!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Česká nej > Průmysl > Klavíry Petrof v Hradci Králové - největší evropský výrobce klavírů a pianin
Průmysl

Klavíry Petrof v Hradci Králové - největší evropský výrobce klavírů a pianin

První koncertní nástroj postavil Antonín Petrof v truhlářské dílně svého otce roku 1864. Rodinný podnik, největší evropský výrobce klavírů a pianin světové kvality, trvá už v páté generaci. Dodnes se většina práce dělá ručně, jeden nástroj tvoří asi sedm tisíc součástek a jeho výroba trvá přibližně devět měsíců.
Současná společnost Petrof spol. s r.o. je nejen největším výrobcem pian v ČR, ale patří i k předním výrobcům v Evropě. Dnes je opět v držení rodiny Petrofů a její výrobky zdobí nejen naše koncertní podia, jako třeba pražské Rudolfinum, ale i věhlasné světové koncertní haly. Duke Elington, Oscar Peterson, Paul McCartney i dlouhá řada méně slavných majitelů ocenila vynikající zvuk klavírů z českého města Hradec Králové.

Dne 8. září 1839 se narodil Antonín Petrof, podnikatel a zakladatel firmy Petrof. Vyučil se truhlářem v dílně svého otce Jana Petrofa. Roku 1857 se odjel učit stavitelem klavírů do Vídně k firmám Heitzman, Ehrbar a Schweighofer. Roku 1864 se vrátil do Hradce Králové, postavil svůj první koncertní klavír a o rok později přeměnil otcovu truhlářskou dílnu na dílnu klavírnickou. Postupně se vypracoval a zařadil se mezi nejvýznamnější výrobce klavírů a pian v Evropě. Mezi zákazníky firmy Petrof patřil také císařský dvůr a v roce 1899 Antonín Petrof obdržel privilegium c. a k. dvorního dodavatele a byl mu propůjčen titul tajného dvorního rady. V roce 1932 získala firma Petrof licenci na výrobu elektroakustických klavírů značky Neo-Bechstein, později přejmenované na Neo-Petrof. V závodech se pod hlavičkou Petrof vyráběly také nástroje jiných značek. Po komunistickém převratu v roce 1948 byl podnik Petrof znárodněn. V letech 1991 až 1998 byl podnik reprivatizován.
 

Muzeum Petrof a exkurze do výroby

V rámci oslav 150. výročí oslav založení rodinné firmy bylo v roce 2014 otevřeno Muzeum Petrof s mimořádnou expozicí hudebních nástrojů. Nově zrekonstruované prostory dřevovýroby nabízí k obdivu unikátní klavíry, pianina, harmonia, doplněné naprostými perličkami tohoto krásného řemesla. To však není vše! Zájemci se mohou vydat s průvodcem do výrobny těchto nádherných nástrojů a sledovat tak proces vzniku klavíru od neopracovaného kusu dřeva přes ladění až po přípravu na expedici k zákazníkovi. Do Muzea Petrof a na exkurze je nutná předchozí rezervace přes formulář, který najdete na webových stránkách muzea. Prohlídky probíhají pouze v úterý a ve čtvrtek. Minimální počet návštěvníků pro konání prohlídky je 5 osob. Pokud vás bude méně, spojí vás v Petrofu s jinou skupinou.

V Petrof Gallery vás čeká mimořádná expozice jedinečných hudebních nástrojů. Můžete zde obdivovat unikátní klavíry, pianina, harmonia a další historické i moderní skvosty klavírnického řemesla. Dozvíte se mnoho zajímavého z historie továrny. Průvodce vám odkryje také spletité osudy všech pěti generací rodiny Petrofů a mistrů klavírníků, kteří již od roku 1864 v Hradci Králové staví ty nejkvalitnější hudební nástroje.
Naposledy změněno: 11. 8. 2020
Petrof Gallery

Petrof Gallery

Přijďte se podívat na kompletní nabídku nástrojů do jednoho z nejmodernějších a největších pianosalonů v Evropě.

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

V Muzeu klavírů továrny Petrof si prohlédnete zhruba dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pian a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů.

#světovéČesko a klavíry Petrof z Hradce Králové, které znají hudebníci po celém světě

#světovéČesko a klavíry Petrof z Hradce Králové, které znají hudebníci po celém světě

Věděli jste, že v Hradci Králové sídlí světoznámá firma Petrof, která od roku 1864 vyrábí klavíry a pianina s nezaměnitelným romantickým zvukem? V Muzeu klavírů továrny Petrof v Hradci Králové si prohlédnete zhruba dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pian a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů. Podobnou tradici výroby unikátních klavírů má od roku 1827 vídeňská firma Bösendorfer. Považuje se za vůbec nejstarší firmu tohoto druhu na světě.

České značky: Petrof vyrábí klavíry a piana již více než 150 let

České značky: Petrof vyrábí klavíry a piana již více než 150 let

Hraje na ně a zná je celý svět: značka Petrof má ve světě klavírů podobně skvělý zvuk jako Steinway či Bechstein. Na malý výlet do dějin společnosti se ale musíme vydat hluboko do minulosti. Začalo to v roce 1857, kdy osmnáctiletý Antonín Petrof odešel na zkušenou do Vídně a začal se učit řemeslu stavitele klavírů.

Petrof vyrobil unikátní nástroj ke 100. výročí ČSR – klavír Republika

Petrof vyrobil unikátní nástroj ke 100. výročí ČSR – klavír Republika

V letošním roce si celá republika připomíná významné historické výročí 100 let od vzniku ČSR. Hradecká firma Petrov toto výročí oslavila výrobou unikátního klavíru, který byl trefně pojmenován Republika. Pianino, na jehož výrobu byly použity materiály vztahující se k Československu, je nyní vystaven v budově kulturního centra Petrof Gallery.

Ubytování a restaurace

Alcatraz cocktail bar

Alcatraz cocktail bar

Hradec Králové, Královéhradecko
Hotel Nové Adalbertinum Hradec Králové

Hotel Nové Adalbertinum Hradec Králové

Hradec Králové, Královéhradecko
Café Na kole

Café Na kole

Hradec Králové, Královéhradecko