!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Česká nej > UNESCO > Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci
Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
UNESCO

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Z památek druhé největší městské památkové rezervace v Česku ocenila organizace UNESCO sloup Nejsvětější Trojice. Barokní sloup ve srovnání s obdobnými památníky morových epidemií vyniká originální výtvarnou koncepcí, bohatou figurální výzdobou, ale i samotnými rozměry. S výškou 35 metrů jde o největší seskupení barokních soch v jedné skulptuře ve střední Evropě.
Sloup Nejsvětější Trojice se nachází v historickém centru města Olomouce. Byl budován v letech 1716–1754 a patří k posledním příkladům skutečné vlny barokních morových, mariánských a čestných sloupů. Sloupy byly chápany jako ztělesnění modlitby za ochranu proti morovým epidemiím. Nejinak tomu bylo i u Sloupu Nejsvětější trojice v Olomouci. Město postihla morová epidemie v letech 1713-1715.

Sloup byl posvěcen v roce 1754 za přítomnosti císařovny Marie Terezie a v roce 2001 byl zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Památka ve stylu označovaném jako olomoucké baroko se tyčí do výše třiceti dvou metrů, a to na kruhovém půdorysu o průměru 17 m. Sloup zdobí řada kvalitních kamenných soch s náboženskou tematikou, které jsou dílem význačného sochaře Ondřeje Zahnera a dalších moravských umělců, např. vrcholová sousoší z tepaného měděného plechu vytvořil zlatník Šimon Forstner. Sloupy byly osazovány sochami svatých ochránců a měly také zdůrazňovat slávu a moc katolické církve.

Sochařskou výzdobu tvoří 18 soch světců, 12 figur světlonošů, 6 reliéfů s polopostavami apoštolů, dále sousoší Nanebevzetí Panny Marie umístěné ve střední části sloupu a vrcholové sousoší Nejsvětější Trojice.
 

Světci, světlonoši a apoštolové na Sloupu

Na spodním patře se nachází postavy sv. Mořice a dalšího českého patrona sv. Václava jímž byly zasvěceny dva důležité olomoucké chrámy. Patro nad nim náleží moravským světcům sv. Cyrilovi a sv. Metodějovi, kteří roku 863 přišli šířit křesťanství na Velkou Moravu a také patronům Čech sv. Vojtěchu a sv. Janu Nepomuckému. Ve třetím podlaží jsou svatí spojení s pozemským životem Ježíše, rodiče jeho matky sv. Anna a sv. Jáchym, jeho nevlastní otec sv. Josef a sv. Jan Křtitel, který připravoval jeho příchod – a spolu s nimi sv. Vavřinec a sv. Jeroným.

Tři reliéfy zastupují tři křesťanské ctnosti Naději, Lásku a Víru. Ve střední části sloupu je umístěné sousoší Nanebevzetí Panny Marie. Na nejvyšším místě je pozlacená dominanta sloupu, sousoší Boha Otce, Krista s křížem a v zářivém slunci holubice symbolizující Ducha svatého, pod Nejsvětější trojicí je ještě umístěn archanděl Michael s mečem a štítem.
 

Vnitřek Sloupu ukrývá kapli

Svými kolosálními rozměry, které nemají obdobu u památek tohoto typu, svou sochařskou výzdobou a kvalitou svého uměleckého provedení je sloup Nejsvětější Trojice naprosto výjimečný. Výjimečnost sloupu podtrhuje existence kaple uvnitř sloupu a kombinace použitých materiálů.
 
V roce 1995 byl prohlášen za národní kulturní památku. O pět let později byla uznána jeho výjimečná univerzální hodnota, na základě které byl zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO. Prvotním záměrem byl zápis celého souboru v rozsahu národní kulturní památky, tedy spolu s kašnami.
 

Dělová koule z pruských děl

Čtyři roky po vysvěcení sloupu byla Olomouc obléhána pruskou armádou a sloup Nejsvětější Trojice byl několikrát zasažen koulemi z pruských děl. Olomoučtí občané se bez ohledu na možné nebezpečí vydali v procesí žádat pruského generála, aby jeho vojáci na monument nestříleli.

