ÚvodČeská nejPrůmyslČeské potraviny – nejznámější certifikace a značky kvality
Průmysl

České potraviny – nejznámější certifikace a značky kvality

Umíte číst obaly na potravinách? V záplavě nejrůznějších informací, značek a sloganů se často ztrácí to, co by nás mělo zajímat především: certifikace a osvědčení, která zaručují původ, kvalitu či nutriční hodnotu potravin. Pojďte se s Kudy z nudy seznámit s těmi hlavními.
Aby výrobci mohli označit své potraviny některou z certifikací, musí splňovat přísné podmínky. Které se vyplatí na obalech hledat? Na které se zaměřit a které naopak nejsou tak důležité?

V první řadě to jsou Národní značky kvality, které spravuje přímo Česká republika – značky Klasa, Regionální potravina a Česká potravina.

Další kategorii představují značky, které k ochraně a propagaci jmen kvalitních zemědělských výrobků a produktů poskytuje Evropská unie. Sem patří zaručené tradiční speciality, výrobky s chráněným označením původu a s chráněným zeměpisným označením.

Mimo tento systém pak stojí další značky a certifikáty, například pro bio- a veganské výrobky, značka Fair Trade a další.
 

Národní značky kvality

Národní značka KLASA

K nejrozšířenějším patří národní značka kvalitních potravin KLASA. Uděluje ji Ministerstvo zemědělství a výrobek s touto značkou by měl splňovat přísné podmínky, které kontroluje jak Ministerstvo zemědělství, tak Státní zemědělský intervenční fond, výzkumné instituce a školy a odborné komise dalších orgánů. Označení Klasa výrobek získá na dobu tří let, poté se musí o její udělení znovu ucházet. Kvalita výrobku se navíc kontroluje i v průběhu této doby a pokud nesplňuje dané podmínky, může být výrobci odebrána. Značku by měly mít potraviny výjimečné kvality, jedinečné v porovnání s dalšími podobnými výrobky na trhu.
 

Regionální potravina

Patříte k lidem, kteří si potrpí na potraviny, pocházející z dané lokality a místních zdrojů? Pak by vás mělo zajímat označení Regionální potravina, značka, která reprezentuje to nejlepší z produkce v každém z krajů. Výrobky musí být vyrobeny z lokálních surovin a mít vazbu na svůj kraj, ať už tradičním způsobem výroby nebo originální regionální recepturou.

Značku uděluje nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům na základě krajských soutěží Ministerstvo zemědělství. O značku mohou soutěžit pouze malé a střední podniky do 250 zaměstnanců. Oceněné výrobky získávají certifikát ministra zemědělství a právo užívat značku Regionální potravina daného kraje po dobu čtyř let, po uplynutí této doby ji ale mohou získat znovu. Logo s motivem krajiny a popisem kraje podtrhuje původ potraviny, stylizovaná příroda svou jednoduchostí symbolizuje čistotu a kvalitu výrobku. Výrobky označené touto značkou patří k oblíbeným suvenýrům a seženete je například v informačních centrech, seznam všech oceněných potravin pak najdete na webu regionalnipotravina.cz.
 

Česká potravina

Další národní značkou kvality je logo s českou vlajkou a nápisem Česká potravina nebo jen slova Česká potravina. Potravináři si jím mohou označit své výrobky, pokud splní dvě základní podmínky: místo výroby v České republice a stanovený podíl českých surovin. Je to tedy značka odkazující na místo původu potraviny, ale nesetkáte se s ní příliš často.
 

Značky a certifikáty Evropské unie

Zaručené tradiční speciality

Jako Zaručené tradiční speciality se označují zemědělské produkty či potraviny se zvláštními vlastnostmi, jimiž se odlišují od ostatních výrobků nebo potravin stejného druhu a kategorie. Potravina nebo zemědělský produkt musí být vyroben buď z tradičních surovin, tradičním způsobem a mít tradiční složení, navzdory názvu se ale může vyrábět kdekoliv. Například Pražská šunka tak vůbec nemusí být z Prahy a Spišské párky se nemusí vyrábět na Slovensku. Certifikaci mají také například špekáčky či Lovecký salám.
 

