Úvod > Česká nej > Osobnost > Kamil Lhoták – jeden z nejlepších českých malířů 20. století
Osobnost

Kamil Lhoták – jeden z nejlepších českých malířů 20. století

Obrazy a ilustrace malíře Kamila Lhotáka (25. července 1912, Praha – 22. října 1990, Praha) poznáte na první pohled. Fantastické zadumané krajiny a předměstská zákoutí jsou plné vzducholodí a balonů, aut a motocyklů, tu a tam za ohradu vykukuje plátno cirkusového stanu. Kromě dvou tisíců obrazů byl Lhoták také autorem přibližně 450 ilustrovaných knih.
Otec Kamila Lhotáka, rytíř Kamil Lhoták ze Lhoty, si švadlenu a příležitostnou herečku holešovického divadla Urania Annu Kouglovou nikdy nevzal. Oženil se s dívkou z lepší rodiny, syna a jeho matku ale celý život finančně podporoval. Setkával se s nimi jen tajně, ovšem při jedné z nemnoha návštěv během první světové války v jejich bytě v Praze-Holešovicích nakazil malého Kamila infekcí dětské obrny. Budoucímu malíři tak otce připomínal celoživotní hendikep – kulhání.

K nadšení pro svět umění přivedla Kamila milující a vzdělaná maminka. Když mu bylo jedenáct, společně navštívili výstavu francouzského malířství v Obecním domě v Praze. Kamila tehdy uchvátil „Celník“ Rousseau, Paul Gauguin a vůbec celá Francie, a patrně ovlivnily celé jeho další umělecké směřování.

Když Lhotákův otec v roce 1926 zemřel na rakovinu žaludku, odkázal Kamilově matce půl milionu korun. Díky rentě mohl Kamil Lhoták pohodlně studovat práva na Univerzitě Karlově, ale mezitím jako samouk maloval, kreslil a prozkoumával nové umělecké směry. Roku 1938 se oženil s Herthou Guthovou, dívkou s židovským původem a podobně jako on postiženou dětskou obrnou. Sňatkem Herthu zachránil, ale její rodiče a další příbuzní zahynuli v pekle nacistických koncentráků. Rozvedli se v roce 1953, kdy už Hertha žila trvale v psychiatrické léčebně Praze-Bohnicích.

Štěstí v osobním životě se na malíře usmálo až v 60. letech, kdy po mnoha desítkách let potkal Annu Endrštovou, jednorukou dívku, kterou si jako kluk namaloval do školního sešitu. Anna se stala jeho přítelkyní a oporou; zemřela rok před Kamilem Lhotákem.

Během svého života Lhoták namaloval více než dva tisíce obrazů; byl členem slavné umělecké Skupiny 42, kam patřili i Jiří Kolář, Jindřich Chalupecký, Josef Kainar, Ivan Blatný nebo Jan Kotík. Spolupracoval se studiem Jiřího Trnky a pro filmová studia Barrandov navrhoval kostýmy. Na motorce i na bicyklu najezdil stovky kilometrů především krajinou Českého středohoří. Tam také skončil: podle jeho přání po smrti v roce 1990 syn rozprášil jeho popel do čtyř světových stran z kopce Číčov.
 
Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

Galerie zaujímá specifické místo v síti českých galerií, neboť se jako jediná v republice specializuje na moderní českou knižní ilustraci, kresbu a grafiku vzniklou po roce 1918.

Prague Bike Fest na Výstavišti

Přijďte si užít největší cyklistický festival v Praze! Prague Bike Fest se koná 27. – 28. dubna 2024 na Výstavišti Praha a nabídne vám dva dny nabité cyklistikou a vším, co s ní souvisí.
Praha 7, Praha

Metronome Prague 2024 – hudební festival v Praze

Fanoušci dobré a progresivní muziky si už nyní mohou poznamenat termín, kdy se uskuteční sedmý ročník festivalu Metronome. Příští Metronome Prague tedy proběhne, a věříme, že s plnou parádou, 20. – 22. června 2024.
Praha 7, Praha

Velikonoční workshop floristiky

Nalaďte se na svátky jara a vyrobte si velikonoční aranžmá z živých květin, kůry, mechu a dalších přírodních materiálů.
Praha 7, Praha

Pochod pro mozek 2024

Osvětová akce Pochod pro mozek 2024 vyvrcholí pražským pochodem ve Stromovce. Od budovy Planetária budou moct účastníci od 14 hod. vyrážet na různě dlouhé trasy v Parku, nebo se zapojit do dalších aktivit, které akce nabídne.
Praha 2, Praha

Matějská pouť 2024 v Praze

Matějská pouť se koná v areálu Výstaviště Praha od 24. 2. do 14. 4. 2024. Čekají zde na vás tradiční i nové zahraniční atrakce. Pobavíte se ve strašidelném zámku, domě smíchu, u střelnic, na kolotočích, houpačkách, skákacích hradech, houpacích lodích nebo na lochnesce.
Praha 7, Praha

Svět knihy Praha 2024 – knižní veletrh a literární festival

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha připravuje další ročník. 29. ročník se uskuteční 23. – 26. května 2024 na výstavišti v Holešovicích a zaměří se na literaturu německojazyčných autorů.
Praha 7, Praha

