Úvod > Česká nej > Průmysl > Traktor Zetor - nejznámější český traktor
Traktor Zetor - nejznámější český traktor
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Průmysl

Traktor Zetor – nejznámější český traktor

Úspěšná firma z Brna začala vyrábět traktory pod značkou Zetor v roce 1945. Postupně rozšiřovala sortiment modelů a typů a vybudovala si pozici přední evropské firmy v oboru. Brněnské traktory pro nejrůznější typy práce, terény a podmínky, se stále vyváží do celého světa.
Firma Zetor byla také první, která začala u traktorů vyrábět bezpečnostní kabinu. Celosvětový rekord ve výrobě jednoho modelu představoval Zetor 25 – za 16 let vyjelo z bran závodu 158 570 kusů. Značka vznikla velice prostě a jednoduše: přepis výslovnosti písmene „Z“, které ve svém znaku používala brněnská Zbrojovka, v níž vznikly první traktory, se spojil se dvěma posledními písmeny slova traktor.

Za rok 1947 se prodalo téměř 3500 traktorů – necelá jedna třetina míří do Irska, Polska, Dánska nebo Belgie. V této době byl oblíbeným typem Zetor 15, jednoválcový prototyp traktoru Zetor 25. Zetor 15 měl naftový motor s výkonem 15 koní (11 kW), převodovku s šesti rychlostmi a maximální rychlost 22 km/h. V roce 1948 spatřil světlo světa kultivační traktor Zetor 25 K (kultivační), konstruovaný pro řádkové plodiny. Jeho vylepšením vzniknul Zetor 25 A. Po deseti letech existence značky se vedle již populárních traktorů úspěšně prosadil i pásový traktor Zetor Super P, který se poprvé představil na druhé výstavě československého strojírenství na výstavišti v Brně v roce 1956.

 

Zetor používá jako první na světě unifikované prvky

O několik let později přišel Zetor jako první na světě s progresivní a jedinečnou koncepcí využití unifikovaných prvků při výrobě traktorů, tzn. s možností využít shodné díly na různé modely a značně tak zjednodušit výrobu a servis. V roce 1960 byl na trh uveden Zetor 3011 – základní model revoluční unifikované řady – UŘ I. Následovaly další modely této řady – Zetor 2011 a 4011, u nichž bylo s ohledem na různé modifikace zavedeno také nové číselné označení jednotlivých modelů.

Traktory Zetor byly v letech 1968 – 1974 dodávány i do japonské společnosti Iseki. Jejich vybavení tvořila klecová kola a speciální brzdový systém pro práci v mokru na rýžových polích. V roce 1975 je na trh uveden první šestiválcový model 12011, který je také k dispozici jako model 12045 s přední hnanou nápravou. V roce 1980 je na trh v rámci UŘ II uveden model 16045 turbopohonem na všechna čtyři kola s výkonem 160 koní (118 kW). Od roku 1983 je značka Zetor na americkém trhu. Na začátku devadesátých byla vyřešena absence výroby traktorů středního výkonového segmentu. V roce 1991 se objevují modely nové UŘ III, a to 7520/40, 8520/40 Turbo a 9520/40 Turbo. V roce 1998 jsou výrazně modernizovány a uvedeny na trh pod obchodním názvem Forterra. V roce 1999 Zetor musí opět reagovat na požadavky doby. Rozhoduje se tedy pro konkrétní řešení: UŘ III středního výkonu je nadále určená pro evropské a severoamerické trhy, UŘ I pro ruské a africké trhy.

 

Návrat k vyššímu výkonu – budoucnost už začala

V roce 2007 se sortiment Zetoru rozšířila o sérii Proxima Plus, která má ve výbavě přední a zadní nápravu určenou pro těžké zatížení. Koncem roku 2008 se začíná s výrobou řady Proxima Power, která je vybavená zajímavou novinkou – převodovkou s elektrohydraulickým reverzním řazením, která umožňuje řadit zpětné rychlosti pod zatížením.

Přírůstkem řady Forterra je v roce 2010 model 135 s novým motorem Z 1605 o výkonu 136 koní (100 kW) s šestnácti-ventilovou hlavou válců. Pro rok 2011 přichází Zetor s dalšími úpravami traktorů řady Proxima, Proxima Plus a Proxima Power. Traktory mají na první pohled nové typové označení. Hlavní modernizací je zavedení mechanické hydrauliky s regulací od táhla třetího bodu. V roce 2012 se nejnovějším představitelem produktového portfolia stává Forterra HSX – nejsilnější a nejlépe vybavený traktor. Modelová řada Forterra a později i Forterra HSX je od roku 2011 vybavena systémem HitchTronic – automatickou regulací zadního tříbodového závěsu. Pro menší zemědělce Zetor od roku 2014 vyrábí model Forterra HD se spoustou technických inovací, orientovaných na užitek zákazníka a pohodlnou obsluhu. Motor s výkonem 150 koní nezná překážky. Nejnovějším modelem je Crystal Hardworker, znovuzrozený legendární model Crystal, který přízvisko „dříč“ nedostal náhodou. Pracuje tvrdě, bez ohledu na podmínky.
Zetor Gallery Brno – nahlédněte nejen do historie traktorů Zetor

Zetor Gallery Brno – nahlédněte nejen do historie traktorů Zetor

Zetor Gallery je nová víceúčelová hala, která přiblížuje fanouškům traktorů tradiční českou značku Zetor. Tradiční výrobce zemědělské techniky zde představuje nejen pohled do bohaté historie traktorů Zetor, ale především přehlídku moderní techniky, kterou přiblíží atraktivní formou.

Hokejové tréninky v Brně

Hokejové tréninky v Brně

Brno, Jihomoravský kraj
Barokní zámek Belcredi

Barokní zámek Belcredi

Brno, Jihomoravský kraj
Areál MHD v Brně-Líšni

Areál MHD v Brně-Líšni

Brno-Líšeň, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace

Hotel Belcredi Brno

Hotel Belcredi Brno

Brno, Jihomoravský kraj
Hotel Velká Klajdovka

Hotel Velká Klajdovka

Brno, Jihomoravský kraj
Restaurace Hnízdo

Restaurace Hnízdo

Brno-Slatina, Jihomoravský kraj
Take 5 Brno

Take 5 Brno

Brno, Jihomoravský kraj