Výrobky s chráněným označením původu

U potravin a zemědělských výrobků s Chráněným označením původu se v jejich názvu objevuje název regionu, určitého místa nebo ve výjimečných případech země. Kvalita nebo vlastnosti těchto výrobků či potravin jsou dány zvláštním zeměpisným prostředím s jeho charakteristickými přírodními a lidskými faktory. Výroba, zpracování a příprava takového zboží musí probíhat ve vymezeném území. Mezi potraviny s chráněným označením původu patří například Pohořelický kapr, Všestarská cibule, Český kmín, Nošovické kysané zelí anebo Žatecký chmel.
 

Výrobky s chráněným zeměpisným označením

Také potraviny označené značkou Chráněné zeměpisné označení musí mít určitou kvalitu, pověst nebo jiné vlastnosti, které vyplývají z jejich zeměpisného původu. U tohoto certifikátu je na rozdíl od předchozího označení možné, aby ve vymezeném území probíhala pouze některá fáze výroby, zpracování nebo přípravy dané potraviny nebo zemědělského výrobku. Mezi potraviny s chráněným zeměpisným označením se řadí například Třeboňský kapr, Jihočeská niva, Jihočeská zlatá niva nebo Olomoucké tvarůžky.
 

Další značky a certifikáty

Biopotraviny

Biopotraviny musí být vyráběny z těch nejkvalitnějších surovin v souladu s platnou legislativou pro BIO produkci potravin. Potraviny musí být pečlivě zpracovávány, pokud možno tradičním způsobem za použití biologických, mechanických a fyzikálních postupů. Složité podmínky mimo jiné zahrnují zákaz používání většiny chemických pesticidů a aditiv při výrobě a chovu zvířat. Certifikát potvrzující biokvalitu může být buď národní nebo evropský.
 

Potraviny s označením Vím, co jím

Vím, co jím je označení, které se vztahuje na nutriční složení potravin. Výrobky s touto značkou neobsahují zbytečné přidané látky, mimo jiné třeba trans mastné kyseliny, nasycené mastné kyseliny, sůl a cukr nebo látky, které prokazatelně zvyšují riziko civilizačních onemocnění.
 

Značky Fair Trade a UTZ Certified Cocoa

Některé mezinárodní značky se zaměřují na pracovní podmínky farmářů a pracovníků v potravinářském průmyslu. Značky Fair Trade a UTZ Certified Cocoa se udělují především u produktů pěstovaných a vyráběných v rozvojových zemích, například u kávy, kakaa, čaje či čokolády. Toto označení zaručuje, že byly při pěstování a výrobě dodržovány etické, sociální, ekonomické a také ekologické standardy. Obě certifikace usilují o rovnoprávné pracovní podmínky a šetrné a udržitelné hospodaření. Zaručují také, že pěstitelé a výrobci dostanou za svou práci férově zaplaceno, nevyužívají nucenou a dětskou práci a dbají na šetrné využívání přírodních zdrojů i kontrolované používání pesticidů a postřiků.
 

Certifikát Vegan

Zatím jediné oficiální označení veganských výrobků uděluje britská The Vegan Society. Zaručuje, že daný výrobek neobsahuje žádnou živočišnou složku a ani nebyl testovaný na zvířatech. Vztahuje se proto kromě potravin také na široké spektrum dalších výrobků od kosmetiky přes drogerii až po léky a doplňky stravy.
Sami, sobě, si... aneb otevřené dílny pro každého

Sami, sobě, si... aneb otevřené dílny pro každého

Také patříte k těm, které baví něco zajímavého vytvářet? Anebo byste to možná rádi zkusili, ale bojíte se, že by se vám nedařilo… Pro všechny kreativce, ať už zkušené či kutily teoretiky, máme dnes tipy na nejrůznější dílny a dílničky, které jsou otevřeny pro každého. Zkuste si něco sami vyrobit!

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Rádi cestujete a zajímáte se o přírodu, kulturu, historii a průmyslové dědictví? Pak vám určitě nebudou cizí způsoby zodpovědného cestování, spojeného s podporou místních komunit a ochranou přírody. Na Kudy z nudy se snažíme jít příkladem, prosazovat změny a pomáhat vytvořit laskavější a zodpovědnější cestování pro všechny. Přidáte se k nám v kampani zaměřené na zodpovědné cestování?

