Úvod > Česká nej > Přírodní > Pivoňky z Průhonic - první mezinárodní registrace v Česku
Přírodní

Pivoňky z Průhonic – první mezinárodní registrace v Česku

Andromeda, Cassiopeia či Chlupáček jsou jména některých ze 14 odrůd pivoněk vyšlechtěných v Průhonicích, které jako první z Česka získaly mezinárodní registraci u mezinárodní registrační autority American Peony Society.
Odrůdy, nově zařazené na seznam registrační autority American Peony Society, ústav řadí do dvou sérií. V první jsou odrůdy pivoňky čínské, které nesou jména manželek Karla IV. – Blanka z Valois, Anna Falcká, Anna Svídnická a Alžběta Pomořanská. Odborníci je tak nazvali v roce 2016 u příležitosti 700. výročí panovníkova narození. Druhá série čítá hybridní rostliny s velkými, jednoduchými šálkovitými květy, barvou i tvarem podobné zahradním mákům.

Svítivě červená pivoňka, která barvou i tvarem květu připomíná vlčí mák, byla často zobrazována francouzskými impresionisty, odtud její název "French Poppy". Zajímavou rostlinou je také Chlupáček, hybridní bylinná pivoňka, která má v mládí hustě chlupatou horní stranu listu, list má šedou barvu, což vynikne především za rosy.


Sbírka pivoněk v Průhonicích

Ve sbírce pivoněk je nyní zastoupeno 12 botanických druhů a více než 200 kulturních odrůd. Základem jsou historické i nové odrůdy bylinných pivoněk. Počet kultivarů P. lactiflora dosahuje 176, hybridních kultivarů je 30; celkem tedy 206 kultivarů, přes 700 trsů. Významnou součástí sbírky jsou mezidruhoví kříženci, kterým se šlechtitelé věnují v posledních desetiletích.

Tyto pivoňky kvetou, podobně jako hojně pěstovaná pivoňka lékařská, již od poloviny května. Současný systém výsadby v pěstitelské části Botanické zahrady v Průhonicích spojuje klasifikaci podle barev květů s vývojovým uspořádáním: kultivary jsou roztříděny podle barvy květů na bílé, růžové a červené, a v každé z těchto skupin jsou pak řazeny chronologicky, podle doby vyšlechtění. Řada botanických druhů je též vysázena na Alpinu Průhonického parku a dřevité pivoňky můžete obdivovat též na nádvoří zámku.

Dokumentaci potřebnou pro registraci do mezinárodní databáze odrůd se podařilo zkompletovat díky Národnímu programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin, kam byly české odrůdy pivoněk zařazeny.
Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Botanická zahrada na Chotobuzi v Průhonickém parku

Botanická zahrada na Chotobuzi v Průhonickém parku

Botanická zahrada se nachází na východním okraji Průhonického parku a specializuje pouze se na několik rodů kulturních rostlin, unikátní je však komplexnost jejich sbírek.

Pivoňková louka v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Pivoňková louka v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Pivoňky odpradávna zaujímají roli královen květin. Botanická zahrada hl. m. Prahy se pyšní jednou z nejlepších sbírek těchto rostlin v Evropě a kolekce těch dřevitých je nejrozsáhlejší, jakou je možné v České republice zhlédnout.

Ubytování a restaurace

Sokolovna Průhonice

Sokolovna Průhonice

Průhonice, Středočeský kraj
Restaurace Tarouca Průhonice

Restaurace Tarouca Průhonice

Průhonice, Středočeský kraj