech, takže disponuje skvělou dopravní dostupností. V ceně vstupu je osuška a prostěradlo, takže rozhodnout se pro návštěvu můžete skutečně kdykoli. Vstup je časově neomezený.
Brno-Starý Lískovec, Jihomoravský kraj

Brnem #olympijsky

Vydejte se na trasu Brnem, která vám přiblíží místa spjatá s českým olympijským hnutím a představí některé naše slavné sportovce.
Brno, Jihomoravský kraj

Polárium – sauna naruby v nové kryokomoře

Máte chuť vyzkoušet si něco nového? Polárium je mimořádný zážitek (pobyt až v -150°C) , který navíc prospěje vašemu zdraví.
Brno-Nový Lískovec, Jihomoravský kraj

Mráz léčí – kryokomora v Brně

Regenerační centrum v Brně zaměřené na kryoterapii (celotělovou i lokální) a hyperbarickou oxygenoterapii. Dopřejte si tu nejlepší péči a zbavte se bolesti pomocí moderních technologií.
Brno, Jihomoravský kraj

Multifunkční kulturní prostor Sono Centrum v Brně

Multifunkční kulturní prostor Sono Centra slučuje provoz jednoho z nejmodernějších evropských hudebních klubů s provozem hotelu a restaurace mezinárodní úrovně.
Brno, Jihomoravský kraj

Adrenalinové dobrodružství v korunách stromů – lanové centrum Jungle park

Jungle Park je lanové centrum nacházející se v samém srdci Brna. Rozléhá se v nádherném prostředí lesa kolem řeky Svratky v bezprostřední blízkosti městského koupaliště Riviéra. V současné době nabízí 4 lezecké trasy s 83 překážkami.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace

Campea Aparthotel v Brně

Campea Aparthotel nabízí ubytování v moderních dvoulůžkových pokojích s vlastní kuchyňkou a výhledem na Brno. Součástí hotelu je luxusní restaurace, Wi-fi připojení a parkování je zdarma.
Brno-Bohunice, Jihomoravský kraj

Restaurace Prominent – skvělá gastronomie v Brně

Restaurace Prominent nabízí spojení jedinečného místa pro setkání s přáteli či obchodními partnery a zajímavé kulinářské zážitky. Netradiční zpracování tradičních surovin vychází z tradice české a moravské kuchyně.
Brno, Jihomoravský kraj

Hotel Voro Brno

OREA Hotel Voro Brno je situovaný v těsné blízkosti brněnského výstaviště, má bezbariérový přístup a zaparkovat můžete na hotelovém parkovišti. Hotel nabízí několik salonků pro konání rodinných oslav či firemních akcích menšího rozsahu.
Brno, Jihomoravský kraj

Pivotéka U Modrého lva

Název pivotéky se odvolává na nejstarší hospodu v Brně pojmenovanou U Modrého lva, která byla i přes protesty obyvatel roku 1934 zbourána.
Brno, Jihomoravský kraj

Congress Hotel Brno

Tento příjemný hotel disponuje největším kongresovým centrem v regionu s nejmodernějším technickým vybavením a vysokou variabilitou. OREA Congress Hotel Brno****, který sousedí s BVV Brno, je bezbariérový a zaparkovat u něj můžete na jednom z hotelových parkovišť.
Brno, Jihomoravský kraj

Restaurace La Patas

Milovníci pizzy si v brněnské restauraci La Patas přijdou na své. Navíc díky dětskému koutku si vychutnáte nejen váš pokrm, ale zvládnete u toho vypít i láhev dobrého vína a parádně si povykládat s přáteli.
Brno-Starý Lískovec, Jihomoravský kraj

Faircafe Restaurant & Fairhotel v Brně

Restaurace je součástí hotelu Fairhotel. Přijeďte na celý víkend a zažijte „nudu v Brně“ na vlastní kůži. Každý den je u nás jako u babičky v neděli. Milované klasiky občas rádi proložíme i něčím ze světa, ale svíčkovou a řízek máme vždy.
Brno, Jihomoravský kraj

Areál hotelu Myslivna v Brně – Nová Myslivna

Areál Hotelu Myslivna patří nejen díky lokalitě, ale i své historii k významným místům města Brna. Stará budova prošla demolicí a postaví se zde nový areál s byty a restaurací.
Brno, Jihomoravský kraj