Úvod > Česká nej > Průmysl > Český dron Bivoj – pomocník při obraně Ukrajiny
Průmysl

Český dron Bivoj – pomocník při obraně Ukrajiny

Váží 25 kilo, má rozpětí křídel 3,3 metru, ve vzduchu dokáže vydržet pět hodin a jmenuje se Bivoj, stejně jako český bájný hrdina. Seznamte se s dronem, který tajně vyvinuli a sestavili čeští odborníci a který bude využívat ukrajinská armáda. Existuje ve třech variantách, průzkumné, „sebevražedné“ a útočné.
Do války na Ukrajině Česká republika poslala spoustu zbraní a munice, tanky, bojová vozidla pěchoty, samohybné houfnice i bitevní vrtulníky. Koncem roku 2022 se k nim přidaly i bezpilotní letouny v průzkumné i bojové verzi. Na webu zbraneproukrajinu.cz se na drony v crowdfundingové kampani podařilo vybrat 30 milionů korun. Za zbrojní kampaní stojí Dalibor Dědek, český podnikatel, mecenáš a spolumajitel skupiny firem Jablotron, který po vpádu Ruska na Ukrajinu založil iniciativu #wemustact! a projekt #darekproputina.

Většina lidí o Bivojovi donedávna nevěděla, ale na jeho vývoji a výrobě pracuje skupina leteckých expertů už několik let. Při jeho konstrukční přípravě byly stanoveny tři základní podmínky: stroj musí být sestaven výhradně ze součástí, vyrobených na území České republiky, svými parametry musí být srovnatelný s konkurenčními výrobky, a cena musí být pro budoucí odběratele příznivá. O tom, kde se Bivoj vyrábí a kde probíhaly letové zkoušky, se nemluví – opatrnost a práce v utajení je nezbytná.

Dron Bivoj je vlastně souprava, která obsahuje tři letouny, ovládací stanici, anténu nebo satelitní modul a katapult, z něhož dron startuje. Bivoj unese osm kilo nákladu a doletí až 200 kilometrů daleko. Optika a kamery v hodnotě několika milionů korun umožňují získávat potřebná data z rozsáhlého bojiště pro vedení efektivní obrany před agresorem.
 
České značky: Aero Vodochody, jedna z nejstarších leteckých značek na světě

České značky: Aero Vodochody, jedna z nejstarších leteckých značek na světě

Společnost Aero je jen o půl roku mladší než Československo. První letoun pro nově založenou československou armádu v Aeru vyrobili už v roce 1919. Za sto let existence opustilo brány závodu více než dvanáct tisíc strojů, například letouny Ae-45, MiG-15, MiG-19 nebo také L-29 Delfín, což byl vůbec první proudový letoun kompletně navržený a vyráběný v Československu. Pojďte se se značkou Aero Vodochody seznámit zblízka!

Odolena Voda

Odolena Voda

Letecká továrna Aero a letiště Vodochody, volejbalový klub, který kromě řady domácích a mezinárodních pohárů získal sedm titulů mistra mužské volejbalové extraligy a také barokní kostel sv. Klimenta od K. I. Dientzenhofera, to vše charakterizuje město se zvláštním jménem Odolena Voda.

Lety Mimo

Kapela Lety Mimo vystoupí 4. února od 20:00 v KC Rychta Klecany. Jako support zahraje kapela Kdotořek.
Klecany, Středočeský kraj

Výstava modelové železnice v Roztokách

Výstava a provoz modelového kolejište v mírce H0 (1:87).
Roztoky, Středočeský kraj

Škola kouzel

Pojďte si hrát na kouzelnickou školu a v roli kouzelnických učňů čarujte společně s Pavlem Kožíškem.
Praha, Praha

Škola kouzel

Pojďte si hrát na kouzelnickou školu a v roli kouzelnických učňů čarujte společně s Pavlem Kožíškem.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Baronský hřbitov Odolena Voda

Místo posledního odpočinku členů rodiny z Riesse-Stallburgu, jimž Velkostatek Odolena Voda-Panenské Břežany patřil od roku 1828 do konce 19. století.
Odolena Voda, Středočeský kraj

Památník Vítězslava Hálka v Dolínku

Památník a rodný dům našeho významného spisovatele stojí ve vesničce Dolínek sousedící s Odolenou Vodou. Narodil se zde 5. dubna 1835 narodil a prožil tu první čtyři roky svého života.
Odolena Voda, Středočeský kraj

Velký a Malý háj v Odoleně Vodě

Velký a Malý háj tvoří významné krajinné prvky. Jsou smíšeným, místy přirozeným lesem s výrazným podílem dubu letního. Pro své přírodní hodnoty se větší partie obou lesů staly součástmi biocenter a biokoridorů, tedy těch částí krajiny, které ji nejvíce stabilizují a chrání před nepříznivými vlivy.
Odolena Voda, Středočeský kraj

Tvrz Odolena Voda

Renesanční tvrz byla vystavěna v letech 1556 – 1563, na konci 16. století byly dostavěny nádvorní arkády. Během vlastnictví příslušníky lobkovického rodu byla tvrz využívána pouze jako užitková budova dvora.
Odolena Voda, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Resort Svět

Naše poloha od obytné zástavby je výhodou pro nerušenou zábavu až do pozdních nočních hodin.
Úžice, Středočeský kraj

Farm Table Bar a Brasserie v Klecanech

Nevšední restaurace ohromí vzdušností a vysokými stropy. Veškerá jídla připravují v otevřené kuchyni.
Klecany, Středočeský kraj

Zdibský pivovar

Malý rodinný pivovar s českou kuchyní a skvělým pivkem, který otevřel v říjnu 2021.
Zdiby, Středočeský kraj

Gurmánský zážitek v cukrárně ve Zdibech – dobroty bez lepku

Cukrárna s vlastní výrobou zákusků se specializací na bezlepkové zákusky a dorty. Vše je vyráběno z poctivých surovin bez použití jakýchkoliv chemických konzervantů.
Zdiby, Středočeský kraj