Úvod > Česká nej > Průmysl > Výroba varhan v Krnově - největší výrobce varhan v České republice
Průmysl

Výroba varhan v Krnově – největší výrobce varhan v České republice

Společnost Rieger-Kloss Varhany s.r.o. v okrese Bruntál byla jedním z největších výrobců varhan vůbec v České republice. Historie této firmy začala rokem 1812, kdy se narodil její zakladatel Franz Rieger a právě on měl už v roce 1845 svoji vlastní dílnu v Krnově.
Společnost Rieger-Kloss Varhany s.r.o. patřila dlouho k největším světovým výrobcům píšťalových varhan. Tradice zdejší výroby varhan sahala až do roku 1845, kdy zde byla zřízena varhanářská dílna. Krnovští vyrobili také varhany pro Kongresové centrum v Praze se 7 184 píšťalami, z nichž nejdelší měří 8 m a má průměr 38 cm.

Průkopníkem varhanářské tradice v Krnově se stal rodák z vesničky Sosnová Franz Rieger. Narodil se dne 13. prosince 1812. Franz měl od dětství velký zájem o hudbu a řemeslo. Tyto dvě záliby se mu podařilo dokonale skloubit ve varhanářském řemesle. Po ukončení střední školy v Krnově se vydal do Vídně, kde se mu dostalo velice kvalitního varhanářského vzdělání od Josefa Seyberta. Už od počátku svého působení byl známý po celém Slezsku jako varhanář výjimečných kvalit. Rozhodující význam pro rozvoj firmy měla ovšem až světová výstava v Paříži v roce 1878, která kromě mezinárodního uznání přinesla zejména zahraniční objednávky a umožnila rozrůstání podniku. Světový význam firmy a mimořádná kvalita jejich nástrojů byla potvrzena ziskem titulu „c. a k. dvorní dodavatel“, který byl firmě udělen Rakousko-Uherskou monarchii. Následně v roce 1880 udělil Ottovi císař František Josef I. vyznamenání Rytířského kříže.

Po společenských změnách v roce 1989 prošel podnik složitou transformací a v roce 1994 byl privatizován. Firma Rieger-Kloss Varhany s.r.o. se řadila k předním světovým producentům a vývozcům píšťalových varhan. Povodeň v roce 1997 zastavila výrobu na 4 týdny a způsobila značnou škodu na majetku firmy. Produkce varhan pokračovala do roku 2015.
Katedrála Božského Spasitele v Ostravě

Katedrála Božského Spasitele v Ostravě

Tato trojlodní novorenesanční bazilika je po velehradské bazilice druhým největším chrámem na Moravě a ve Slezsku. Zdobí ji dvě 67 m vysoké věže z roku 1889, které byly postaveny podle projektu Gustava Meretty. Jedná se o druhý největší chrám na Moravě.

Ubytování a restaurace

Pivovar Nachmelená opice

Pivovar Nachmelená opice

Krnov, Moravskoslezský kraj
Penzion Mysliveček

Penzion Mysliveček

Široká Niva, Moravskoslezský kraj
Rekreační areál Bohušov

Rekreační areál Bohušov

Bohušov, Moravskoslezský kraj