!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Česká nej > Přírodní > Bludiště a labyrinty na zámku Loučeň – unikát, jaký jinde v Evropě nenajdete
Bludiště a labyrinty na zámku Loučeň – unikát, jaký jinde v Evropě nenajdete
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Přírodní

Bludiště a labyrinty na zámku Loučeň – unikát, jaký jinde v Evropě nenajdete

Sedmého července roku 2007, tedy symbolicky v den plný šťastných sedmiček, bylo v zámecké zahradě u zámku Loučeň otevřeno labyrintárium. Tak rozsáhlou kolekci bludišť a labyrintů jinde v Česku ani v Evropě nenajdete. Každý je jiný a navíc se liší i použitím různých materiálů.
Téměř až do poloviny 19. století obklopovala zámek Loučeň francouzská barokní zahrada. Rodina Thurn-Taxisů ji proměnila v anglický park, který se rozšířil i na pozemky bývalých užitkových zahrad a ovocných sadů. Tak daleko ale chodit nemusíte, bludiště a labyrinty jsou všechny pohromadě v zámecké zahradě. Než se ovšem pustíte do bloudění, měli byste ještě znát rozdíl mezi labyrintem a bludištěm. Zatímco labyrintem vede jediná cesta, i když třeba hodně klikatá, bludiště nabízí spousty rozcestí a slepých uliček.
 

Bludiště a labyrinty kolem zámku Loučeň

 • Buxusové bludiště je klasika, kterou znáte z barokních zámeckých zahrad. Je vysázené z nízkých keříků zimostrázu a najdete ho přímo u zámku. Jednoduché a skvělé i pro malé děti, které neztratíte z dohledu.
 • Světelný labyrint tvořený 340 zemními svítidly objevíte přímo na otevřeném zámeckém nádvoří. Přes den je velmi nenápadný, pokud si chcete užít jeho kouzlo, musíte počkat, než se setmí. Je to atraktivní doplněk nočních prohlídek zámku.
 • Travnatý labyrint s cestičkami vysypanými drcenou antukou leží proti vchodu do zámecké kaple a kousek od romantického domečku knížete Alexandra. V kruhovém půdorysu je zakomponovaný tvar kříže; je to místo, kde se rozhodně neztratíte.
 • Tisové bludiště s rozlohou 1 450 metrů čtverečních je mezi loučeňskými bludišti a labyrinty nejrozsáhlejší a pro bloudící může být skutečným oříškem. Do jeho nitra se vstupuje po lávce, zpět do normálního světa vás vyvede druhá lávka. Lávky zároveň slouží jako malé rozhledny i orientační body.
 • Dlážděné bludiště je sestavené z barevných pálených glazovaných dlaždic tří barev. Můžete se držet jedné barvy anebo je libovolně střídat. Příjemný odpočinek nabízí blízký altán.
 • Palisádové bludiště ve tvaru lidského chodidla je postavené z dřevěných kůlů a je rozlehlejší, než se na první pohled zdá. Pokud se ztratíte, na několika místech se z něj dá vyjít únikovými kovovými vrátky.
 • Kamenný labyrint s rozlohou 590 metrů čtverečních je nejmagičtějším místem parku. Stylem připomíná labyrinty dávných Keltů a je vážně kouzelný: před letní olympiádou 2012 v Londýně si právě tady dobíjela energii oštěpařka Barbora Špotáková. Byla z toho zlatá medaile!
 • Provazové bludiště se spletitým systémem lan čtyř různých barev nabízí skvělou zábavu hlavně početnějším skupinám, protože se do hry mohou zapojit až čtyři hráči nebo družstva. Cílem je být při cestě podél provazů své barvy co nejhbitější.
 • Pískovcový labyrint leží na louce obklopené vysokými stromy a bloudit budete po cestách, dlážděných dokonale opracovaným pískovcem.
 • Prstový labyrint je maličký a vytesaný do mohutného menhiru.
 • Písmenkový labyrint připomíná rod Thurn-Taxisů coby zakladatele evropské pošty. Když půjdete po dlaždicích s písmeny podle známé písničky Jede, jede poštovský panáček, na konci vás čeká překvapení. A navíc ještě můžete pátrat po čtyřech písmenech abecedy, která v písmenkovém labyrintu chybí.
 • Královský labyrint krále Karla IV. vás aspoň na chvilku zavede do středověku, kdy chrámové labyrinty bývaly běžnou součástí monumentálních gotických katedrál. V katedrále sv. Víta na Pražském hradě bohužel chybí, ale býval například v katedrále v Remeši, kde byli korunováni francouzští králové. Malý Karel se tu jedné korunovace zúčastnil v roce 1328, kdy mu bylo dvanáct let – myslíte, že dokázal takovému lákadlu odolat?
Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň

17.11.
17.1.
Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň

Již počtvrté pro vás připravujeme speciální prohlídky zámku, kdy v každé komnatě naleznete jiný vánoční stromeček se svým příběhem.