Ekologické zemědělství – Zodpovědná volba II

1. 4.31. 10.
Ekologické zemědělství – Zodpovědná volba II

Výstava Ekologické zemědělství. Zodpovědná volba II v NZM Čáslav přibližuje ekologické zemědělství, jeho historii, odlišnost, výhody i nevýhody a další aspekty. Výstava potrvá od 1. 4. do 31. 10. 2024.

Expozice Myslivost v Národním zemědělském muzeu

1. 1.31. 12.
Expozice Myslivost v Národním zemědělském muzeu

Expozice vytváří obraz myslivosti jako životního stylu, postoje, poslání, profese i koníčka mnoha lidí, oboru s tradicí, kde role člověka byla vždy zásadní. Představuje profesi, v níž je důležitá etika, morálka lidí, ale je to i obor hospodářsky přínosný, schopný produkce kvalitních potravin.

Expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu

1. 1.31. 12.
Expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu

Rybářství je moderní, interaktivní expozice prezentující tradici českého rybníkářství, která byla roku 2015 oceněna 2. místem v národní soutěži Gloria musaealis. Expozici Rybářství najdete v prvním patře pražské budovy muzea vedle dalších expozic věnovaných přírodním zdrojům.

Expozice Voda v krajině v Národním zemědělském muzeu

1. 1.31. 12.
Expozice Voda v krajině v Národním zemědělském muzeu

Voda jako základ života, voda jako krajinotvorný prvek ve všech jejích podobách, voda jako živel i ta zkrocená, sloužící lidem, tvoří dějové okruhy a vrstevnaté obrazy v expozici vyprávěné tak, aby oslovily široké návštěvnické spektrum.

Expozice Zemědělství v Národním zemědělském muzeu na Letné

1. 1.31. 12.
Expozice Zemědělství v Národním zemědělském muzeu na Letné

Najdete tu unikátní sbírkové předměty včetně mnoha preparátů hospodářských zvířat, poslechnete si příběhy našich předků, seznámíte se s historií zemědělství i koloběhem hospodářského roku.

10 tipů na speciální automaty, ve kterých koupíte farmářské produkty

10 tipů na speciální automaty, ve kterých koupíte farmářské produkty

Kvalitní potraviny jsou to nejlepší, co si můžeme dopřát. Ne vždy je však jednoduché je najít. V našich tipech objevíte možná trochu netradiční zdroje výborných surovin – nachází se totiž v důmyslných automatech. Čerstvé mléko, jogurty, sýry, maso nebo vejce si můžete díky nim dopřát sedm dní v týdnu, dvacet čtyři hodin denně.

Tradice: biopotraviny, gastronomie, ubytování a výlety ve stylu bio

Tradice: biopotraviny, gastronomie, ubytování a výlety ve stylu bio

Kupujete biopotraviny a toužíte po opravdu dobrém jídle, připraveném z místních produktů? A chcete poznat vesnici, kde se skutečně žije ekologicky, v souladu s přírodou? Pojeďte s námi na několik výletů za tradicemi, které vám budou vonět i chutnat. Zastavíme se v několika restauracích, navštívíme biofarmy i místa, kde se vyrábí čistě přírodní kosmetika a čaje, a nakonec se vypravíme do Hostětína, vesnici v Bílých Karpatech. Tam je totiž bio téměř úplně všechno.

Národní zemědělské muzeum Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů Kultura

Národní zemědělské muzeum Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

Národní zemědělské muzeum v ostravské pobočce vystavuje část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky, k vidění je i interaktivní expozice věnovaná českým moravským a slezským potravinám.

Národní zemědělské muzeum Čáslav – Muzeum zemědělské techniky Památky

Národní zemědělské muzeum Čáslav – Muzeum zemědělské techniky

Muzeum vystavuje v současnosti ve dvou expozicích unikátní sbírku historických traktorů, parních oraček a dalších zemědělských strojů tuzemské a zahraniční výroby. Zájemci mohou po předchozí domluvě navštívit i zpřístupněné depozitáře stabilních motorů a klasických mlátiček.

Turistické značení okolo nás: vyznáte se v značkách pro turistiku, motoristy či lodě?

