Úvod > Česká nej > Průmysl > Protitankový ježek aneb rozsocháč – vynález českého legionáře
Průmysl

Protitankový ježek aneb rozsocháč – vynález českého legionáře

Vojenská muzea, památníky podél železné opony nebo fotografie z válečných oblastí: tam všude můžete vidět zvláštní ježaté útvary, svařené nebo snýtované z těžkých železných traverz. Jde o protitankové zátarasy zvané rozsocháč, mnohem častěji se ale setkáte s názvem ježek. Za druhé světové války je armády na všech frontách znaly pod názvem český ježek neboli czech hedgehog – jde totiž o vynález majora Františka Kašíka (26. března 1888, Polná – 18. září 1969, Praha).
Rozsocháč vznikl před druhou světovou válkou, v době, kdy František Kašík pracoval na Ředitelství opevňovacích prací (ŘOP). ŘOP budovalo rozsáhlé sítě betonových bunkrů a dělostřeleckých tvrzí podél hranic s nacistickým Německem a dalšími sousedními zeměmi.

Kašík vymyslel několik ženijních opevňovacích systémů, z nichž je dodnes nejpoužívanější právě rozsocháč. Efektivní protitanková překážka se totiž nedá lehce odstranit: nejenže je těžká, ale díky symetrii (jde o dva úhelníky spojené do kříže s třetím položeným napříč a spojených do trojramenného kříže tvořícího osy osmistěnu) se i při výbuchu nanejvýš převrátí. Díky jednoduchosti a účinnosti se rozsocháč ještě za druhé světové války objevil v obranných systémech jiných zemí včetně Německa; ježky tak můžete vidět například na záběrech Atlantického valu ze severní Francie a Belgie. Dodnes se používají po celém světě, u nás je můžete vidět například u muzeí a památníků v místech, kudy vedla železná opona.

Inspirací pro rozsocháče byla starší přenosná překážka zvaná španělský jezdec, která se používala už od středověku. Šlo o dřevěné kříže spojené tyčemi, hustě propletené ostnatými dráty. Používaly se jako ochrana před nepřátelským jezdectvem, k zatarasení komunikací nebo k přehrazení bojové linie před zákopy.

František Kašík byl za první světové války odveden do rakousko-uherské armády, bojoval v dělostřeleckém pluku na východní frontě v Haliči, dostal se do ruského zajetí a podobně jako tisíce dalších Čechů a Slováků se přihlásil do československých legií. Po návratu do vlasti a nově vzniklé Československé republiky v červenci 1920 se stal vojákem z povolání, na ŘOP pracoval jako technický specialista. Armádu opustil záhy po druhé světové válce a až do odchodu do penze v roce 1962 pracoval na rekonstrukci pražských památkových objektů, například na opravách Pražského hradu a Jeleního příkopu či na výstavbě divadla Laterna magika.
 
Muzeum na demarkační linii v Rokycanech – největší nestátní vojenské muzeum v ČR

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech – největší nestátní vojenské muzeum v ČR

Největší nestátní vojenské muzeum v České republice. Muzeum je zaměřeno na vozidla a těžkou bojovou techniku, výzbroj a výstroj Československé armády do roku 1938, protihitlerovské koalice a německé branné moci v posledních dnech II. světové války na demarkační linii.

Pěchotní srub MO S-5 Na trati

Pěchotní srub MO S-5 Na trati

Pěchotní srub je jeden z prvních postavených v ČSR, patří do systému stálého pohraničního opevnění stavěného v letech 1935-1938.

Minimuzeum československého opevnění z let 1935 – 1938

Minimuzeum československého opevnění z let 1935 – 1938

Nedaleko Moravského Krumlova, u obcí Rakšice a Bohutice, se rozkládá areál Minimuzea československého opevnění z let 1935 – 1938. Muzeum je tvořeno dvěma objekty lehkého opevnění vzor 37, jež byly vystavěny ve III. armádním sboru v rámci úseku 16 – Moravský Krumlov v roce 1938.

Muzeum československého opevnění Na Kočičáku

Muzeum československého opevnění Na Kočičáku

Muzeum československého opevnění se nachází na úpatí Krušných hor na nevýrazném vrchu zvaném Na Kočičáku (571 m.n.m.). Najdete ho jen kilometr za Chomutovem a nabídne vám neobvyklý pohled do historie vojenských opevnění.

