ÚvodČeská nejPrůmyslEmil Škoda – zakladatel největšího strojírenského podniku Škoda v Plzni
Průmysl

Emil Škoda – zakladatel největšího strojírenského podniku Škoda v Plzni

Český technik, průmyslník a velkopodnikatel Emil Škoda (18. listopadu 1839, Plzeň – 8. srpna 1900, Selzthal, Štýrsko) patřil mezi nejvýznamnější evropské podnikatele 19. století. Byl zakladatelem strojírenské továrny Škoda v Plzni, ze kterého vznikly dnešní Škoda Transportation a Škoda Auto. Hlavním předmětem jeho činnosti se stalo ocelářství a zbrojařský průmysl, a přezdívalo se mu Dělový král.
Emil Škoda se narodil v rodině bohatého plzeňského lékaře a majitele pozemků. Vystudoval gymnázium v Chebu, pak techniku v Praze, stal se strojním inženýrem a vyrazil na poznávací cestu po západní Evropě a USA.

V roce 1869 za peníze příbuzných Škoda koupil plzeňskou strojírnu hraběte Valdštejna a začal ji okamžitě rozšiřovat. Během méně než deseti let z malé továrničky s 33 dělníky vybudoval mohutný strojírenský podnik s více než čtyřmi tisíci zaměstnanci, který dokázal úspěšně konkurovat západním firmám. Vedle parních strojů vyráběl především strojní vybavení pro pivovary a cukrovary a ve velkém je vyvážel po celé monarchii a do Ruska či na Ukrajinu.

Škoda se uměl přizpůsobit měnící se a nejisté době a předvídal nutnost investovat do zbrojní výroby. V roce 1886 ve Škodovce vyrostla moderní huť na výrobu ocele podle amerického vzoru. Podnikatel tak předběhl konkurenci, protože podobně jakostní kov na starém kontinentě nabízel jen německý Krupp. První děla, houfnice a hmoždíře firma vyrobila v roce 1890 a představila je o rok později na Jubilejní zemské výstavě. Zbrojní program později představoval přibližně polovinu tržeb.

Emil Škoda byl náročný šéf. Své zaměstnance dobře platit, nechal postavit i tovární byty a staří zaměstnanci měli vyměřeno nižší nájemné. Byl také klasický workoholik, který v práci trávil veškerý čas, dokonce si kousek od podniku pronajal byt, aby nemusel zdlouhavě dojíždět do svého domu na Klatovské třídě. Zbytek volného času Škoda trávil buď na honech se svým psem Čertem nebo studiem historických děl.

Na sklonku života, v roce 1899, se stal členem vídeňské panské sněmovny a držitelem několika vyznamenání. Celoživotní pracovní vytížení se ale na psychickém i fyzickém zdraví Emila Škody podepsalo natolik, že zemřel ve věku 60 let ve vlaku při návratu z lázní v Gasteinu. Pohřeb byl honosný, zúčastnila se ho většina jeho zaměstnanců a vlastně celá Plzeň. Pochovaný je na Mikulášském hřbitově v Plzni, připomíná ho rovněž náměstí Emila Škody s pomníkem a Muzeum rodiny Škodů.

Dvě z nejstarších škodováckých hal, v nichž sídlí Techmania Science Center, jsou dnes jediné veřejnosti přístupné objekty plzeňské Škodovky. Emil Škoda ale u jejich vzniku už nebyl: byly vystavěny na sklonku první světové války.
S dětmi na výlet za zážitky za každého počasí: zábavní parky, kde se děti vydovádí

S dětmi na výlet za zážitky za každého počasí: zábavní parky, kde se děti vydovádí

Zabavit děti je občas pěkná dřina. Pomohou vám interaktivní parky, které byly postaveny přímo pro nejmenší: Zábavní parky, interaktivní herny, vzdělávací expozice – nabídka je v této oblasti opravdu široká. Tato místa dnes dětem vychází vstříc a nabádají, aby si mládež vše vyzkoušela. Experimenty jistě osloví nejen děti, ale i dospělé.

Kalendář 2024: Maratony, půlmaratony, ultra běhy a běžecké závody

Kalendář 2024: Maratony, půlmaratony, ultra běhy a běžecké závody

Když běhat, tak pořádně, řekli jsme si na Kudy z nudy. Všem z rozrůstající se rodiny běžců a běžkyň proto nabízíme přehledný kalendář běžeckých akcí – malých i velkých, kratších i delších, všeobecně známých anebo takových, které možná zatím neznáte. Takže zkontrolujte si vybavení, dokupte co chybí a hurá na první závod!

