ÚvodČeská nejPrůmyslRemoska – originální český vynález
Průmysl

Remoska – originální český vynález

Malá elektrická pečicí mísa zvaná Remoska je ryze český vynález, který se používá už od roku 1957. Je skvělým řešením v kuchyních, kde chybí trouba, a například kuře upečené s bramborami v jedné misce patří k českým chalupářským a chatařským srdcovkám.
Malá elektrická přenosná trouba s ohřevem shora zvaná Remoska získala svůj název podle výrobního podniku Remos. V jeho názvu byl obsažen celý výrobní program R-radio, E-elektro, M-motory a OS-opravy elektrospotřebičů. Inspirace pocházela ze Švédska, ale finální český výrobek byl vylepšen o funkci pečení. Původní patent ale patřil Oldřichu Homutovi, jehož dílna byla znárodněna. Podle Homuty a jeho kolegů se dokonce první prototypy nazývaly HUT podle začátečních písmen jejich příjmení Homuta-Uher-Tyburec. Výroba ve velkém se rozběhla v Kostelci nad Černými lesy, v roce 1964 Remoska získala registrovanou ochrannou známku.

Než se v roce 1991 výroba zastavila, bylo na světě už 2,7 milionů Remosek. Hlavní výhody? Remoska je skladná, dá se snadno převážet, její ovládání zvládne opravdu každý a dá se v ní péct, zapékat, dusit, ohřívat, smažit i rozmrazovat. Upečete v ní maso, koláč i pizzu, zapečete tousty nebo obloženou bagetu se sýrem. Remoska navíc jídla nevysušuje; rozdíl se prý nejlépe pozná právě u pečeného kuřete, které se nedá srovnat s kuřetem pečeným v běžné troubě.

V roce 1994 ochrannou známku Remosky koupili pánové Blažek a Uličník, vybudovali nový podnik ve Frenštátě pod Radhoštěm, následně koupili licenci firmy DuPont na postřik teflonovou vrstvou a od té doby Remoska dál dobývá svět. Malá elektrická trouba v posledních letech změnila design, barvu a snížila svou energetickou náročnost, výrobní řada se navíc rozrostla o další elektrospotřebiče a nerezové nádobí. Nyní se vyváží do desítek států světa a počet vyrobených kusů vyšplhal k pěti milionům.

Své místo Remoska našla i v Národním muzeu v Praze, v expozici Dějiny 20. století, kde po boku dalších exponátů vypráví příběh české moderní historie od první světové války až po vstup České republiky do Evropské unie.
 
Národní muzeum otevírá nejrozsáhlejší a největší stálou expozici novodobých dějin v Česku

Národní muzeum otevírá nejrozsáhlejší a největší stálou expozici novodobých dějin v Česku

Národní muzeum otevírá od pátku 23. července 2021 zcela novou expozici s názvem "Dějiny 20. století" výjimečnou jak svým rozsahem, tak i komplexností. Na téměř 2000 m² vypráví prostřednictvím bezmála 1000 exponátů příběh české moderní historie od první světové války až po vstup České republiky do Evropské unie.

Retromuseum Cheb Kultura

Retromuseum Cheb

Vzpomínáte, jak vypadala 60., 70. a 80. léta dnes již minulého století? Připomínku doby nedávno minulé najdete v chebském Retromuseu, které sídlí v Schillerově domě, na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Mattoniho muzeum v Nejdku – expozice zasilatelství Heinricha Mattoniho Kultura

Mattoniho muzeum v Nejdku – expozice zasilatelství Heinricha Mattoniho

Mattoniho muzeum v Nejdku na Karlovarsku nabízí expozici předmětů podnikání i všedního života, které jsou spjaty s osobností Heinricha Mattoniho a stáčením minerálních vod v regionu.

Muzeum od sklepa po půdu

Nová výstava nabízí pohled do života Národního muzea jakožto instituce, historického objektu, místa pro uchování předmětů nevyčíslitelné hodnoty i prostoru spjatého s množstvím zajímavých osobností a návštěvníka doslova provede historickou budovou od sklepa po půdu.
Praha 1, Praha

Padesátá léta

V historické budově Národního muzea bude od 21. června 2023 do 31. května 2024 instalována výstava Padesátá léta, která na klíčových událostech mezi lety 1948 a 1960 ukazuje největší společenskou změnu v Československu za poslední století.
Praha 1, Praha

Workshop Elišky Čabalové – "udělej si skicák"

Workshop k výstavě Možné podoby knihy – knižní tvorba Elišky Čabalové.
Praha 1, Praha

Elegantní piknik s degustací vín

Pro všechny dámy, které milují nevšední zážitky, je tu nabídka elegantního pikniku s degustací vybraných francouzských a italských vín.
Praha, Praha

Možné podoby knihy

Výstava Možné podoby knihy v Národním muzeu představí od 15. 3. do 1. 9. 2024 část knižní tvorby Elišky Čabalové. Prezentovány jsou umělecké vazby převážně současných bibliofilií, i některé autorské knihy a knižní projekty.
Praha 1, Praha

Příměstský tábor – Letem světem muzeem

Přihlaste děti na příměstský tábor pořádaný Národním muzeem ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem.
Praha 1, Praha

