!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Česká nej > Vědecké > Prokop Diviš - vynález Bleskosvodu
Vědecké

Prokop Diviš - vynález Bleskosvodu

Bleskosvod znamenal první praktické využití vědeckých poznatků o elektřině. Prokop Diviš začal experimentovat s elektřinou a v roce 1754 vztyčil v Příměticích 15 m (později 41,5 m) vysoký bleskosvod, který nazval machina meteorologica.
Diviš si uvědomil podobnost jevů, které vyvolával při svých pokusech s blesky a hřměním při bouřce. Začal se intenzivně věnovat otázce bezpečného odvádění elektrických výbojů z oblohy do země. Výsledkem byl Divišův „meteorologický stroj“. Svůj vynález vztyčil v Příměticích v roce 1754.

Bleskosvod měl původně vytahovat elektřinu rovnou z mraků, aby blesky vůbec nevznikly. Místo toho je stahoval do země. V roce 1760 bylo suché vyprahlé léto beze srážek, bouřek a vláhy. Rozzuření sedláci ze všeho obvinili bleskosvod a strhli ho. Příští rok bylo léto bouřkové a sedláci přišli za Divišem, aby bleskosvod znovu postavil. Ten instaloval nový na střechu přímětického kostela.

Prokop Diviš je však autorem ještě jednoho slavného vynálezu – strunného hudebního nástroje "Denis d´or" poháněného elektřinou. Měl 790 kovových strun, 3 klaviatury, trojí pedálový systém a jako zdroj elektřiny využíval leidenských lahví (předchůdce kondenzátoru). Elektřina měla sloužit k čištění zvuku strun.
 

Zajímavosti ze života Prokopa Diviše

Diviš byl katolický kněz, člen Premonstrátského řádu, teolog, přírodovědec, léčitel, hudebník a vynálezce. Během svého života zastával několik církevních úřadů. V oblasti přírodních věd jej však zajímala především elektřina. Byl v písemném kontaktu s mnoha významnými vědci své doby. Proslul také svými pokusy s elektřinou, pro které byl zván i ke dvoru, kde je předváděl císařovně Marii Terezii.
Naposledy změněno: 11. 8. 2020
Památník Prokopa Diviše v Příměticích

Památník Prokopa Diviše v Příměticích

Památník vynálezce bleskosvodu, Prokopa Diviše, najdete v Příměticích. Památník je symbolickou připomínkou života a díla řádového bratra premonstrátů a badatele v oboru elektřiny. Exponáty dokumentují život a dílo P. Diviše a oslavy jeho výročí ve Znojmě a v Příměticích v létech 1898 až 1998.

Přímětický krotitel blesků

Přímětický krotitel blesků

Když se nad Znojemsko přihnala mračna černá jako bota, pršelo, duněly hromy a šlehaly blesky, lidé na oknech zapalovali svíčky zvané hromničky. Těm, kteří měli výhled na farskou zahradu, přinášely bouřky ještě jedno vítané divadlo: pana faráře, který ve spolupráci s běsnícími živly vylepšoval svou povětrnostní mašinu.

Replika původního bleskosvodu u rodného domu Prokopa Diviše v Žamberku

Replika původního bleskosvodu u rodného domu Prokopa Diviše v Žamberku

U rodného domku stojí replika Divišova bleskosvodu – 2,75 m široká a 3,15 m vysoká konstrukce vztyčená na 11 m vysokém ocelovém stožáru.

Domek Prokopa Diviše v Žamberku

Domek Prokopa Diviše v Žamberku

Na okraji malebného města Žamberk najdete lidové roubené stavení – Domek Prokopa Diviše, vynálezce bleskosvodu. Vedle stavení stojí maketa Divišova bleskosvodu. Domek patří pod správu žamberského muzea.

Ubytování a restaurace

Restaurace u Polehňů

Restaurace u Polehňů

Znojmo, Jižní Morava
Hotel Premium

Hotel Premium

Znojmo, Jižní Morava
Hotel Kateřina Znojmo

Hotel Kateřina Znojmo

Znojmo, Jižní Morava