Minimuzeum československého opevnění 1935–1938 u Moravského Krumlova

Minimuzeum československého opevnění 1935–1938 u Moravského Krumlova

Minimuzeum čs. opevnění z let 1935 – 1938 se nachází na kopci Spravedlnost, cca 1 km severně od obce Bohutice nedaleko Moravského Krumlova. Jedná se v podstatě dva zpřístupněné řopíky s označením A-140 a A-120.

Objekt čs. těžkého opevnění  MO-S 24

Objekt čs. těžkého opevnění MO-S 24 "Signál" u Vřesiny

Unikátní srub bývalého těžkého opevnění budovaného k obraně mladé Československé republiky v letech 1935-38. Klubu vojenské historie Hraničářský pluk 4 navrací objektu původní vzhled a vybavení. V rámci nepravidelné otevírací doby a akcí s názvem Dny otevřený mříží provádí odborné prohlídky.

Památník obránců vlasti – pěchotní srub K-S 8 U nádraží

Památník obránců vlasti – pěchotní srub K-S 8 U nádraží

Dvoupatrový izolovaný pěchotní srub II. odolnosti, stojící v těsné blízkosti železniční stanice Červený Potok, který byl v roce 1938 plně vyzbrojen a vybaven. V objektu můžete zhlédnout několik expozic, které připomínají významné události naší vojenské historie.

Pěchotní srub R-S-87 Průsek v Říčkách v Orlických horách

Pěchotní srub R-S-87 Průsek v Říčkách v Orlických horách

Objekt patří ke klasickým dvoupatrovým betonovým bunkrům, jejichž největší množství se nachází právě na severní hranici naší země. Tento srub je zajímavý tím, že měl být vybaven téměř všemi druhy zbraní použitelných v pevnostní linii.

Srub Na Holém

Srub Na Holém

V sedle (750 m n. m.), jímž prochází silnice z Bartošovic do Rokytnice v Orlických horách, se nachází výjimečně zachovalý objekt těžkého opevnění, pěchotní srub R-S-74 "Na holém," který byl za Mnichovské krize zcela vybaven a vyzbrojen protitankovými kanóny a kulomety.

Dělostřelecká tvrz Skutina v Orlických horách

Dělostřelecká tvrz Skutina v Orlických horách

Tvrz Skutina byla projektována v prostoru kóty Skutina u obce Sedloňov. Z tvrze byly vybetonovány pouze zmíněné dva pěchotní sruby a zbytek tvrze včetně podzemí zůstal v září 1938 v různém stavu prací. Práce na tvrzi byly definitivně zastaveny 30. září 1938.

Pěchotní srub MJ – S 4 Zatáčka u Chvalovic

Pěchotní srub MJ – S 4 Zatáčka u Chvalovic

Tento pěchotní srub je po stavební stránce typickým představitelem čs. těžkého opevnění z let 1936–1938. Jde o srub oboustranný, dvoukřídlý, dvouzvonový, s jedním nadzemním a jedním podzemním patrem – jeden ze šesti těžkých objektů, které se na jižní Moravě podařilo v roce 1938 vybetonovat.

Běloveský pevnostní skanzen – seznamte se s technickou dokonalostí  pevností

Běloveský pevnostní skanzen – seznamte se s technickou dokonalostí pevností

Navštivte zpřístupněné objekty československého opevnění z let 1935-38! Srdcem Běloveského pevnostního skanzenu je objekt těžkého opevnění N-S 82 Březinka, který má návštěvníky co nejnázorněji seznámit s technickou dokonalostí a jednotlivými funkcemi nejdůležitějšího prvku pevnostní linie.

Řopík Odolov T-S 26 – setkání s osádkou v dobových uniformách

Řopík Odolov T-S 26 – setkání s osádkou v dobových uniformách

Chcete-li se přesunout o 70 let zpět na opevněnou linii připravenou k boji, navštivte muzeum předválečného československého lehkého opevnění, nacházející se v masívu Jestřebích hor na Odolově.

Pěchotní srub K – S 5 U potoka – nejlépe zrekonstruovaný objekt na Kralicku

Pěchotní srub K – S 5 U potoka – nejlépe zrekonstruovaný objekt na Kralicku

Jedním ze zpřístupněných objektů předválečného pohraničního opevnění je pěchotní srub K-S 5 "U potoka" nacházející se v jižní části obce Dolní Morava. Jeho výzbroj tvořily dva protitankové kanóny a 13 kulometů. Posádka čítala 40 mužů.

