Úvod > Česká nej > Přírodní > Labe - nejdelší splavná řeka v České republice
Labe - nejdelší splavná řeka v České republice
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Přírodní

Labe – nejdelší splavná řeka v České republice

Nejdelší splavnou řekou v délce 160 km je Labe, v úseku od Chvaletic po státní hranici s Německem v Hřensku. Své jméno řeka získala od Keltů, kteří ji pojmenovali "Bílá řeka".
Krkonoších v rašeliništi na Labské louce pramení řeka Labe, nejdelší splavná řeka v České republice (splavných je 210 km). Je jednou z největších řek a vodních cest Evropy. Je 1 154 km dlouhá, z toho 358,3 km teče v České republice. Rozloha povodí Labe činí 144 055 km². Z Čech teče do Německa a ústí do Severního moře. Žije v ní vydra říční i bobr evropský. V údolí Labe najdete pak kormorána velkého nebo ledňáčka říčního. Kaňonovité údolí Labe a překrásné panorama Českého středohoří s typickými kužely kopců dávno vyhaslých sopek a s vinicemi na labských březích poskytují nádherný pohled.

Pro vodní dopravu se využívá 950 km řeky. Na dolním toku Labe od Hamburku, největšího přístavního města Německa, je řeka splavná i pro námořní lodě. V České republice je pro souvislou říční přepravu využívána labská vodní cesta rozdělená do úseků: Střední labská vodní cesta - od Chvaletic do Mělníka (101 km) a Dolní labská vodní cesta – od Mělníka po st. hranici ČR/SRN (109 km).
 

Nákladní doprava na Labi

Výhodou vodní dopravy je, že říční plavební systém je téměř vždy propojen s mořem, a tím i s námořní dopravou. Což v případě Labe znamená využití vodních cest v Severním moři. V ČR se proto vodní doprava na Labi a Vltavě používá především pro dálkovou přepravu sypkých stavebních hmot, uhlí, ropy a jejích produktů a ke kontejnerové přepravě zboží.

Místa předání zboží na vodní cestu jsou překladiště Mořejovice, Týnec nad Labem a přístavy v Praze Holešovicích, Smíchově a Radotíně, v Kolíně, Mělníku, Ústí nad Labem a Děčíně.

Náklad se přepravuje ve speciálních rejdařských kontejnerech. Roku 1964 se znormalizovala základní kontejnerová jednotka – tzv. TEU. Jedná se o kontejner s 20´ délky, 8´ šířky a 8´6´´ výšky. Zkratka je odvozena od anglického slovního spojení Twenty-foot equivalent unit. Dnes je nejpoužívanějším kontejnerem tzv. FEU – Fourty-foot Equivalent Unit, rejdařské 40' kontejnery.
 

Osobní doprava a turistické plavby

Výletní loď vozí turisty v letní sezóně z Ústí nad Labem do Litoměřic a zpět (linka číslo 901) nebo do Hřenska a zpět (linka číslo 902). Linka číslo 901 vyplouvá z přístavu Ústí nad Labem Vaňov v 10:05. Z centra města odjíždí v 9:20 náhradní autobusová doprava, která přepraví osoby i jízdní kola do Vaňova (v ceně lodního lístku). Tyto lodní linky jsou plnohodnotně zapojeny do tarifu Dopravy Ústeckého kraje (s ohledem na dlouhou jízdní dobu zde platí výjimka z časové platnosti). 

V Ústí nad Labem a okolí je možné využít v letním období, většinou od června do zářílinkovou dopravu lodí Marie. Plavby s touto lodí jsou určené především rodinám s dětmi a seniorům. Loď pluje na trase: Ústí nad Labem (Vaňov) – Cyklokemp Loděnice Brná – Dolní Zálezly – Církvice – Libochovany – Velké Žernoseky – Píšťany a zpět.

Na řece funguje také řada přívozů


Zajímavosti řeky Labe aneb víte, že...?

  • je to skoro jediná česká řeka, jejíž český název není ženského rodu
  • na soutoku s Vltavou má nižší průtok a je od svého pramene kratší, ale přesto se nepovažuje za její přítok
  • v antických pramenech se řeka zmiňuje jako Albis (ve významu bílý, světlý, čistý). České jméno je pravděpodobně odvozeno z germánského Alba pomocí přesmyčky
  • U pravého břehu Labe nedaleko Těchlovic je pod hladinou ukryt hladový kámen. Tento kámen se ukazuje pouze za snížené hladiny signalizující dříve velké sucho – špatnou úrodu
  • U levého břehu pod Tyršovým mostem v Děčíně se nachází další hladový kámen s mnoha historickými nápisy, který při nízkých vodních stavech vystupuje nad hladinu řeky. Na hladovém kameni v Děčíně je známý nápis: „Uvidíš-li mě, zaplač.
 