Turistické značení okolo nás: vyznáte se v značkách pro turistiku, motoristy či lodě?

Turistické značení má v našich luzích a hájích velkou tradici a patří ke světové špičce. Ale ruku na srdce, opravdu se vyznáte ve všech značkách určených pro turistiku? A nemáme na mysli pouze pěší turistiku, cyklistiku, jízdu na koni nebo systém značení tras pro lyžaře. Existuje spousta dalších značek, například pro řidiče na silnicích anebo pro malá i velká plavidla na říčních cestách České republiky. Pro ty, kteří tak v tom trochu tápou, má Kudy z nudy připravený velký přehled turistických značek a značení, na které během svého putování Českem můžete natrefit.

Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny Kultura

Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny

Muzeum zve na interaktivní expozice Krajina Lednicko-valtického areálu, Národní expozice vinařství a Tajemný život v půdě. V letech 2017–19 prošlo rozsáhlou proměnou. Významnou je sbírka historických lisů. Na nádvoří muzea je venkovní posezení a pavilon se sezonními výstavami.

Regionální potravina – prověřené, kvalitní a poctivé výrobky z domácí produkce

Regionální potravina – prověřené, kvalitní a poctivé výrobky z domácí produkce

Sýry, pečivo, klobásy, zákusky, kefíry, jogurty, džemy nebo marmelády: to je jen malý výběr dobrot, oceněných značkou Regionální potravina. Nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích, ji od roku 2010 uděluje ministerstvo zemědělství.

Inspirujte se na cesty za poznáním s Q!

Inspirujte se na cesty za poznáním s Q!

Chladné podzimní počasí vybízí k návštěvě muzeí a památek, ve kterých získáte nové poznatky, a navíc se schováte před zimou! Přinášíme vám inspiraci na místa, která jsou oceněna značkou „Q“ udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Noc vědců v Národním zemědělském muzeu

Objevte kouzla zemědělské vědy a výzkumu během Noci vědců v Národním zemědělském muzeu! Čekají vás ukázky a experimenty, které zaujmou děti i dospělé.
Praha, Praha

Biojarmark na Letné

Jediný pražský farmářský trh zaměřený výhradně na biopotraviny! V sobotu 5. října se do Prahy vypraví ekofarmáři z celé republiky, aby na dvorku Národního zemědělského muzea představili to nejlepší a nejčerstvější ze své produkce.
Praha 7, Praha

Expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu

Rybářství je moderní, interaktivní expozice prezentující tradici českého rybníkářství, která byla roku 2015 oceněna 2. místem v národní soutěži Gloria musaealis. Expozici Rybářství najdete v prvním patře pražské budovy muzea vedle dalších expozic věnovaných přírodním zdrojům.
Praha 7, Praha

Expozice Myslivost v Národním zemědělském muzeu

Expozice vytváří obraz myslivosti jako životního stylu, postoje, poslání, profese i koníčka mnoha lidí, oboru s tradicí, kde role člověka byla vždy zásadní. Představuje profesi, v níž je důležitá etika, morálka lidí, ale je to i obor hospodářsky přínosný, schopný produkce kvalitních potravin.
Praha 7, Praha

Den zahrádkáře

Časopis Zahrádkář letos opět v rámci podzimní Zahrady Čech na výstavišti v Litoměřicích připravuje expozici v pavilonu G a Den časopisu Zahrádkář v amfiteátru výstaviště.
Praha 3, Praha

Zvonky štěstí

Život na venkově býval v minulosti spojený s hudbou. Bez ní se neobešla ani tak samozřejmá činnost jako pasení dobytka. Proto si Národní zemědělské muzeum Praha připomene Rok české hudby prezentací sbírkových předmětů úzce spjatých zejména s pasteveckou činností.
Praha 7, Praha

Šaty dělají člověka i v zemědělství

Oděv je podstatnou součástí identity každého člověka a při každé příležitosti. Národní zemědělské muzeum zve vás od 5. 2. do 30. 9. 2024 ke shlédnutí fotografické panelové výstavy, která prezentuje způsob a styl oblékání při různých zemědělských činnostech.
Praha 7, Praha

Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš?

