Úvod > Česká nej > Osobnost > Vojtěch Ignác Ullmann – první architekt období historismu
Osobnost

Vojtěch Ignác Ullmann – první architekt období historismu

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně, Lannova vila v Bubenči nebo budova Českého vysokého učení technického na Karlově náměstí v Praze: to jsou nejznámější stavby Vojtěcha Ignáce Ullmanna (23. dubna 1822, Praha – 17. září 1897, Příbram). Známý architekt období historismu byl jedním z těch, kdo dali Praze její novodobou tvář.
Ullmann pocházel z rodiny pražského mistra jehláře, ale i když se vyučil řemeslu, nezůstal u něj. Studoval na pražské polytechnice a architekturu na Akademii výtvarných umění ve Vídni, a stal se tak prvním architektem s technickým i uměleckým vzděláním.

Kariéru zahájil roku 1854 v Praze a od začátku měl štěstí na zakázky ve stylu romantického historismu a novorenesance. Pro objednatele z řad šlechty navrhl například zámecký skleník v Čechách pod Kosířem a přestavby zámečků a zámků Bezděkov, Jirny či Chyše, Letenský zámečekPraze a další budovy. Za jeho nejvýznamnější stavbu je považován kostel sv. Cyrila a Metoděje v Praze-Karlíně.

Ullmann společně s Josefem Zítkem patřil k prvním českým tvůrcům italské novorenesance, monumentálního slohu, který kombinoval vlivy z celé Evropy. Za první novorenesanční budovu v Praze je pokládána budova České spořitelny na Národní třídě (dnešní Akademie věd). Následovaly další stavby, například Palác Lažanských (dnes sídlo FAMU a kavárny Slavia), Lannova vila v Bubenči nebo Vyšší dívčí škola ve Vodičkově ulici, první budova, na jejíž fasádě Ullmann použil sgrafita.

V roce 1865 Ullmann nabídl vyhotovení plánů i vedení stavby Národního divadla bez nároku na odměnu, jeho návrh však nebyl přijat. Neúspěch nesl velmi těžce a ovlivnil celý jeho další život. Postupně se vzdal samostatného projektování a začal spolupracovat se svým švagrem Antonínem Barvitiem. Čekalo je ale další odmítnutí: v soutěži o prestižní stavbu Rudolfina zvítězili podobně jako v případě Národního divadla Josef Zítek a Josef Schulz.

Ullmann se definitivně vzdal projektování a odstěhoval se na venkov, napřed na vlastní zámeček v Dubenci a poté do Příbrami. Tam v roce 1897 zemřel a je pohřben na zdejším hřbitově. Krátce se ale ještě ke své profesi vrátil: pro město společně se svým synovcem Bedřichem Münzbergerem navrhl projekt novorenesanční radnice a spořitelny a také arcibiskupský konvikt.
 
Deset známých staveb Vojtěcha Ignáce Ullmanna
Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze je vůbec největší osobní nádraží v České republice. Zdaleka však není nádražím nejstarším. Jeho historie se začala psát roku 1869 a do dnešní podoby bylo přestavěno podle návrhu architekta Josefa Fanty.

Španělská synagoga

Španělská synagoga

Na místě nejstarší pražské židovské modlitebny zvané Stará škola byla v roce 1868 zbudována Španělská synagoga v maurském slohu podle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna a Josefa Niklase. Nová expozice mapuje posledních 200 let dějin Židů v českých zemích.

Lannova vila v Bubenči

Lannova vila v Bubenči

Vila Lanna byla vybudována v roce 1872 v novorenesančním slohu významným průmyslovým podnikatelem a sběratelem uměleckých památek Vojtěchem Lannou jako letní odpočinkové sídlo. Budova je zvenčí zdobená freskami.

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.

Národní třída v Praze

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Letenské sady v Praze

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen od slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.

Letenský zámeček – výletní restaurace na Letné

Letenský zámeček – výletní restaurace na Letné

Zámeček byl vystavěn v roce 1863 jako výletní restaurace pro mětskou smetánku, která chodila na procházky do Letenských sadů. Stavba je postavena v novorenesančním stylu. I v současné době se zde nachází restaurace.

Zahájení provozu Letenského kolotoče 2024

Historický Letenský kolotoč se v roce 2024 roztočí poprvé v pátek 3. května. Třetí sezóna opraveného kolotoče potrvá od 3. května do 29. září. Kolotoč bude v provozu vždy v pátek, sobotu a neděli a o státních svátcích.
Praha 7, Praha

1000 mil československých

Závod historických vozidel „1000 mil československých“ je jednou z legend v dějinách domácího automobilového sportu a byl pořádaný Autoklubem Republiky československé v letech 1933, 1934 a 1935.
Praha 7, Praha

Národní technické muzeum za 80 Kč – Dny evropského dědictví

V roce 2024 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 7 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč.
Praha 7, Praha

Národní technické muzeum za 80 Kč – Den boje za svobodu a demokracii

V roce 2024 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 7 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč.
Praha 7, Praha

Národní technické muzeum za 80 Kč – Výročí úmrtí Václava Havla

V roce 2024 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 7 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč. Výročí úmrtí Václava Havla (18. 12. 2011).
Praha 7, Praha

Pianofonia

Všichni víme, jak zní klavír. Jak ale znějí jeho jednotlivé součásti? To se dozvíte na koncertě, který Pražské jaro pořádá ve spolupráci s nejvýznamnějším českým výrobcem klavírů a pianin, značkou Petrof.
Praha 7, Praha