Průplav Dunaj – Severní moře: český sen od 17. století

O vybudování průplavu, který by spojil Dunaj s povodím Severního moře, se hovoří již od 17. století. Konkrétnější podobu získaly tyto záměry na přelomu 19. a 20. století, připravované plány však smetla první světová válka. V Československé republice se o vybudování tohoto vodního spojení zasazoval zejména Tomáš Baťa. Od skončení druhé světové války se projekt stále připravuje...
Remorkér Beskydy – jediný kolesový remorkér v Evropě

Remorkér Beskydy – jediný kolesový remorkér v Evropě

Nejsilnější říční tažný remorkér Beskydy utáhne až 1 200 tun nákladu. Technický unikát je navíc posledním říčním remorkérem v Evropě poháněný zadními kolesy. Kolesový motorový remorkér původní české konstrukce pochází z roku 1956 a dokáže vyprošťovat uvízlé lodě nebo je vléct, když je v Labi příliš nízká hladina vody.

Loď Labská princezna – největší říční kabinová loď na českých vodách

Loď Labská princezna – největší říční kabinová loď na českých vodách

Téměř stometrová nová říční hotelová loď Elbe Princesse (Labská princezna) se vydává pravidelně na svou plavbu z Prahy do Berlína či z Berlína do Prahy. Na trase po Labi a Vltavě se jedná vůbec o největší osobní dopravní plavidlo na našich řekách.

Přívoz Oseček přes Labe

Přívoz Oseček přes Labe

Přívoz na Labské stezce mezi Poděbrady a Kolínem slouží cyklistům a pěším turistům. Funguje zpravidla od května do října.

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.

Evropské rozvodí Labe/Dunaj nedaleko Svratouchu

Evropské rozvodí Labe/Dunaj nedaleko Svratouchu

V lesích nad Skiareálem Svratka stojí rokokový lovecký zámeček Karlštejn. Místu se říká střecha Evropy, prochází tudy totiž hlavní evropské rozvodí Labe-Dunaj.

Přívoz Neštěmice – Svádov

Přívoz Neštěmice – Svádov

Přívoz mezi Neštěmicemi a Svádovem jezdí z neštěmické ulice Veslařská do Labské ulice ve Svádově. Na řece zajišťuje dopravu kanadský katamarán. Délka trasy je pouhých 126 metrů, místním, turistům i cyklistům však zkracuje cestu po silnici v délce 8,6 kilometru.

Přívoz Lovosice – Píšťany

Přívoz Lovosice – Píšťany

Přívoz spojuje město Lovosice s obcí Píšťany. Lze jej využít jako přepravu k Píšťanskému jezeru (zaplavené pískovny). Přívozní loď nese jméno Tramín a má kapacitu 12 lidí. Provoz je zajišťován denně v letní sezoně, od května do září v době od 8:00 do 20:00 hodin.

Přívoz Nučničky – Nunčice

Přívoz Nučničky – Nunčice

Oblíbený přívoz přes Labe mezi obcemi Nučničky – Nučnice jezdí v letní sezoně v půlhodinových intervalech. Po dohodě s převozníkem mohou zájemci absolvovat až pětadvacetiminutovou projížďku po řece.

Chráněná krajinná oblast České středohoří

Chráněná krajinná oblast České středohoří

CHKO České středohoří má rozlohu 1063 km² a rozprostírá se na severu Čech, po obou březích dolního toku české části Labe. Na první pohled zdaleka upoutá dynamickým reliéfem tvořeným zvlněným pásmem kuželů a kup sopečných vyvřelin, často zakončených ruinou středověkého panského sídla.

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Porta Bohemica – Česká brána do Českého středohoří

Porta Bohemica – Česká brána do Českého středohoří

Vulkanickou činností vzniklé čedičové a znělcové shluky kopců, osamocené masivy homolí a kup vytvářejí pestré členění špičatých vrcholů a hluboká romantická údolí.

Přívoz Velké Březno – Povrly

Přívoz Velké Březno – Povrly

Pokud hledáte „správný“ přívoz na Labi, který převeze kohokoliv a cokoliv, pak vás určitě zaujme Přívoz Velké Březno – Povrly, který převáží osoby, kola, auta, náklaďáky i traktory.

Přívoz Církvice – Dolní Zálezly s možností výletních plaveb

Přívoz Církvice – Dolní Zálezly s možností výletních plaveb

Přívoz přepravuje turisty a cyklisty na po řece Labi. Kapacita je 10 osob a loď je i přizpůsobena po převoz zdravotně postižených osob na invalidních vozících. Přívoz je v provozu o víkendech s hodinovým intervalem.

Přívoz Hřensko – Schöna

Přívoz Hřensko – Schöna

Labský přívoz ve Hřensku se právem může pyšnit přívlastkem „mezinárodní“. Každý den totiž převáží místní obyvatele i turisty z české strany na německou a naopak. Přívozy nejezdí podle pevně stanoveného jízdního řádu, ale většinou podle potřeby.