Khamoro 2024

Khamoro (romsky sluníčko) je největším a nejznámějším profesionálním romským festivalem na světě, pořádaným v Praze od roku 1999. Festival nabízí každoročně jedinečné koncerty romských kapel z celého světa, výstavy, filmové projekce, taneční workshopy i odborné semináře a konference.
Praha 7, Praha

Legendy 2024 – motoristická slavnost v Praze

1.000 snů na jednom místě – největší motoristická výstava v České republice. Automobilová slavnost Legendy 2024 se koná na Výstavišti v Holešovicích.
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Královská obora Stromovka v Praze

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, rozkládá se asi na 95 ha.
Praha 7, Praha

Cvičení pro maminky

Struhující fitness program s nádechem slunce, pláže, písku, a to vše za přítomnosti vašich dětí. Tančí se u kočárku, před kočárkem, s kočárkem či s miláčkem v náruči. Úžasné rytmy, snadná choreografie, radost, energie – zkrátka Dance Strollering®.
Praha 7, Praha

Výlety s autíčky na dálkové ovládání za dobrodružstvím

Expedice s RC Auty do přírody, za pohybem, za dobrodružstvím a poznáváním.
Praha 7, Praha

Workout a fitness hřiště na Výstavišti

Workout a fitness hřiště je nově otevřené veřejné hřiště na Výstavišti v Praze. Ke cvičení se využívá pouze váha vlastního těla. Cviky jsou prováděny na ocelových konstrukcích a většina z nich vychází ze základních prvků.
Praha 7, Praha

Lanové hřiště na Výstavišti

Na Výstavišti v Praze vyrostlo nové lanové hřiště, které dětem nabízí šplhací plošinu, balanční stezku a další lanové prvky a sítě.
Praha 7, Praha

Scéna pod otevřeným nebem – Containall v pražské Stromovce

Po pěti letech se scéna pod otevřeným nebem přesouvá z Malé Strany na nové místo – do Stromovky!
Praha 6, Praha

Pavilon s bitvou u Lipan na Výstavišti Holešovice

Kruhový pavilon v dolní části areálu Výstaviště skrývá pozoruhodné dílo českého malíře Luďka Marolda z let 1897–1898. Jedná se již o druhou kruhovou stavbu v areálu Výstaviště, která vznikla pro Výstavu architektury a inženýrství po vzoru předešlého Pavilonu českých turistů.
Praha 7, Praha

Simulatorium – zábavní vesmírné centrum pražských hvězdáren Planetum

Toužíte přistát s raketoplánem, proletět se nad Prahou ve stíhačce, manévrovat nad měsíčním povrchem v lunárním modulu nebo řídit vozítko na Marsu a Měsíci? Přijďte si vyzkoušet jedinečné simulátory obklopené unikátní galerií podsvícených obrazů z hlubin vesmíru.
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace

Samoobslužná restaurace Vozovna ve Stromovce

Zahradní samoobslužná restaurace Vozovna Stromovka se nachází v prostoru Královské obory, největším parku v Praze – ve Stromovce. Své prostory ji propůjčila původní vozovna tramvají, která zde stála až do 30. let minulého století.
Praha 7, Praha

Bistro Milada

Za nevšedním kulinářským zážitkem se vypravte do Šmeralovy ulice na Letné do bistra Milada, ve kterém je spolumajitel proslulý michelinský šéfkuchař La Degustation Oldřich Sahajdák.
Praha 7, Praha

Presto kurzy vaření

Nabízíme pro všechny milovníky dobrého jídla a příjemného stolování kurzy vaření poblíž centra Prahy. Kurzy jsou vedeny zábavnou metodou a jsou určeny všem, ať začátečníkům nebo i pokročilejším, kteří rádi vaří a neví jak na to, i těm, kteří vědí jak na to a chtějí se naučit ještě více.
Praha 7, Praha

Restaurace Bohemia na Výstavišti v Praze

Po desetiletích chátrání je restaurace Bohemia po rozsáhle rokonstrukci v areálu výstaviště znovu otevřena. Budova byla postavena při příležitosti Jubilejní zemské výstavy v 1891. Objekt bude sloužit pro akce a do budoucna se počítá i se stálým gastronomickým provozem.
Praha, Praha

MyStay – bezkontaktní nástroj pro hotelové recepce

MyStay je platforma, která naplní přání a potřeby všech hostů, a kterou je lehké integrovat a přizpůsobit pro jakýkoli ubytovací zařízení. Nabízí online check-in, automatizovanou komunikaci, digitální informace upsell hotelových služeb a nabídek.
Praha, Praha

Griloviště na Výstavišti

Vůně grilovaných dobrůtek, přátelský pokec s přáteli a nádherná zeleň všude okolo. Nezní to báječně? Tohle všechno (a dokonce i mnohem víc) si můžete dopřát na jednom z nejnovějších piknikových míst v Praze, na holešovickém Výstavišti.
Praha 7, Praha

Farm Letná

Zakládáme si na přípravě jídel z čerstvých a kvalitních surovin, nepoužíváme žádné náhražky, polotovary a glutamáty.
Praha, Praha

Bloudící kavárna VeloBloud

Bloudící kavárna VeloBloud je stylová kavárna s kvalitní kávou ve formě trojkolky, na způsob cyklozmrzlinářů minulého století – zaměstnanci jsou ale lidé bez domova.
Praha 7, Praha