Generál James Keith jim vyhověl, a byl sloup dalších škod ušetřen. Brzy po válce byl opraven a ostřelování připomíná pozlacená replika dělové koule.
Naposledy změněno: 11. 8. 2020
Po stopách Marie Terezie v Čechách i na Moravě

Po stopách Marie Terezie v Čechách i na Moravě

Také jste si oblíbili historickou minisérii Marie Terezie? Úspěšný seriál se natáčel na řadě českých a moravských historických sídel. Možná jste některá z nich poznali a možná vám přijde vhod náš přehled míst, kde se některé scény uskutečnily. Mimo to vám přinášíme i stručný přehled staveb a zajímavostí, které s jedinou vládkyní na českém trůně úzce souvisí. Ať už se jedná o budovy, které kázala postavit nebo zámky, které navštívila během svých „inspekčních“ cest po Čechách a Moravě.

Příběh

Příběh "matičky" Marie Terezie a jejího věrného města Olomouce

Kdyby se uherská a česká královna Marie Terezie zastavila na jeden jediný den v každém městě svého království, strávila by na cestách celý život. Zatímco někde přišli zkrátka, jinam se panovnice podívala opakovaně. Mezi města, kterým věnovala svou pozornost pravidelně, patřila Olomouc. A olomoučtí měšťané za to svou Marii Terezii milovali. Říkali jí láskyplně Mütterchen, matička. Pojmenovali po ní jednu z bran a ulici. Její iniciály ozdobily městský znak, její tvář shlížela na město z proslulého radničního orloje. Jak se zrodil tak vřelý vztah?

Za zábavou i historií do Olomouce

Za zábavou i historií do Olomouce

Přátelská, romantická a jedinečná – právě taková je Olomouc, jedno z nejkrásnějších měst střední Evropy. Na své si tu přijde každý, vášniví cestovatelé a milovníci historie, co objíždějí muzea a památky, vyznavači sportu a dobrodružství i rodiny s dětmi.

Procházka Olomoucí - moravskou metropolí UNESCO

Procházka Olomoucí - moravskou metropolí UNESCO

Rádi byste navštívili Moravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Tentokrát vám představíme Olomouc, hanáckou metropoli, jejíž prohlídku lze zvládnout za několik hodin, ale může se protáhnout i na celý den – záleží jen na vás. Rozhodně byste však neměli vynechat Sloup Nejsvětější Trojice, radnici s unikátním dělnickým orlojem, krásné olomoucké kašny, mauzoleum biskupů nebo Pevnost poznání.

Soubor kašen v Olomouci

Soubor kašen v Olomouci

V historickém centrum města Olomouc najdete soubor sedmi kašen, šest starších a jednu novodobou na venkovní části olomoucké radnice. Inspirací pro tyto kašeny se staly příběhy antické mytologie.

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Barokní 35 metrů vysoký sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci je nejvelkolepější a nejvyšší stavba svého druhu v České republice.

Olomouc: bohatá tabule zážitků z úrodné Hané

Olomouc: bohatá tabule zážitků z úrodné Hané

Barokní skvost, kulturní centrum, místo technických i uměleckých památek, parků, ale i poutní místo. Tím vším je stotisícová Olomouc, která je skvělým tipem na výlet pro celou rodinu. Jen samotný Svatý kopeček, ležící na hranici města, skýtá hned několik zajímavých cílů. Zapomínat nemůžeme ani na krásnou zoologickou zahradu či na příjemný aquapark, který v horkých letních dnech poskytuje vítané osvěžení. Nechte se pozvat na Hanou a udělejte si pěkný výlet!

Kam na výlet v Olomouci?

Kam na výlet v Olomouci?

Sloup Nejsvětější Trojice, jedinečný orloj, unikátní kostely a kašny, radnice s orlojem a přístupnou věží, prohlídky tereziánského opevnění, rozlehlé parky, výletní plavby po řece Moravě i Pevnost poznání – a to je jen výběr z mnoha zajímavosti, které dětem nabízí město Olomouc. Na co ještě nesmíte zapomenout? Vydejte se také do zoologické zahrady na Svatém Kopečku, mezi jejíž rarity patří například průchod výběhem opic, pavilon netopýrů, obří akvárium nebo rozhledna.