Zajímavé mosty v Děčíně

Zajímavé mosty v Děčíně

V Děčíně se nachází několik zajímavých mostů přes řeky Ploučnici a Labe. Jedná se např. o velmi strmý most – Ovčí lávku, řetězový most pod Děčínským zámkem či kamenný most přes Ploučnici.

Zdymadlo Hořín na Vltavě – kanál Mělník

Zdymadlo Hořín na Vltavě – kanál Mělník

V souvislosti s regulačními pracemi na Labi na konci 19. století a otevřením mělnického lodního překladistě v roce 1897 byl vybudován laterálni kanál Mělník – Vraňany, který zkrátil lodní cestu po Vltavě. Součástí tohoto kanálu je technická památka zdymadlo Hořín, které projektoval František Sander.

Lodí z Děčína do Hřenska a zpět

Lodí z Děčína do Hřenska a zpět

Vydejte se na plavbu do brán Českého Švýcarska a nechte se okouzlit z palub našich lodí Labským kaňonem. Z paluby můžete pozorovat krásu labského kaňonu, ale i cyklisty a in-linové jezdce, kteří využívají dlouhé trasy právě podél toku Labe.

Přívoz Dolní Žleb

Přívoz Dolní Žleb

Přívoz Dolní Žleb na Labi je nejseverněji a nejníže položeným přívozem v Česku. Převáží pěší, cyklisty, motocykly i automobily do hmotnosti 12 tun, a v provozu je celoročně. Jedná se o jeden z posledních unikátů u nás, přívoz s dolním vodičem.

Masarykova zdymadla u Ústí nad Labem

Masarykova zdymadla u Ústí nad Labem

Pod střekovskou skálou u Ústí nad Labem můžete přejít na druhý břeh Labe a zároveň si přitom prohlédnout technicky dokonalé vodní dílo, Masarykova zdymadla, které jsou významnou stavbou na plavební trase do Hamburku. Pěkný pohled na zdymadla se otvírá také z hradu Střekov.

Rafty Děčín – Česko Saské Švýcarsko – Kaňon Labe

Rafty Děčín – Česko Saské Švýcarsko – Kaňon Labe

Poznat krajinu unikátního Labského kaňonu z hladiny řeky Labe. Voda je tu klidná a vhodná pro naprosté vodácké začátečníky a rodiny s dětmi.

25 tipů, kde se projet na lodi či vorech

25 tipů, kde se projet na lodi či vorech

Užijte si plavby po Vltavě, Labi, Moravě, Dyji a dalších řekách a přehradách! Máme pro vás tipy na pravidelnou i nepravidelnou lodní dopravu, okružní jízdy, výlety a jiná lodní dobrodružství. Vyjeďte si na výlet parníkem, okuste romantiku večerní plavby nebo si prohlédněte města či okolní krajinu z paluby výletní lodi.

Romantika i praktická pomoc: vyzkoušejte přívozy na našich řekách

Romantika i praktická pomoc: vyzkoušejte přívozy na našich řekách

Svět přívozů a převozníků rozhodně nezanikl, naopak v posledních letech opět vzkvétá. Přívozem se můžete svézt nejenom přes Vltavu v Praze, ale také na jiných řekách a na přehradách, třeba na Lipně či na Slapech. Odkud přesně a kam, to vám prozradí portál Kudy z nudy. Prastaré řemeslo sice nikdy nedosáhne někdejší slávy, rozhodně však nespěje k zániku a svezení přívozem můžete pojmout různě. Plavba někdy bývá holou nutností, ale jindy se může stát trochu romantickou a trochu dobrodružnou součástí výletu.

První výletní lodě vyplouvají – pojeďte s portálem Kudy z nudy na vodu!

První výletní lodě vyplouvají – pojeďte s portálem Kudy z nudy na vodu!

Barokní slavnosti u Karlova mostu, přehlídka kuriózních plavidel, plavby zdarma, závod dračích lodí na Lipně, nové plavební trasy i zahájení nové sezony lodní flotily na Brněnské přehradě, to všechno najdete v našem přehledu akcí a zajímavostí pro následujících pár týdnů. Zkrátka vyplujte s portálem Kudy z nudy na vodu!

"Po Vltavě či Labi se můžete plavit bez ""řidičáku"""

"K brázdění hladiny Vltavy či Labe, už nepotřebujete absolvovat několikatýdenní studium ani řidičské oprávnění. Půjčovny malých lodí nabízí krátké proškolení a pak už můžete popadnout kormidlo a vydat se sami na cestu. "

Ubytování a restaurace

Restaurace Arrigo v Děčíně

Restaurace Arrigo v Děčíně

Děčín, Ústecký kraj
Karls

Karls

Děčín, Ústecký kraj
Prosecco Děčín

Prosecco Děčín

Děčín, Ústecký kraj
Café Páv v Děčíně

Café Páv v Děčíně

Děčín, Ústecký kraj