Zajímá vás zdravá výživa? Umíte správně zacházet s potravinami? Víte, odkud pochází vaše jídlo? Otestujte se v soutěžní hře Za tajemstvím potravin!
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.
Praha 7, Praha

Vyhlídková terasa v Národním zemědělském muzeu

Všichni milovníci vyhlídek a rozhleden znají obraz hlavního města obvykle z Pražského hradu či z Vyšehradu. Národní zemědělské muzeum však ukazuje Prahu ze zcela jiného úhlu. Expozice Živá zahrada s vyhlídkovou terasou vám nabídne netradiční pohled na město.
Praha 7, Praha

Expozice Historie kontaktních čoček v Národním technickém muzeu

Expozice mapuje historii kontaktních čoček a představuje světový přínos českého vědce Otto Wichterleho, který stál za vynálezem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček.
Praha 7, Praha

Poslední dům Adolfa Loose v Praze na Letné

Během konference Iconic Houses 2023 byl na pozemku NTM v Praze na Letné slavnostně zahájen projekt tzv. Posledního domu Adolfa Loose podle návrhu z roku 1932. Modernistické Loosovy myšlenky tak budou přístupné odborníkům, i široké veřejnosti.
Praha 7, Praha

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.
Praha 7, Praha

Kids' Lab Abrakadabra v Národním technickém muzeu Praha

Kids' Lab Abrakadabra je první dětská chemická laboratoř v Česku, která se nachází v Národním technickém v Praze. Žákům základních škol od 6 do 12 let zábavnou formou představuje chemii a dává jim možnost vyzkoušet si ji prostřednictvím hravých pokusů.
Praha 7, Praha

Historický kolotoč na pražské Letné

Na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem stojí nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě zhotovený roku 1892. Na koních a v autíčkách se mohou svézt děti i dospělí. Podmínkou je tělesná hmotnost do 100 kg.
Praha 7, Praha

Letenský zámeček – výletní restaurace na Letné

Zámeček byl vystavěn v roce 1863 jako výletní restaurace pro mětskou smetánku, která chodila na procházky do Letenských sadů. Stavba je postavena v novorenesančním stylu. I v současné době se zde nachází restaurace.
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace

Brasserie Ullmann v Letenském zámečku

Výletní restauraci naleznete v Letenských sadech v prostorách novorenesančního Letenského zámečku, který byl postaven v roce 1863 podle návrhu významného českého stavitele a architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna.
Praha 7, Praha

Café Letka na Letné

Příjemná kavárna s dobrou kávou z berlínské pražírny Five Elephant a bar s drinky všeho druhu v jednom, to je Café Letka v Letohradské ulici.
Praha 7, Praha

Restaurace Letenský zámeček – jedinečná restaurace v srdci Letenských sadů

Objevte Letenský zámeček v Praze na Letné jako místo pro konání stylových večírků a oslav. Přijďte ochutnat "zlatý fond" mezinárodní kuchyně v prostorách, které již skoro 150 let slouží k pohostinství.
Praha 7, Praha

Restaurace Peperoncino

Provozujeme rodinnou restauraci se zaměřením na středomořskou kuchyni. Nabízíme výběr italských vín a denní menu.
Praha, Praha

Argentinská restaurace Rotisería Cruz na pražské Letné

Tradiční streetfood z Jižní Ameriky ochutnáte v restauraci Rotisería Cruz, kterou v polovině roku 2023 otevřel rodák z Argentiny. Důraz je kladen na čerstvé suroviny.
Praha 7, Praha

Bon Fresh Ramen & Soba restaurace v Praze

Japonské restaurace BON Fresh Ramen&Soba se nacházejí na třech místech Prahy, začínali s provozovnou na Náměstí Míru, následně otevřeli na Letenském náměstí a na Andělu.
Praha 7, Praha

Bloudící kavárna VeloBloud

Bloudící kavárna VeloBloud je stylová kavárna s kvalitní kávou ve formě trojkolky, na způsob cyklozmrzlinářů minulého století – zaměstnanci jsou ale lidé bez domova.
Praha 7, Praha

Bistro & Bar Koule

Jediné místo na světe, kde si spolu s čepovanou plzní můžete vychutnat až 17 druhů smažených sýrových koulí.
Praha, Praha