Úvod > Česká nej > Průmysl > Zuri – český letoun s vertikálním vzletem
Průmysl

Zuri – český letoun s vertikálním vzletem

Dolet 700 kilometrů, rychlost 300 kilometrů za hodinu, a hlavně kolmý start i přistání: to je ambiciózní projekt, na němž od roku 2017 pracuje tuzemský start-up Zuri pod vedením programátora a podnikatele Michala Illicha (*1979). Název Zuri je inspirovaný svahilštinou, v překladu znamená krásný, dobrý.
Zuri je letoun s konceptem VTOL / vertical take-off and landing neboli se schopností kolmého startu i přistání. Startuje a přistává podobně jako vrtulníky, létá stejně jako běžná letadla. Je jednou z odpovědí na sny dávných vizionářů o létajících autech a aerotaxi, do jejichž vývoje se nyní pouští jak světoví lídři v oboru letectví, tak některé automobilky.

Letoun Zuri by měl sloužit pro regionální osobní dopravu na kratší a střední vzdálenosti s využitím menších letišť a dalších přistávacích ploch, od volných pozemků až po střechy mrakodrapů a helioporty. K přistání i vzletu Zuri potřebuje prostor přibližně 15 x 15 metrů. Díky hybridnímu pohonu, který kombinuje lithiové články a turbínový generátor elektrické energie, je schopen doletu až 600 kilometrů. Protože ale na křídla působí vztlak, při horizontálním letu Zuri potřebuje méně energie než vrtulníky nebo multikoptéry; to ve výsledku umožňuje dolet prodloužit.

K prvnímu letu s posádkou je ještě daleko, firma zatím otestovala několik zmenšených prototypů, vesměs při bezpilotních letech. Osobní verze letounu je určena pro pilota a tři pasažéry, nákladní unese pilota a až 300 kilogramů. Na vývoji pracuje tým několika desítek lidí ve spolupráci s Českým vysokým učením technickýmPraze.
České značky: Aero Vodochody, jedna z nejstarších leteckých značek na světě

České značky: Aero Vodochody, jedna z nejstarších leteckých značek na světě

Společnost Aero je jen o půl roku mladší než Československo. První letoun pro nově založenou československou armádu v Aeru vyrobili už v roce 1919. Za sto let existence opustilo brány závodu více než dvanáct tisíc strojů, například letouny Ae-45, MiG-15, MiG-19 nebo také L-29 Delfín, což byl vůbec první proudový letoun kompletně navržený a vyráběný v Československu. Pojďte se se značkou Aero Vodochody seznámit zblízka!

Odolena Voda

Odolena Voda

Letecká továrna Aero a letiště Vodochody, volejbalový klub, který kromě řady domácích a mezinárodních pohárů získal sedm titulů mistra mužské volejbalové extraligy a také barokní kostel sv. Klimenta od K. I. Dientzenhofera, to vše charakterizuje město se zvláštním jménem Odolena Voda.

Lety Mimo

Kapela Lety Mimo vystoupí 4. února od 20:00 v KC Rychta Klecany. Jako support zahraje kapela Kdotořek.
Klecany, Středočeský kraj

Výstava modelové železnice v Roztokách

Výstava a provoz modelového kolejište v mírce H0 (1:87).
Roztoky, Středočeský kraj

Škola kouzel

Pojďte si hrát na kouzelnickou školu a v roli kouzelnických učňů čarujte společně s Pavlem Kožíškem.
Praha, Praha

Škola kouzel

Pojďte si hrát na kouzelnickou školu a v roli kouzelnických učňů čarujte společně s Pavlem Kožíškem.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Baronský hřbitov Odolena Voda

Místo posledního odpočinku členů rodiny z Riesse-Stallburgu, jimž Velkostatek Odolena Voda-Panenské Břežany patřil od roku 1828 do konce 19. století.
Odolena Voda, Středočeský kraj

Památník Vítězslava Hálka v Dolínku

Památník a rodný dům našeho významného spisovatele stojí ve vesničce Dolínek sousedící s Odolenou Vodou. Narodil se zde 5. dubna 1835 narodil a prožil tu první čtyři roky svého života.
Odolena Voda, Středočeský kraj

Velký a Malý háj v Odoleně Vodě

Velký a Malý háj tvoří významné krajinné prvky. Jsou smíšeným, místy přirozeným lesem s výrazným podílem dubu letního. Pro své přírodní hodnoty se větší partie obou lesů staly součástmi biocenter a biokoridorů, tedy těch částí krajiny, které ji nejvíce stabilizují a chrání před nepříznivými vlivy.
Odolena Voda, Středočeský kraj

Tvrz Odolena Voda

Renesanční tvrz byla vystavěna v letech 1556 – 1563, na konci 16. století byly dostavěny nádvorní arkády. Během vlastnictví příslušníky lobkovického rodu byla tvrz využívána pouze jako užitková budova dvora.
Odolena Voda, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Resort Svět

Naše poloha od obytné zástavby je výhodou pro nerušenou zábavu až do pozdních nočních hodin.
Úžice, Středočeský kraj

Farm Table Bar a Brasserie v Klecanech

Nevšední restaurace ohromí vzdušností a vysokými stropy. Veškerá jídla připravují v otevřené kuchyni.
Klecany, Středočeský kraj

Zdibský pivovar

Malý rodinný pivovar s českou kuchyní a skvělým pivkem, který otevřel v říjnu 2021.
Zdiby, Středočeský kraj

Gurmánský zážitek v cukrárně ve Zdibech – dobroty bez lepku

Cukrárna s vlastní výrobou zákusků se specializací na bezlepkové zákusky a dorty. Vše je vyráběno z poctivých surovin bez použití jakýchkoliv chemických konzervantů.
Zdiby, Středočeský kraj