Úvod > Česká nej > Průmysl > Ruční papírna ve Velkých Losinách - jediná ruční papírna v České republice
Průmysl

Ruční papírna ve Velkých Losinách – jediná ruční papírna v České republice

Jedinou technickou památkou svého druhu je ruční papírna ve Velkých Losinách. Podle svědectví pramenů zahájila papírna výrobu jako jeden z podniků rozvíjejícího se vrchnostenského hospodářství někdy v rozmezí let 1591 – 1596. Zcela poprvé pak existenci papírny připomíná její dosud nejstarší známá průsvitka z roku 1596 v podobě žerotínského erbu – lva s korunkou stojícího na třech pahorcích.
Ruční papírna ve Velkých Losinách, založená na konci 16.století, je jedinou technickou památkou svého druhu v České republice i ve střední Evropě. Na papíře z velkolosinské manufaktury se tiskla i Bible kralická. V papírně se vyrábí papír tradičním postupem z bavlny a lnu i v dnešní době.

Unikátní areál významné technické památky, která zejména z pohledu více jak čtyřsetleté kontinuity tradiční ruční papírenské výroby nemá v oblasti střední Evropy obdoby, byl v roce 2002 vládou České republiky prohlášen národní kulturní památkou.

Pro svou vysokou kvalitu a staletou trvanlivost se používá zejména ve výtvarném umění, pro významnou osobní i firemní korespondenci, reprezentační účely, k tisku bibliofilií a rovněž v knižní umělecké a restaurátorské praxi. Ručně čerpané papíry a dnešní sortiment exkluzivních výrobků z nich získaly trvalé místo a oblibu u příznivců tradičních českých rukodělných výrobků.
 

Muzeum ručního papíru a galerie

V objektu papírny je kromě Muzea ručního papíru zřízena i galerie, v jejíchž prostorách jsou prezentována výtvarná díla spjatá s ručním papírem nebo se zdejším regionem.

Základní prohlídkový okruh pro návštěvníky je veden nejatraktivnějšími částmi manufaktury. Součástí prohlídkové trasy je i detailní pohled na celý výrobní postup a návštěva autentických stěžejních pracovišť starobylého provozu výroby ručního papíru. Muzejní expozice věnované dějinám manufakturní a počátkům strojní průmyslové výroby papíru jsou situovány v hlavních historických objektech. Návštěvníkům nabízejí seznámení s historií papíru a jeho výroby od nejstarších dob. Základní okruh je možno shlédnout celoročně. Jeho prohlídka trvá přibližně hodinu, probíhá ve skupinách s odborným výkladem průvodce.
Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.

V Ruční papírně oslaví Vánoce v předstihu o tomto víkendu

V Ruční papírně oslaví Vánoce v předstihu o tomto víkendu

Vánoční setkání připravili na prosincový víkend 14. a 15. 12. 2019 v Ruční papírně s muzeem ve Velkých Losinách, kde se papír vyrábí tradičním manufakturním způsobem už čtyři století. V bohaté nabídce naleznete sortiment dárkového zboží a výrobků rukodělného charakteru.

Kde se zabavit, když v Jeseníkách prší?

Kde se zabavit, když v Jeseníkách prší?

Poraďte, co navštívit v Jeseníkách při dešti? Něco zajímavého vevnitř, jsme tu autem a dojedeme kamkoliv, píší nešťastní výletníci na nejrůznějších sítích. Že je v takovém případě každá rada drahá? Ne pro portál Kudy z nudy; předpovědi počasí sice měnit neumíme, ale zajímavá místa venku i pod střechou známe skvěle.

Ruční papírna ve Velkých Losinách láká na Podzimní ateliér

Ruční papírna ve Velkých Losinách láká na Podzimní ateliér

Na 7. říjen pro vás připravila Ruční papírna Velké Losiny možnost vytvořit si podzimní dekoraci z ručního papíru s názvem "Podzimní ateliér". Malí i velcí mohou papírnu za tímto účelem navštívit od 10 do 16 hodin.

Ubytování a restaurace

Hotel Villa Aurelie

Hotel Villa Aurelie

Velké Losiny, Olomoucký kraj
Nejen párek

Nejen párek

Velké Losiny, Olomoucký kraj
Penzion Horinka Velké Losiny

Penzion Horinka Velké Losiny

Velké Losiny, Olomoucký kraj