Úvod > Česká nej > Průmysl > Český dron Bivoj – pomocník při obraně Ukrajiny
Průmysl

Český dron Bivoj – pomocník při obraně Ukrajiny

Váží 25 kilo, má rozpětí křídel 3,3 metru, ve vzduchu dokáže vydržet pět hodin a jmenuje se Bivoj, stejně jako český bájný hrdina. Seznamte se s dronem, který tajně vyvinuli a sestavili čeští odborníci a který bude využívat ukrajinská armáda. Existuje ve třech variantách, průzkumné, „sebevražedné“ a útočné.
Do války na Ukrajině Česká republika poslala spoustu zbraní a munice, tanky, bojová vozidla pěchoty, samohybné houfnice i bitevní vrtulníky. Koncem roku 2022 se k nim přidaly i bezpilotní letouny v průzkumné i bojové verzi. Na webu zbraneproukrajinu.cz se na drony v crowdfundingové kampani podařilo vybrat 30 milionů korun. Za zbrojní kampaní stojí Dalibor Dědek, český podnikatel, mecenáš a spolumajitel skupiny firem Jablotron, který po vpádu Ruska na Ukrajinu založil iniciativu #wemustact! a projekt #darekproputina.

Většina lidí o Bivojovi donedávna nevěděla, ale na jeho vývoji a výrobě pracuje skupina leteckých expertů už několik let. Při jeho konstrukční přípravě byly stanoveny tři základní podmínky: stroj musí být sestaven výhradně ze součástí, vyrobených na území České republiky, svými parametry musí být srovnatelný s konkurenčními výrobky, a cena musí být pro budoucí odběratele příznivá. O tom, kde se Bivoj vyrábí a kde probíhaly letové zkoušky, se nemluví – opatrnost a práce v utajení je nezbytná.

Dron Bivoj je vlastně souprava, která obsahuje tři letouny, ovládací stanici, anténu nebo satelitní modul a katapult, z něhož dron startuje. Bivoj unese osm kilo nákladu a doletí až 200 kilometrů daleko. Optika a kamery v hodnotě několika milionů korun umožňují získávat potřebná data z rozsáhlého bojiště pro vedení efektivní obrany před agresorem.
 
České značky: Aero Vodochody, jedna z nejstarších leteckých značek na světě

České značky: Aero Vodochody, jedna z nejstarších leteckých značek na světě

Společnost Aero je jen o půl roku mladší než Československo. První letoun pro nově založenou československou armádu v Aeru vyrobili už v roce 1919. Za sto let existence opustilo brány závodu více než dvanáct tisíc strojů, například letouny Ae-45, MiG-15, MiG-19 nebo také L-29 Delfín, což byl vůbec první proudový letoun kompletně navržený a vyráběný v Československu. Pojďte se se značkou Aero Vodochody seznámit zblízka!

Odolena Voda

Odolena Voda

Letecká továrna Aero a letiště Vodochody, volejbalový klub, který kromě řady domácích a mezinárodních pohárů získal sedm titulů mistra mužské volejbalové extraligy a také barokní kostel sv. Klimenta od K. I. Dientzenhofera, to vše charakterizuje město se zvláštním jménem Odolena Voda.

Operace Carbon

Přednáška PaeDr. Jindřicha Marka.
Panenské Břežany, Středočeský kraj

Víno a delikatesy v Klecanech

Náměstí v Klecanech bude v sobotu 20. dubna patřit hlavně všem milovníkům dobrého vína a delikates, které se s vínem výborně snoubí. Právě v tento den se totiž uskuteční akce s názvem Víno a delikatesy. A na co se budete moci těšit?
Klecany, Středočeský kraj

Charitativní sbírka pro oděvní banku

Charitativní sbírka oblečení pro oděvní banku.
Klecany, Středočeský kraj

18. Skautský ples

Přijďte si zatančit, večerem bude provázet živá kapela a tradičně na Vás bude čekat spoustu cen v tombole.
Klecany, Středočeský kraj

Velikonoční dílničky

Velikonoční slavnost a dílničky · Společně pobýt a nasát atmosféru Velikonoc!
Klecany, Středočeský kraj

3. Klecanský benefiční Fit day

Vstupenky v prodeji u lektorů nebo na místě. S sebou vezměte jógamatku, sálovou obuv, ručník a pití.
Klecany, Středočeský kraj

