Úvod > Česká nej > Osobnost > Vojtěch Ignác Ullmann – první architekt období historismu
Osobnost

Vojtěch Ignác Ullmann – první architekt období historismu

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně, Lannova vila v Bubenči nebo budova Českého vysokého učení technického na Karlově náměstí v Praze: to jsou nejznámější stavby Vojtěcha Ignáce Ullmanna (23. dubna 1822, Praha – 17. září 1897, Příbram). Známý architekt období historismu byl jedním z těch, kdo dali Praze její novodobou tvář.
Ullmann pocházel z rodiny pražského mistra jehláře, ale i když se vyučil řemeslu, nezůstal u něj. Studoval na pražské polytechnice a architekturu na Akademii výtvarných umění ve Vídni, a stal se tak prvním architektem s technickým i uměleckým vzděláním.

Kariéru zahájil roku 1854 v Praze a od začátku měl štěstí na zakázky ve stylu romantického historismu a novorenesance. Pro objednatele z řad šlechty navrhl například zámecký skleník v Čechách pod Kosířem a přestavby zámečků a zámků Bezděkov, Jirny či Chyše, Letenský zámečekPraze a další budovy. Za jeho nejvýznamnější stavbu je považován kostel sv. Cyrila a Metoděje v Praze-Karlíně.

Ullmann společně s Josefem Zítkem patřil k prvním českým tvůrcům italské novorenesance, monumentálního slohu, který kombinoval vlivy z celé Evropy. Za první novorenesanční budovu v Praze je pokládána budova České spořitelny na Národní třídě (dnešní Akademie věd). Následovaly další stavby, například Palác Lažanských (dnes sídlo FAMU a kavárny Slavia), Lannova vila v Bubenči nebo Vyšší dívčí škola ve Vodičkově ulici, první budova, na jejíž fasádě Ullmann použil sgrafita.

V roce 1865 Ullmann nabídl vyhotovení plánů i vedení stavby Národního divadla bez nároku na odměnu, jeho návrh však nebyl přijat. Neúspěch nesl velmi těžce a ovlivnil celý jeho další život. Postupně se vzdal samostatného projektování a začal spolupracovat se svým švagrem Antonínem Barvitiem. Čekalo je ale další odmítnutí: v soutěži o prestižní stavbu Rudolfina zvítězili podobně jako v případě Národního divadla Josef Zítek a Josef Schulz.

Ullmann se definitivně vzdal projektování a odstěhoval se na venkov, napřed na vlastní zámeček v Dubenci a poté do Příbrami. Tam v roce 1897 zemřel a je pohřben na zdejším hřbitově. Krátce se ale ještě ke své profesi vrátil: pro město společně se svým synovcem Bedřichem Münzbergerem navrhl projekt novorenesanční radnice a spořitelny a také arcibiskupský konvikt.
 
Deset známých staveb Vojtěcha Ignáce Ullmanna
Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze je vůbec největší osobní nádraží v České republice. Zdaleka však není nádražím nejstarším. Jeho historie se začala psát roku 1869 a do dnešní podoby bylo přestavěno podle návrhu architekta Josefa Fanty.

Španělská synagoga

Španělská synagoga

Na místě nejstarší pražské židovské modlitebny zvané Stará škola byla v roce 1868 zbudována Španělská synagoga v maurském slohu podle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna a Josefa Niklase. Nová expozice mapuje posledních 200 let dějin Židů v českých zemích.

Lannova vila v Bubenči

Lannova vila v Bubenči

Vila Lanna byla vybudována v roce 1872 v novorenesančním slohu významným průmyslovým podnikatelem a sběratelem uměleckých památek Vojtěchem Lannou jako letní odpočinkové sídlo. Budova je zvenčí zdobená freskami.

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.

Národní třída v Praze

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Letenské sady v Praze

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen od slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.

Letenský zámeček – výletní restaurace na Letné

Letenský zámeček – výletní restaurace na Letné

Zámeček byl vystavěn v roce 1863 jako výletní restaurace pro mětskou smetánku, která chodila na procházky do Letenských sadů. Stavba je postavena v novorenesančním stylu. I v současné době se zde nachází restaurace.

Architekti jako designéři a tvorba Jiřího Kočandrle v Národním technickém muzeu

Architektura a design elektrospotřebičů, dopravních prostředků či strojů – to je téma, které pro širší a někdy i odbornou veřejnost bude zřejmě považováno za okrajové či za zpestření jakéhosi „hlavního proudu“ v designu.
Praha, Praha

300 let Müllerovy mapy Čech

Mapa je jedním z nejkrásnějších a nejcennějších mapových děl naší historie. Kolekce Müllerovy mapy ve sbírkách NTM je cenná svojí úplností – jedná se o samotnou velkou mapu, její zmenšenou verzi, přehlednou mapu a především jedinečné tiskové desky.
Praha 7, Praha

Hardtmuth – od uhlu k tužkařskému impériu

Výstava s názvem „Hardtmuth: od uhlu k tužkařskému impériu“ představí celou šíři činnosti architekta, vynálezce a podnikatele Josepha Hardtmutha, úspěšnou firmu, kterou založil a která dosáhla světové proslulosti, její historii a výrobky.
Praha 7, Praha

Letenský masopust 2023

Specifikou sedmičkového masopustního průvodu je „obchůzka“ maškar po kulturních institucích, kde je čeká „kulturní pohoštění“. Maškary budou mít volný vstup do expozic NTM, NZM, Vodárny, Muzea kávy a Galerie Scarabeus s expozicí loutek.
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Letenský zámeček – výletní restaurace na Letné

Zámeček byl vystavěn v roce 1863 jako výletní restaurace pro mětskou smetánku, která chodila na procházky do Letenských sadů. Stavba je postavena v novorenesančním stylu. I v současné době se zde nachází restaurace.
Praha 7, Praha

Historický kolotoč na pražské Letné

Na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem stojí nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě zhotovený roku 1892. Na koních a v autíčkách se mohou svézt děti i dospělí. Podmínkou je tělesná hmotnost do 100 kg.
Praha 7, Praha

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.
Praha 7, Praha

Kids' Lab Abrakadabra v Národním technickém muzeu Praha

Kids' Lab Abrakadabra je první dětská chemická laboratoř v Česku, která se nachází v Národním technickém v Praze. Žákům základních škol od 6 do 12 let zábavnou formou představuje chemii a dává jim možnost vyzkoušet si ji prostřednictvím hravých pokusů.
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace

Brasserie Ullmann v Letenském zámečku

Výletní restauraci naleznete v Letenských sadech v prostorách novorenesančního Letenského zámečku, který byl postaven v roce 1863 podle návrhu významného českého stavitele a architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna.
Praha 7, Praha

Restaurace Letenský zámeček – jedinečná restaurace v srdci Letenských sadů

Objevte Letenský zámeček v Praze na Letné jako místo pro konání stylových večírků a oslav. Přijďte ochutnat "zlatý fond" mezinárodní kuchyně v prostorách, které již skoro 150 let slouží k pohostinství.
Praha 7, Praha

Café Letka na Letné

Příjemná kavárna s dobrou kávou z berlínské pražírny Five Elephant a bar s drinky všeho druhu v jednom, to je Café Letka v Letohradské ulici.
Praha 7, Praha

Restaurace Peperoncino

Provozujeme rodinnou restauraci se zaměřením na středomořskou kuchyni. Nabízíme výběr italských vín a denní menu.
Praha, Praha