ÚvodČeská nejOsobnostJulius Meinl – rodák z krušnohorských Kraslic
Osobnost

Julius Meinl – rodák z krušnohorských Kraslic

Obchodní značku Julius Meinl s charakteristickým logem mouřenína s červeným fezem určitě znáte… ale věděli jste, že legendární rakousko-uherský obchodník, zanícený milovník kávy a zakladatel známé potravinářské firmy pocházel z Kraslic pod Krušnými horami?
Julius Meinl se narodil 10. dubna 1824 do rodiny kraslického pekaře Franze Antona Meinla – pekařský rod Meinlů původem z Chebu měl v západočeském městě dlouhou historii, sahající do 14. století.

Podle zápisu ve farní matrice se Julius narodil v domě čp. 609, který však roku 1886 musel ustoupit nové železnici Kraslice předměstí – Klingenthal. Stával nedaleko v Mánesově ulici zhruba v místech mostu nad silnicí na Luby. Po rodině Meinlů ale přeci jen v Kraslicích něco zbylo – jedná se o dům čp. 317, kde měl Juliův otec prodejnu se smíšeným zbožím a rybami. Už jako chlapec pomáhal Julius svému otci v rodinném podniku a byl tak šikovný, že si jej jeho strýc Dotzauer vzal roku 1845 na vyučení k sobě do Prahy. Ve strýcově firmě s barvami získal Julius v roce 1849 získal výuční list.
 

Od prvního krámku ve Vídni k obchodnímu řetězci

V roce 1851 odjel mladý Julius na zkušenou do Vídně, kam vyrazil sbírat zkušenosti k obchodníkům s koloniálním zbožím. Zde také začal snít o vlastním velkém podniku. A protože nezůstalo jen u snění a Vídeň přála podnikavým lidem, v roce 1862 si Julius otevřel první obchod (nejprve skromný krámek, později větší obchod) s lahůdkami a koloniálním zbožím, v němž se začal specializovat na lahůdky, čaj a zejména kávu. Jako milovník černého moku ovšem znal úskalí tehdejšího prodeje této pochutiny – káva se prodávala buď ve formě zelených zrnek, které si zákazníci pražili až doma sami, anebo se museli spokojit s již upraženou, která však skladováním ztrácela čerstvost. Julius Meinl tedy vymyslel skvělý trik, který k němu do krámu přiváděl zákazníky ze široka daleka: začal pražit kávu přímo v prodejně. A tak od roku 1877 nabízel Meinl ve svém obchodě exkluzivní služby – pražení kávy a přípravu vlastních kávových směsí. Mezitím se stihl dvakrát oženit, ale bohužel i dvakrát po sobě brzx ovdověl a už se pak znovu neoženil. Ze dvou manželství měl syna a dceru, kteří mu byli v podnikání oporou. Kolem roku 1900 měla rodina Meinlova obchody také v Brně, Ostravě a Chebu.

Ani rozpad Rakouska-Uherska expanzi Meinlů nezastavil – za první republiky pracovala pod značkou Meinl stovka prodejen. Zákazníci si oblíbili systém maloobchodního řetězce podle britského vzoru a jen v Československu za první republiky obsloužili u Meinlů 6,4 milionu zákazníků! V započatém díle pokračovali potomci Julia Meinla, i když vše už nešlo tak hladce jako na začátku.
 

Meinlovi v Česku dnes: káva, gurmánské potraviny a ubytovací služby

Během nacistické éry odešli Meinlovi z Rakouska do britského exilu, během komunismu byly zpřetrhány obchodní vazby ve střední a jihovýchodní Evropě. Po roce 1989 se značka Julius Meinl vrátila ve formě sítě supermarketů, avšak v silné konkurenci u nás neuspěla. Podnikání Meinlů však na českém území neskončilo – dnes již šestá generace od roku 2016 provozuje síť rezidenčního ubytování a také velmi známý a vyhledávaný pražský hotel The Julius Prague na Senovážném náměstí. Komu by se nostalgicky zastesklo po gastronomických lahůdkách, může si nejrůznější pochutiny a gurmánské potraviny od firmy Meinl objednat on-line (juliusmeinl.com/cz – stránky jsou v češtině) a v Plané naleznete také rodinný cukrářský podnik, který vyrábí Mozartovy koule (Koogles).
The Julius Prague Ubytování

The Julius Prague

Na Senovážném náměstí se v budově bývalé Investiční a poštovní banky nachází rezidence The Julius Prague, patřící pod skupinu Julius Meinl.