MO-S 21 U Jaroše – srub československého pohraničního opevnění

MO-S 21 U Jaroše – srub československého pohraničního opevnění

MO-S 21 je izolovaný pěchotní oboustranný srub III. stupně odolnosti. Srub se nachází severně od obce Darkovičky a patří do stavebního úseku ŽSV II.Hlučín. Dnes je srub rekonstruován do stavu z roku 1938.

Pěchotní srub K–S 14 U cihelny v Králíkách

Pěchotní srub K–S 14 U cihelny v Králíkách

Muzeum čs. opevnění z let 1935-1938 – Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny" v Králíkách je významnou památkou i pietním místem Pardubického kraje! Přijeďte se podívat do legendární pevnosti, kterou kráčela historie našeho státu.

Pěchotní srub T-S 19 Turov u Červeného Kostelce

Pěchotní srub T-S 19 Turov u Červeného Kostelce

Chcete-li se vrátit zpět do roku 1938,a připomenout si, tehdejší vypjatou atmosféru v československém pohraničí, navštivte pěchotní srub T-S 19 Turov, nacházející se v zatáčce u silnice Červený Kostelec-Stárkov. Srub rekonstruuje sdružení Klub vojenské historie T-S 19 Turov z.s.

Pevnostní areál Slavonice

Pevnostní areál Slavonice

Asi 3 km od Slavonic naleznete v lese směrem k Stálkovu Pevnostní areálu Slavonice s naučnou stezkou. Tvoří jej protipěchotní a protitankové překážky a devět rekonstruovaných objekty lehkého opevnění vz. 37. Běžně jsou přístupné dva bunkry, plně vybavené a vyzbrojené.

Cihelna 2024 v Králíkách

Cihelna ve své obvyklé podobě proběhne ve dnech 16. – 17. srpna 2024 v Králíkách. Přijít můžete na Společný víkend muzeí v králické pevnostní oblasti, který se bude konat v pátek a sobotu. V neděli je možný vstup do muzeí.
Králíky, Pardubický kraj

Jeřáb 1003 – závody horských kol

Jedná se o závody horských kol. Hlavní závod na 35 km a 70 km se jede v okolí vrcholu Jeřáb na Hanušovické vrchovině – start z parkoviště naproti obecnímu úřadu, cíl na fotbalovém hřišti.
Červená Voda, Pardubický kraj

MČR Veteránů v běhu do vrchu 2024 – Heřmanice – Králický Sněžník

6. ročník běhu do vrchu na Králický Sněžník. Při tomto závodu současně proběhne běh na Trojmořský vrch – a to jako MČR veteránů v běhu do vrchu.
Králíky, Pardubický kraj

Cyklistické závody Prima Cup 2024

Seriál závodů horských kol Prima CUP 2024 spustil registrace a nabízí účastníkům deset bikových příležitostí. Cyklistický podnik odstartuje tradičním dubnovým závodem v Hradci Králové a bude pokračovat až do října.
Dolní Morava, Pardubický kraj

Sázava Jablomann – sprint triatlon

Čtvrtý ročník triatlonu v Jablonném nad Orlicí na distancích 0,3/14/5 km. Tři měsíce před akcí všech 150 slotů vyprodáno.
Jablonné nad Orlicí, Pardubický kraj

Litický oblouk – splutí Divoké Orlice

Jarní vodácké srazy na Divoké Orlici mají již dlouholetou tradici. Každoročně vypouští přehrada Pastviny vodu, aby si vodáci užili peřeje Litického oblouku a s ní opravdu divokou Orlici.
Nekoř, Pardubický kraj

Šachový turnaj memoriál Járy Masopusta

Šachový turnaj je určen je pro všechny věkové kategorie. Zahájení turnaje je stanoveno na 9 hodin a hraje se tempem 2 x 15 minut + 5 sekund na tah, švýcarským systémem na 9 kol. Na konci turnaje jsou vyhodnoceny kategorie nejlepší hráči do výše ELA 1550, 1750 a 1950.
Mistrovice, Pardubický kraj

Líšnický puchýř

TJ Sokol Líšnice zve na 23. ročník turistického pochodu „Líšnický puchýř“, jehož start bude v sobotu, dne 20. dubna 2024 od 8 do 11 hodin od Sokolovny v Líšnici.
Líšnice, Pardubický kraj

Pěchotní srub K–S 14 U cihelny v Králíkách

Muzeum čs. opevnění z let 1935-1938 – Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny" v Králíkách je významnou památkou i pietním místem Pardubického kraje! Přijeďte se podívat do legendární pevnosti, kterou kráčela historie našeho státu.
Králíky, Pardubický kraj

