Úvod > Česká nej > Průmysl > Remoska – originální český vynález
Průmysl

Remoska – originální český vynález

Malá elektrická pečicí mísa zvaná Remoska je ryze český vynález, který se používá už od roku 1957. Je skvělým řešením v kuchyních, kde chybí trouba, a například kuře upečené s bramborami v jedné misce patří k českým chalupářským a chatařským srdcovkám.
Malá elektrická přenosná trouba s ohřevem shora zvaná Remoska získala svůj název podle výrobního podniku Remos. V jeho názvu byl obsažen celý výrobní program R-radio, E-elektro, M-motory a OS-opravy elektrospotřebičů. Inspirace pocházela ze Švédska, ale finální český výrobek byl vylepšen o funkci pečení. Původní patent ale patřil Oldřichu Homutovi, jehož dílna byla znárodněna. Podle Homuty a jeho kolegů se dokonce první prototypy nazývaly HUT podle začátečních písmen jejich příjmení Homuta-Uher-Tyburec. Výroba ve velkém se rozběhla v Kostelci nad Černými lesy, v roce 1964 Remoska získala registrovanou ochrannou známku.

Než se v roce 1991 výroba zastavila, bylo na světě už 2,7 milionů Remosek. Hlavní výhody? Remoska je skladná, dá se snadno převážet, její ovládání zvládne opravdu každý a dá se v ní péct, zapékat, dusit, ohřívat, smažit i rozmrazovat. Upečete v ní maso, koláč i pizzu, zapečete tousty nebo obloženou bagetu se sýrem. Remoska navíc jídla nevysušuje; rozdíl se prý nejlépe pozná právě u pečeného kuřete, které se nedá srovnat s kuřetem pečeným v běžné troubě.

V roce 1994 ochrannou známku Remosky koupili pánové Blažek a Uličník, vybudovali nový podnik ve Frenštátě pod Radhoštěm, následně koupili licenci firmy DuPont na postřik teflonovou vrstvou a od té doby Remoska dál dobývá svět. Malá elektrická trouba v posledních letech změnila design, barvu a snížila svou energetickou náročnost, výrobní řada se navíc rozrostla o další elektrospotřebiče a nerezové nádobí. Nyní se vyváží do desítek států světa a počet vyrobených kusů vyšplhal k pěti milionům.

Své místo Remoska našla i v Národním muzeu v Praze, v expozici Dějiny 20. století, kde po boku dalších exponátů vypráví příběh české moderní historie od první světové války až po vstup České republiky do Evropské unie.
 
Národní muzeum otevírá nejrozsáhlejší a největší stálou expozici novodobých dějin v Česku

Národní muzeum otevírá nejrozsáhlejší a největší stálou expozici novodobých dějin v Česku

Národní muzeum otevírá od pátku 23. července 2021 zcela novou expozici s názvem "Dějiny 20. století" výjimečnou jak svým rozsahem, tak i komplexností. Na téměř 2000 m² vypráví prostřednictvím bezmála 1000 exponátů příběh české moderní historie od první světové války až po vstup České republiky do Evropské unie.

Retromuseum Cheb

Retromuseum Cheb

Vzpomínáte, jak vypadala 60., 70. a 80. léta dnes již minulého století? Připomínku doby nedávno minulé najdete v chebském Retromuseu, které sídlí v Schillerově domě, na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Mattoniho muzeum v Nejdku – expozice zasilatelství Heinricha Mattoniho

Mattoniho muzeum v Nejdku – expozice zasilatelství Heinricha Mattoniho

Mattoniho muzeum v Nejdku na Karlovarsku nabízí expozici předmětů podnikání i všedního života, které jsou spjaty s osobností Heinricha Mattoniho a stáčením minerálních vod v regionu.

Socha Tvárnice u Národního muzea

Umělecké dílo Tvárnice současného umělce a sochaře Martina Zeta se nachází v muzejní zóně mezi starou a novou budovou Národního muzea. Dílo připomíná kontinuitu naší současnosti, která má mimo jiné kořeny jak v nedávné totalitní historii, tak v moderním názoru na uspořádání městského prostoru.
Praha 1, Praha

Muzeum od sklepa po půdu

Nová výstava nabízí pohled do života Národního muzea jakožto instituce, historického objektu, místa pro uchování předmětů nevyčíslitelné hodnoty i prostoru spjatého s množstvím zajímavých osobností a návštěvníka doslova provede historickou budovou od sklepa po půdu.
Praha 1, Praha

Komentované prohlídky expozice Okna do pravěku

Nechte se provést zcela novou expozicí a poznejte, jak vypadal život na našem území před mnoha miliony let.
Praha 1, Praha

Miro Žbirka: Roky a dni v Národním muzeu

Národní muzeum se spolu s umělcovou manželkou Kateřinou rozhodlo připomenout osobnost Miro Žbirky prostřednictvím výstavy v Historické budově Národního muzea. 28 panelů, a řada podstatných i na první pohled nepodstatných věcí představí zpěvákův život a tvorbu.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Tajný pomník Jana Palacha u Národního muzea v Praze

Údajný „Palachův pomník“ vyvstává z chodníku před bývalým Federálním shromážděním, na dohled od místa, kde se student v roce 1969 upálil. Desítky let byl všem na očích, a přece o něm nikdo nevěděl.
Praha 1, Praha

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu v listopadu 2019.
Praha 1, Praha

Kupole Národního muzea v Praze

Historická budova Národního muzea v Praze se na podzim roku 2019 otevřela po několikaleté rekonstrukci veřejnosti. Poprvé v historii je zpřístupněna i kupole, odkud si můžete vychutnat pohled na celou Prahu.
Praha 1, Praha

Momenty dějin – spojovací tunel mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea

Multimediální expozice ve spojovací chodbě mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea se skládá ze tří projekcí, které zachycují zlomové okamžiky 20. století i postupnou proměnu města v souladu s naším poznáním, technologických rozvojem a modernizací dopravní infrastruktury.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Restaurace Čestr – steakhouse z rodiny Ambiente

Pečlivě vybrané hovězí maso v mnoha labužnických úpravách, Plzeň z tanku a příjemné stylové nekuřácké prostředí – to je steakhouse Čestr.
Praha 1, Praha

Occidental Praha Wilson v centru Prahy s úžasnými výhledy na historické památky

Hotel Occidental Praha Wilson se nachází přímo na Václavském náměstí v Praze, vedle Národního muzea a Státní opery, a nabízí ideální polohu k poznávání města.
Praha, Praha

Fantova kavárna na pražském Hlavním nádraží

Hlavní nádraží v Praze patří k nejvýznamnějším secesním památkám v Česku, je národní kulturní památkou. Kavárna byla původně odjezdová hala, později sloužila jako místo k posezení při čekání na vlak.
Praha 1, Praha

Nebe Cocktail & Music bar na Václavském náměstí

Cocktail & Music Bar Nebe najdete v samém centru Prahy na Václavském náměstí. Dvoupatrový klub Nebe nabízí skvělé koktejly, příjemné posezení, každý den Dj, videoprojekci a v neposlední řadě i teplou kuchyni.
Praha 1, Praha