Techmania Science Center v Plzni Zážitky

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Věda a historie není nuda: šlechtické rody coby úspěšní průmyslníci

Věda a historie není nuda: šlechtické rody coby úspěšní průmyslníci

Jaké byly příběhy průmyslníků ze známých šlechtických rodů? Co založili Thurn-Taxisové a co Harrachové, ve které oblasti vynikli Larisch-Mönnichové a se kterým městem jsou spojené osudy rodu Salm-Reifferscheidtů? Jedinečné příběhy nejznámějších českých průmyslníků ze šlechtických rodů vám představíme na Kudy z nudy.

7 věcí, které nevíte o… našich letadlech, letcích a letištích

7 věcí, které nevíte o… našich letadlech, letcích a letištích

Létání není žádná věda. Letadlem létáme na dovolenou nebo jen tak, vyhlídkové lety letadly nebo vrtulníky nabízí téměř každé letiště, a kdo chce, ten si může vyzkoušet pilotování nebo alespoň letecké simulátory. A samozřejmě tu jsou i letecká muzea a letecké přehlídky, oblíbené a hojně navštěvované. Přesto určitě leccos o letadlech ještě nevíte.

Plzeň 2-Slovany

Plzeň 2-Slovany

Městský obvod Plzeň 2-Slovany tvoří místní části Božkov, Doudlevce (část), Hradiště, Koterov, Lobzy (část) a Východní Předměstí (část). Slovanský obvod se nachází v jihovýchodní části města a je ohraničen Hlavním nádražím Českých drah na severu, řekami Radbuzou a Úhlavou na západě a částečně řekou Úslavou na východě.

Za historií piva se vypravte do Plzně

Za historií piva se vypravte do Plzně

Kam jinam se vypravit za historií piva a pivovarnictví než do Plzně a do západních Čech. Navštivte slavné plzeňské pivovary v čele s Plzeňským prazdrojem, nenechte si ujít jubilejní prohlídky nebo ochutnejte vybrané pivní laskominy v restauraci Na Spilce. Ortodoxní pivaři nemohou vynechat také jedinečné Pivovarské muzeum.

Plzeň

Plzeň

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose Památky

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Adolf Loos patřil mezi nejvýznamnější architekty dvacátého století. Byt na Klatovské třídě navrhl ve dvacátých letech minulého století pro MUDr. Josefa Vogla, dětského lékaře, a jeho choť Štěpánku, která byla dcerou majitele domu. Do dnešních dní se zachovala i jídelna s obývacím pokojem.

Letní lunární oslava v Techmania Science Centru

Přijďte oslavit 55 let od doby, kdy člověk vstoupil na Měsíc. Přijďte si užít speciální program – kdy podrobněji nahlédnete do vesmíru!
Plzeň, Plzeňský kraj

Cyklobusy Šumava – Zelené linky

Vydejte se na cyklovýlet za krásou Šumavy pohodlně ekologickými linkami, které umožňují spojení po celé Šumavě. Bez použití auta tak můžete navštívit celou řadu šumavských zajímavostí, kam se vlastním vozem nepodíváte.
Plzeň, Plzeňský kraj

Prázdniny v Arteliéru

Přijďte si užít kreativní dopoledne do ARTeliéru v plzeňské prodejně, tentokrát nás čeká tvorba plná tisku a barev. V pohodové atmosféře se naučíme základy linorytu a výroby vlastních razítek.
Plzeň 1, Plzeňský kraj

Finále Plzeň 2024

Filmový festival Finále je každoroční soutěžní a bilanční přehlídkou českých dlouhometrážních hraných filmů, k níž přibyla i soutěž dokumentárních filmů.
Plzeň 3, Plzeňský kraj

Cimbálová muzika Milana Broučka & Iva Pazderková & Václav Noid Bárta

CMMB (Cimbálová muzika Milana Broučka) naděluje fanouškům (a i sobě) další parádní koncert k 10. výročí její existence na hudební scéně.
Plzeň, Plzeňský kraj

Finále Plzeň 2024

Filmový festival Finále je každoroční soutěžní a bilanční přehlídkou českých dlouhometrážních hraných filmů, k níž přibyla i soutěž dokumentárních filmů.
Plzeň, Plzeňský kraj