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38. Raritou je objekt K-S22 Horymír pro výsuvnou otočnou dělovou věž.
Těchonín, Pardubický kraj

Vojenské muzeum Vysoký Kámen

Muzeum Vysoký kámen prezentuje objekty československého opevnění z let 1936-1938 a následné poválečné reaktivace. K vidění je objekt těžkého opevnění K-S 25 Na sedle, který je otevřen vždy za přítomnosti provozovatele.
Těchonín, Pardubický kraj

Království sov a papoušků Králíky

U rodiného domu Petry a Radka Podolských vznikla chovná stanice dravců a sov, u které bylo postaveno vzdělávací centrum. Cílem centra je seznámit zájemce se sovami žijícími po celé Evropě. Pro návštěvníky jsou připraveny dva prohlídkové programy zaměřené na sovy a papoušky.
Králíky, Pardubický kraj

Zážitkový vláček Dolní Morava

Zážitkový vláček spojuje Dolní Moravu a Králíky s oblíbenými turistickými cíli, mezi které patří kromě Dolní Moravy také klášter Hedeč nebo vojenské muzeum. Zážitkový vláček můžete využít jak pro dopravu mezi jednotlivými místy, tak jako okružní vyhlídkovou jízdu. Přepravujeme i jízdní kola.
Králíky, Pardubický kraj

Návštěvnické centrum Králického Sněžníku

Tady začíná vaše cesta na vrchol Králického Sněžníku!
Králíky, Pardubický kraj

Jízdy transportérem ve vojenském muzeu v Králíkách

Oblast kolem městečka Králíky, ležícího na hranicích s Polskem, byla ve 30. letech nejsilněji opevněným územím tehdejšího Československa. Dodnes tu najdete malé pevnosti, pěchotní sruby, mohutné dělostřelecké tvrze a také Vojenské muzeum s předváděcími jízdami v obrněném transportéru.
Králíky, Pardubický kraj

Bike region Kralický Sněžník

Bike region Králický Sněžník je tvořen několika různými trail & enduro parky, které se propojují do jednoho komplexu plného dobrodružství na kole. Od rodin s dětmi, přes hobby jezdce až po profesionální závodníky – zde si každý najde svou výzvu. 
Králíky, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace

Restaurace sv. Josefa v Králíkách

Nově opravená restaurace nacházející se uprostřed přírody u poutního míst Hora Matky Boží v Králíkách nabízí nevšední zážitek z výborné české i světové kuchyně.
Králíky, Pardubický kraj

Kramářova chata na Suchém vrchu – legenda Orlických hor

Turistická chata na Suchém vrchu, která byla postavena podle plánů architekta Jaroslava Stejskala, je známá od 20. let minulého století. Své honosné jméno má podle prvorepublikového předsedy vlády Karla Kramáře. Obnova chaty byla dokončena v červenci 2012 a nyní opět slouží turistům a návštěvníkům.
Červená Voda, Pardubický kraj

Apartmán U Růčků – ubytování Červená Voda

Dům se nachází v klidné části obce Červená Voda na rozhraní Orlických hor a Jeseníků. Atraktivní okolní krajina svým charakterem přímo vybízí k turistickým a sportovním aktivitám.
Červená Voda, Pardubický kraj

Chata Zlatý dub

Stylová chata Zlatý dub se zahradou a zázemím pro děti je skvělým místem pro sportovně – relaxační dovolenou rodin s dětmi.
Červená Voda, Pardubický kraj

Rezidence Bílá Perla

Bezbariérová, luxusně vybavená Rezidence Bílá Perla se zahradou a kompletním zázemím pro děti je skvělým místem pro sportovně – relaxační dovolenou rodin s dětmi. Velká zahrada, blízkost hor a soukromé wellness nabízí ideální prostředí pro dovolenou v přírodě.
Červená Voda, Pardubický kraj

Penzion Terezka v Horní Lipce

Penzion Terezka nabízí ubytování v rodinném prostředí v podhůří Orlických hor a Jeseníků, 4 km od města Králíky a 6 km od oblíbeného turistického centra Dolní Morava. Ubytování je vhodné pro rodiny s dětmi i pro skupiny.
Králíky, Pardubický kraj

Penzion Heřmanice

Ubytování v obci Heřmanice u Králík.
Králíky, Pardubický kraj

Hotel Poutní dům Králíky

Nově zrekonstruovaný hotel Poutní dům se nachází v krásném přírodním prostředí u města Králíky. Nadchne vás nádhernými výhledy, domácí kuchyní a příjemným ubytováním.
Králíky, Pardubický kraj