Czech Press Photo 2023 v Národním muzeu

V Nové budově Národního muzea můžete navštívit výstavu již 29. ročníku prestižní novinářské soutěže Czech Press Photo.
Praha 1, Praha

Kurz Průvodce cestovního ruchu plus průvodce Prahou

Získejte Český národní průkaz Průvodce cestovního ruchu II. stupně.
Praha 2, Praha

Aktivity v okolí

Dětské muzeum – expozice Národního muzea v Nové budově

Přijďte s dětmi do expozice nazvané Dětské muzeum, která vybízí k poznávání, imaginaci a kreativitě! Rozsáhlá expozice nabízí nové pohledy na přírodu, lidi a jejich výtvory prostřednictvím interaktivní exponátů a herních prvků.
Praha 1, Praha

Tajný pomník Jana Palacha u Národního muzea v Praze

Údajný „Palachův pomník“ vyvstává z chodníku před bývalým Federálním shromážděním, na dohled od místa, kde se student v roce 1969 upálil. Desítky let byl všem na očích, a přece o něm nikdo nevěděl.
Praha 1, Praha

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.
Praha 1, Praha

Sál minerálů – expozice Národního muzea

V expozici nazvané Sál minerálů si mohou návštěvníci prohlédnout více než 4000 předmětů ze sbírky, která celkově čítá neuvěřitelných 100 000 minerálů z celého světa.
Praha, Praha

Kupole Národního muzea v Praze

Historická budova Národního muzea v Praze se na podzim roku 2019 otevřela po několikaleté rekonstrukci veřejnosti. Poprvé v historii je zpřístupněna i kupole, odkud si můžete vychutnat pohled na celou Prahu.
Praha 1, Praha

Momenty dějin – spojovací tunel mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea

Multimediální expozice ve spojovací chodbě mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea se skládá ze tří projekcí, které zachycují zlomové okamžiky 20. století i postupnou proměnu města v souladu s naším poznáním, technologických rozvojem a modernizací dopravní infrastruktury.
Praha 1, Praha

Myšárium – odpočinková zóna v Národním muzeu

Odpočinková zóna inspirovaná knihou Dlouhá noc muzejní myši skýtá možnost oddychu a her. Společně s myší Elvírou a holubem Emilem se nejmenší návštěvníci mohou přenést do světa fantazie a užít si čas plný zábavy a zajímavých informací. 
Praha 1, Praha

Dějiny 20. století – expozice v Nové budově Národního muzea

Nová expozice v Nové budově Národního muzea přibližuje dějiny českých zemí v letech 1914–2004. V expozici se nachází jak vzácné a unikátní exponáty, tak obyčejné předměty, které lidem usnadňovaly život. Součástí expozice je technologicky jedinečná „časozdviž“ i dětská herna.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Restaurace Čestr – steakhouse z rodiny Ambiente

Pečlivě vybrané hovězí maso v mnoha labužnických úpravách, Plzeň z tanku a příjemné stylové nekuřácké prostředí – to je steakhouse Čestr.
Praha 1, Praha

Occidental Praha Wilson v centru Prahy s úžasnými výhledy na historické památky

Hotel Occidental Praha Wilson se nachází přímo na Václavském náměstí v Praze, vedle Národního muzea a Státní opery, a nabízí ideální polohu k poznávání města.
Praha 1, Praha

Fantova kavárna na pražském Hlavním nádraží

Hlavní nádraží v Praze patří k nejvýznamnějším secesním památkám v Česku, je národní kulturní památkou. Kavárna byla původně odjezdová hala, později sloužila jako místo k posezení při čekání na vlak. Vychutnejte si kousek historie ve Fantově kavárně.
Praha 1, Praha

Hapimag Praha

Hapimag Resort Prague poskytuje ubytování v centru metropole, přímo na Václavském náměstí. Disponuje 48 kompletně vybavenými apartmány a barem.
Praha 1, Praha

Popeyes fast-food

Americký fast-food řetězec Popeyes otevřel v Čechách svou první pobočku a to na Václavském náměstí v Praze.
Praha 1, Praha

Kavárna Oliver’s Coffee Cup na Václavském náměstí

Útulná kavárna na Václavském náměstí, kde se můžete v klidu zastavit na šálek výběrové kávy. Nachází se v prvním patře Domu módy. Prosvětlený a pohodlný podnik s pěkným výhledem použijte jako základnu pro naplánování procházky v centru nebo si tu alespoň na chvíli odpočiňte.
Praha 1, Praha

Hotel Esplanade Praha

Pětihvězdičkový Hotel Esplanade Praha byl otevřen 19. července roku 1927 a od té doby nabízí všem hostům jen ty nejlepší služby. Budova hotelu se nachází v těsné blízkosti Státní opery a Václavského náměstí. Součástí hotelu je i vynikající restaurace.
Praha 1, Praha

Restaurace Výtopna na Václavském náměstí v Praze

Restaurace Výtopna je konečnou stanicí nejen pro všechny železniční nadšence, ale také pro milovníky dobrého jídla. Tento gastronomický unikát dokáže proměnit i obyčejné posezení u piva na netradiční zážitek.
Praha 1, Praha