Námořnická pohádka

Výpravná a velmi živá pohádka o parníku jménem Pepina, co veze pět Pepků námořníků na cestu kolem světa. Pohádka plná legrace, bizarních postaviček a překvapení, která diváky naladí na léto. Určeno pro věkovou kategorii od 3 do 100 let.
Klecany, Středočeský kraj

Totální nasazení SPS a Dilemma in Cinema

Společný koncert dvou punk-rockových stálic.
Klecany, Středočeský kraj

Aktivity v okolí

Baronský hřbitov Odolena Voda

Místo posledního odpočinku členů rodiny z Riesse-Stallburgu, jimž Velkostatek Odolena Voda-Panenské Břežany patřil od roku 1828 do konce 19. století.
Odolena Voda, Středočeský kraj

Památník Vítězslava Hálka v Dolínku

Památník a rodný dům našeho významného spisovatele stojí ve vesničce Dolínek sousedící s Odolenou Vodou. Narodil se zde 5. dubna 1835 narodil a prožil tu první čtyři roky svého života.
Odolena Voda, Středočeský kraj

Velký a Malý háj v Odoleně Vodě

Velký a Malý háj tvoří významné krajinné prvky. Jsou smíšeným, místy přirozeným lesem s výrazným podílem dubu letního. Pro své přírodní hodnoty se větší partie obou lesů staly součástmi biocenter a biokoridorů, tedy těch částí krajiny, které ji nejvíce stabilizují a chrání před nepříznivými vlivy.
Odolena Voda, Středočeský kraj

Tvrz Odolena Voda

Renesanční tvrz byla vystavěna v letech 1556 – 1563, na konci 16. století byly dostavěny nádvorní arkády. Během vlastnictví příslušníky lobkovického rodu byla tvrz využívána pouze jako užitková budova dvora.
Odolena Voda, Středočeský kraj

Kurzy herectví Fenix Radio

Máte talent? Užijte si opravdové herectví a naučte se víc!
Vodochody, Středočeský kraj

Naučná stezka v Máslovicích

Ve středočeských Máslovicích můžete navštívit nejen známé Malé máslovické muzeum másla, ale na svých 12 zastavení vás naláká také máslovická naučná stezka.
Vodochody, Středočeský kraj

Útok na Reinharda Heydricha – virtuální realita v Panenských Břežanech

Jedinečná možnost cestovat časem o celých 80 let zpět a o pouhých 10 kilometrů jižněji – do ulice V Holešovičkách dne 27. května 1942.
Panenské Břežany, Středočeský kraj

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

V břežanském památníku naleznete multimediální expozici protifašistického odboje, který tvoří spolu s Lidicemi a Terezínem jakýsi trojúhelník paměti národa daného období. Mimo informací o životě za protektorátu a odboji obsahuje i část věnovanou historii zámku.
Panenské Břežany, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Resort Svět

Naše poloha od obytné zástavby je výhodou pro nerušenou zábavu až do pozdních nočních hodin.
Úžice, Středočeský kraj

Yard Resort

Yard Resort se nachází v Předboji nedaleko Prahy.
Předboj, Středočeský kraj

Farm Table Bar a Brasserie v Klecanech

Nevšední restaurace ohromí vzdušností a vysokými stropy. Veškerá jídla připravují v otevřené kuchyni.
Klecany, Středočeský kraj

Zdibský pivovar

Malý rodinný pivovar s českou kuchyní a skvělým pivkem, který otevřel v říjnu 2021.
Zdiby, Středočeský kraj

Gurmánský zážitek v cukrárně ve Zdibech – dobroty bez lepku

Cukrárna s vlastní výrobou zákusků se specializací na bezlepkové zákusky a dorty. Vše je vyráběno z poctivých surovin bez použití jakýchkoliv chemických konzervantů.
Zdiby, Středočeský kraj

Bistro Statek Líbeznice

Nabízíme moderní českou kuchyni inspirovanou Francií a Itálií, která je vytvářena pouze z čerstvých surovin a je k dispozici po celý den. Naší specialitou jsou skvělé brunche, které si můžete objednat každý den do 14:00.
Líbeznice, Středočeský kraj

Borůvková plantáž Zdiby u Prahy

Nedaleko Prahy v obci Zdiby se nachází Borůvková plantáž.
Zdiby, Středočeský kraj

Landcraft

Malý lihovar, který umí dostat do láhve krajinu a její bohatství. V lihovaru je možné domluvit se na degustaci či se zaregistrovat jako stálý zákazník, aby vám žádná z limitovaných edic neunikla. Každá láhev je voňavý originál.
Tursko, Středočeský kraj