Vraťte se do časů, kdy mocní v Olomouci hráli hru o trůny

Vraťte se do časů, kdy mocní v Olomouci hráli hru o trůny

Ve sobotu 4. srpna to bude 712 let od horkého letního odpoledne, kdy v Olomouci došlo k vraždě. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na místo činu, do paláce kapitulního olomouckého děkana Budislava, kde ten den zemřel šestnáctiletý král Václav III.

Poznejte královská města Moravy a Slezska

Poznejte královská města Moravy a Slezska

Čeští králové rozšiřovali svou moc nejen na území Čech, ale i přidružených území Moravy a Slezska, kde se středobody panovníkovi vlády stávala královská města. Poznejte opěrné body moci panovníků českého středověku.

Užijte si UNESCO naplno – navštivte Olomouc

Užijte si UNESCO naplno – navštivte Olomouc

Sakrální památky, poutní místa i další zajímavosti, které mají souvislost s církví, lákají stále více turistů. K návštěvě právě takovýchto objektů vás zveme do Olomouckého kraje. Přímo v Olomouci pak můžete shlédnout jednu ze 12 památek, kterými se Česká republika obzvlášť pyšní, protože jsou zapsané na seznamu UNESCO. Důvodů, proč do tohoto regionu zavítat, je ale mnohem víc.

Soubor barokních kašen v Olomouci - nejstarší soubor kašen v České republice

Soubor barokních kašen v Olomouci - nejstarší soubor kašen v České republice

Soubor šesti dochovaných barokních kašen s antickou tématikou, které se nacházejí na poměrně malém území, představuje skutečný unikát evropského významu. Nejstarší ze souboru 6 barokních kašen pochází z roku 1683. Jedná se o Neptunovu kašnu.

Přidejte se ke 20. oslavám památek UNESCO v Česku

Přidejte se ke 20. oslavám památek UNESCO v Česku

V České republice letos uplyne již 20 let od zapsání první památky na prestižní seznam UNESCO. Jednalo se o zapsání historická jádra Prahy, Českého Krumlova a Telče. Navíc Česko má celkem 12 památek UNESCO, za kterými se můžete vydat na výlet. Nechte se zlákat za jednou z českých perel!

Jak poznat Olomouc za jediný den

Jak poznat Olomouc za jediný den

Rádi byste navštívili Moravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Tentokrát vám představíme Olomouc, hanáckou metropoli, jejíž prohlídku lze zvládnout za několik hodin, ale může se protáhnout i na celý den – záleží jen na vás.

1.5.
30.11.
Vrchařská koruna Jesenicka

Vrchařská koruna Jesenicka

Olomouc, Střední Morava a Jeseníky
27.5.
29.5.
Beerfest Olomouc 2021

Beerfest Olomouc 2021

Olomouc, Střední Morava a Jeseníky
26.10.
Koncert Duo VojoDeyl s hostem Daisy

Koncert Duo VojoDeyl s hostem Daisy

Olomouc, Střední Morava a Jeseníky
Soubor kašen v Olomouci

Soubor kašen v Olomouci

Olomouc, Střední Morava a Jeseníky
Hospodský kvíz v Olomouci

Hospodský kvíz v Olomouci

Olomouc, Střední Morava a Jeseníky

Ubytování a restaurace

Restaurace a pizzerie U Kristýna

Restaurace a pizzerie U Kristýna

Olomouc, Střední Morava a Jeseníky
Moravská restaurace

Moravská restaurace

Olomouc, Střední Morava a Jeseníky
Restaurace a penzion Archa na Svatém Kopečku

Restaurace a penzion Archa na Svatém Kopečku

Olomouc, Střední Morava a Jeseníky
Minipivovar & Steakhouse Riegrovka

Minipivovar & Steakhouse Riegrovka

Olomouc, Střední Morava a Jeseníky