Bezpečnost především – 50 let crash testů vozů Škoda

Výstava v Národním technickém muzeu prezentuje tematiku zkušebních nárazových testů, které u nás byly poprvé uskutečněny v roce 1972 u vozů Škoda. Podrobně popisuje jejich historii, technická vybavení pracovišť i současnou podobu testování bezpečnosti vozů Škoda Auto.
Praha 7, Praha

Expozice Voda v krajině v Národním zemědělském muzeu

Voda jako základ života, voda jako krajinotvorný prvek ve všech jejích podobách, voda jako živel i ta zkrocená, sloužící lidem, tvoří dějové okruhy a vrstevnaté obrazy v expozici vyprávěné tak, aby oslovily široké návštěvnické spektrum.
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Letenský zámeček – výletní restaurace na Letné

Zámeček byl vystavěn v roce 1863 jako výletní restaurace pro mětskou smetánku, která chodila na procházky do Letenských sadů. Stavba je postavena v novorenesančním stylu. I v současné době se zde nachází restaurace.
Praha 7, Praha

Historický kolotoč na pražské Letné

Na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem stojí nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě zhotovený roku 1892. Na koních a v autíčkách se mohou svézt děti i dospělí. Podmínkou je tělesná hmotnost do 100 kg.
Praha 7, Praha

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.
Praha 7, Praha

Kids' Lab Abrakadabra v Národním technickém muzeu Praha

Kids' Lab Abrakadabra je první dětská chemická laboratoř v Česku, která se nachází v Národním technickém v Praze. Žákům základních škol od 6 do 12 let zábavnou formou představuje chemii a dává jim možnost vyzkoušet si ji prostřednictvím hravých pokusů.
Praha 7, Praha

Poslední dům Adolfa Loose v Praze na Letné

Během konference Iconic Houses 2023 byl na pozemku NTM v Praze na Letné slavnostně zahájen projekt tzv. Posledního domu Adolfa Loose podle návrhu z roku 1932. Modernistické Loosovy myšlenky tak budou přístupné odborníkům, i široké veřejnosti.
Praha 7, Praha

Expozice Historie kontaktních čoček v Národním technickém muzeu

Expozice mapuje historii kontaktních čoček a představuje světový přínos českého vědce Otto Wichterleho, který stál za vynálezem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček.
Praha 7, Praha

Vyhlídková terasa v Národním zemědělském muzeu

Všichni milovníci vyhlídek a rozhleden znají obraz hlavního města obvykle z Pražského hradu či z Vyšehradu. Národní zemědělské muzeum však ukazuje Prahu ze zcela jiného úhlu. Expozice Živá zahrada s vyhlídkovou terasou vám nabídne netradiční pohled na město.
Praha 7, Praha

Rudolfova štola – zásobárna vody pro Královskou oboru

Jedná se o tunel v Praze vybudovaný v 16. století pro zásobování Královské obory vodou. Štola o délce 1098 metrů překonává výškový rozdíl hladin Vltavy 110 cm. Štola probíhá asi 45 metrů pod terénem a dnešní zástavbou Letné. Štola byla ražena v letech 1589 až 1593.
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace

Brasserie Ullmann v Letenském zámečku

Výletní restauraci naleznete v Letenských sadech v prostorách novorenesančního Letenského zámečku, který byl postaven v roce 1863 podle návrhu významného českého stavitele a architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna.
Praha 7, Praha

Restaurace Letenský zámeček – jedinečná restaurace v srdci Letenských sadů

Objevte Letenský zámeček v Praze na Letné jako místo pro konání stylových večírků a oslav. Přijďte ochutnat "zlatý fond" mezinárodní kuchyně v prostorách, které již skoro 150 let slouží k pohostinství.
Praha 7, Praha

Café Letka na Letné

Příjemná kavárna s dobrou kávou z berlínské pražírny Five Elephant a bar s drinky všeho druhu v jednom, to je Café Letka v Letohradské ulici.
Praha 7, Praha

Restaurace Peperoncino

Provozujeme rodinnou restauraci se zaměřením na středomořskou kuchyni. Nabízíme výběr italských vín a denní menu.
Praha, Praha

Loď Pivovar

V Praze na vltavském nábřeží u Štefánikova mostu kotví loď, ve které se zlatavý mok nejen konzumuje, ale dokonce i vaří. V nabídce jsou hned čtyři druhy piva nesoucí názvy českých lodí, tedy Legie, Republika, Remorkér a Monarchie.
Praha 1, Praha

Apartment Amandment v Praze 7

Hledáte ubytovaní v Praze na jednu nebo více nocí? Pak budete v Apartmentu Amandment na spravnem místě! Najdete zde ubytování se snídaní v komfortně zařízeném apartmánu nebo pokoji s vlastní koupelnou. Výhodou je také dobrá dostupnost MHD.
Praha 7, Praha

Mr. Hot DoG na Letné

Máte rádi hot dog? Pokud ano, musíte vyzkoušet dnes již ikonickou značku Mr. Hot DoG, autentickou americkou pochoutku z těch nejkvalitnějších surovin. Kromě hot dogů zde mají i výborné slidery, hranolky nebo domácí limonády či koktejly.
Praha 7, Praha

Dim Sum Spot Letná

Restaurace Dim Sum Spot spojuje světové chutě s chutí tradičních čínských knedlíčků jaozi. Dále nabízí nepálské knedlíčky momo a výborné čaje z celé Asie. Restauraci najdete na konci pasáže Belcredi kousek od zastávky Kamenická na pražské Letné.
Praha 7, Praha