21 hradů a zámků, kde to žije i v zimě

21 hradů a zámků, kde to žije i v zimě

Kdekdo ještě pamatuje časy, kdy koncem října hrady a zámky zabouchly dveře a další návštěvníci se dovnitř podívali až na jaře. Všechno už je jinak a řada míst už má otevřeno celý rok, případně nabízí speciální prohlídky anebo zkrácené zimní trasy. Pojďte si s portálem Kudy z nudy užít romantickou zimu v hradních a zámeckých interiérech!

Zimní prohlídky zámku Loučeň

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Loučeň

Již od roku 2011 je zámek Loučeň otevřen nepřetržitě po celý rok! Nebojte se proto přijet i v zimní sezóně.

Přes bludiště v Loučni za hračkami a dávnými řemesly do Ostré a Přerova nad Labem

Přes bludiště v Loučni za hračkami a dávnými řemesly do Ostré a Přerova nad Labem

Možná jste doteď nevěděli, že mezi slovy bludiště a labyrint je jeden zcela zásadní rozdíl. Zatímco labyrintem vede vždy jen jedna cesta ke středu a zpět, v bludišti vás čekají různé slepé uličky a jiné záludnosti. Na vlastní pěst si to můžete vyzkoušet v parku u zámku Loučeň.

20 tipů pro zábavné bloudění: bludiště a labyrinty v Česku

20 tipů pro zábavné bloudění: bludiště a labyrinty v Česku

Navštívili jste již zrcadlové bludiště na Petříně? Víte, že v iQparku v Liberci mají podobné bludiště? A ne ledajaké – labyrint je o jedno zrcadlo větší než ten na Petříně. Pořádnou zábavu si můžete užít blouděním v přírodním bludišti, objevování chodeb a cest vás bude bavit v Milovickém Mirákulu, v Zeměráji v Kovářově a samozřejmě v Loučni, kde svým návštěvníkům nabízí opravdový unikát. Labyrintárium tvořené dvanácti labyrinty a bludišti nenajdete nikde jinde v Česku ani v Evropě. Každý z labyrintů je přitom úplně jiný: jeden z trávy, druhý z buxusu, třetí z pískovce a čtvrtý jen ze světel...

#světovéČesko objevuje labyrintárium Loučeň pro zábavu, relaxaci i meditaci

#světovéČesko objevuje labyrintárium Loučeň pro zábavu, relaxaci i meditaci

V zámeckých zahradách na Loučeni vše krásně kvete a voní. Člověk zde může obdivovat nejenom přírodu, park lze využít i jako místo odpočinku nebo naopak ke sportovním aktivitám. Milovníci originálních zážitků zde objeví největší Labyrintárium Evropy! Některé z bludišť byly inspirovány svými světovými bratříčky – například Prstový labyrint připomene IL Labirinto v italské Lucce, Kamenný labyrint je podobný The Bewarea Labirinth – Yzerfontein v Jižní Americe a tisové bludiště je na zámku Loučeň vystavěno v podobném duchu jako rakouské Iggarten Schönbrunn. Park má rovněž svého Minotaura, podobně jako Minotaurus – Cawdor Castle ve Skotsku... Celkově je na zámku Loučeň a v jeho zahradách k vidění dvanáct labyrintů a bludišť!

Loučeň

Loučeň

Loučeň je městys v Polabí mezi Nymburkem a Mladou Boleslaví. Právě tady objevíte nesmírně atraktivní cíl rodinných výletů, romantický zámek s rozlehlým parkem, řadou bludišť a labyrintů a celou řadou dalších zajímavostí včetně expozice české větve rodiny Thurn-Taxis.

Piknik v zámeckém parku na Loučeni

Piknik v zámeckém parku na Loučeni

Máte smysl pro romantiku? Pak pocit prázdného žaludku nezaháněje jen tak obyčejným způsobem. Objednejte si piknikový koš v zámeckém parku na Loučeni!

Labyrintárium Loučeň – první v České republice, jediné v Evropě

Labyrintárium Loučeň – první v České republice, jediné v Evropě

Jestliže hledáte něco, co nemá obdoby v Čechách, ba ani v Evropě, pak jste se ocitli na správné adrese. Přesně takovou raritou, kterou hledáte, ať už vědomě, či podvědomě, je labyrintárium, umístěné v loučeňském zámeckém parku.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.