Miroslav Chaloupka – Fotografie

1. 7. – 31. 8. 2024, Stará synagoga v Plzni.
Plzeň, Plzeňský kraj

Hudební nástroje v Bibli

Přednáší Michaela Augustinová.
Plzeň, Plzeňský kraj

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.
Plzeň, Plzeňský kraj

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.
Plzeň, Plzeňský kraj

Moving station – víceúčelové kulturní centrum v Plzni

Opuštěná historická budova železniční stanice Plzeň Jižní předměstí se postupně proměnila na tvůrčí prostor pro přípravu a realizaci divadelních, výtvarných, hudebních a multimediálních projektů.
Plzeň, Plzeňský kraj

Rodný dům a expozice Bohumila Konečného

Ve Skrétově ulici v Plzni se nachází rodný dům s pamětní deskou a stálá expozice kreslíře a ilustrátora Bohumila Konečného. Bohumil "Bimba" Konečný je známý jako ilustrátor knih Jaroslava Foglara a Otakara Batličky, je ale i autorem řady reklamních plakátů.
Plzeň, Plzeňský kraj

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.
Plzeň, Plzeňský kraj

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.
Plzeň, Plzeňský kraj

Mural na skladištní hale CTPark v Plzni

V rámci soutěže Art Wall 2017 vznikl mural art v Plzni. Polep industriální developerské skladištní haly CTPark Plzeň vznikl na ploše 2 215 m² a je největším v kraji.
Plzeň, Plzeňský kraj

Virtuální realita Plzeň – VR Future

Jsme nejmodernější plzeňská herna virtuální reality s širokým výběrem her a zážitků pro malé i velké.
Plzeň, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Glamping ve stanu Hive

Glamping Hive je jedinečný glampingový zážitek nacházející se v jižních Čechách, obklopený klidným lesem, poskytující soukromou a intimní atmosféru. Kemp má čtyři prostorné stany, každý s vlastním soukromým grilem a piknikovým stolem.
Plzeň, Plzeňský kraj

Café Semler

Nově od roku 2022 můžete v Plzni zavítat na prohlídky Semlerovy rezidence podle konceptu světoznámého architekta Adolfa Loose. Nová kavárna v Semlerově rezidenci je místem pro dobrou gastronomii i relaxaci.
Plzeň, Plzeňský kraj

Restaurace Formanka v Plzeňském Prazdroji

Budova Formanky vznikla na přelomu 19. a 20. století jako letní pavilon pro rozšíření reprezentačních prostor pivovaru. Díky jejím hrázděným konstrukcím připomíná oblíbené lázeňské pavilony.
Plzeň, Plzeňský kraj

Prostě bistro – arabská kuchyně v Plzni

Arabské Prostě bistro najdete u památníku Díky, Ameriko! v Plzni.
Plzeň, Plzeňský kraj

Korjo-Saram – korejská kuchyně v srdci Plzně

Korejské bistro Korjo-Saram jste možná v minulosti znali z farmářských trhů. Už nějakou dobu však působí na nové adrese Klatovská třída 6 (s vchodem z Tylovy ulice). Zajít sem můžete během dne na oběd nebo si s sebou domů koupit zdravé zeleninové saláty kimchi a další korejské lahůdky.
Plzeň, Plzeňský kraj

Mely Restaurant Plzeň

Vietnamsko-thajské bistro Mely najdete přímo v centru Plzně. Vaříme se zde tradiční asijská kuchyně z těch nejlepších surovin.
Plzeň, Plzeňský kraj

Slunečnice – zdravá veganská a vegetariánská jídla

V samoobslužné jídelně se stravují zákazníci, kteří se chtějí najíst rychle a zároveň zdravě. Oceňují i to, že si mohou sami vybrat a zkombinovat jídlo podle své chuti a podle toho, jak je vzhledově naláká.
Plzeň, Plzeňský kraj

Hotel Slovan – secesní perla Plzně

Tříhvězdičkový hotel v centru Plzně, který se nachází v blízkosti známých historických památek, je plným právem označován za secesní perlu Plzně. Byl postavený v letech 1890-1893 a nabízí svým návštěvníkům neopakovatelnou atmosféru, ze které na vás dýchne atmosféry doby.
Plzeň, Plzeňský kraj