Kraslice

Kraslice

Město leží v západní části Krušných hor na řece Svatavě, v průsmyku, jímž dříve vedla z Čech do Německa obchodní stezka. Hranice jsou odtud coby pověstným kamenem dohodil, dnes přes Kraslice vede do německého Klingenthalu důležitá silnice a železniční trať.

Staroplzenecký Živý Betlém 2024

Živý Betlém hraje ve Starém Plzenci od roku 1992. S jeho pořádáním nám pomáhá místní farnost, několik dobrovolníků, Mattias divadlo a šerm, místní skauti ale i městský úřad.
Jindřichovice, Karlovarský kraj

Průvod čertů v Sokolově

Tradiční průvod čertů, krampusáků a pekelníků se opět blíží! Připravte se na nezapomenutelnou atmosféru v Sokolově, kde čerti ze čtyř zemí roztřesou město!
Sokolov, Karlovarský kraj

Honza Nedvěd ml. v Kostele sv. Vavřince

Legendární hity hrané co nejvěrněji tak, jak je hrávali Nedvědi, znovu strhávají diváky.
Chodov, Plzeňský kraj

Silvestr na hradě Vildštejn

Oslavte příchod nového roku ve velkém stylu! Čeká vás slavnostní večer s welcome drinkem, bohatým celovečerním rautem, ohňostrojem a novoročním přípitkem.
Skalná, Karlovarský kraj

Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2024

Vánoce jsou svátky pohody a klidu, a proto bychom si tento čas měli užít trochu jinak než ve stálém shonu. Na hradě Loket pořádají 14. – 15. 12. 2024 Krušnohorské vánoční trhy. Vždy od 10 do 18 hodin.
Loket, Karlovarský kraj

Krušnohorské Vánoce a Nejkrásnější pohádky na hradě Loket

Přijďte se naladit na vánoční náladu na hrad Loket.
Loket, Karlovarský kraj

Zimní prohlídky na hradě Loket

Hrad Loket si můžete prohlédnout s průvodcem nebo si ho projít od sklepů až po půdu sami. V několika patrech studených a vlhkých kobek naleznete expozici útrpného práva. Hrad je pro návštěvníky otevřen denně.
Loket, Karlovarský kraj

Vánoční pobyty ve Františkových Lázních

Prožijte vánoční svátky bez shonu a stresu a nechejte se hýčkat v lázních.
Františkovy Lázně, Karlovarský kraj

Dotzauerův park v Kraslicích

Park se nachází v centru města hned vedle kostela. Připomíná nejvýznamnějšího kraslického rodáka Richarda Jacoba rytíře von Dotzauera.
Kraslice, Karlovarský kraj

Novorománská bazilika Božího Těla v Kraslicích

Původně na tomto místě stál farní kostel vystavěný roku 1619 bratry von Schönburg, což byli tehdejší krasličtí páni.
Kraslice, Karlovarský kraj

Historický hrázděný domek v Kraslicích

Jedná se o jeden z nejstarších domů ve městě Kraslice, charakteristický příklad předměstského obytného domu v Podkrušnohoří. V současné době zde vzniká expozice krajkářství, hotová by měla být do konce roku 2024.
Kraslice, Karlovarský kraj

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.
Kraslice, Karlovarský kraj

Evangelický kostel s farou v Kraslicích

Evangelický kostel s farou v Kraslicích, dílo významného německého architekta a teoretika architektury první poloviny 20. století Otto Bartninga, prohlásilo ministerstvo kultury nově kulturní památkou.
Kraslice, Karlovarský kraj

Muzeum Kraslické dráhy

Expozice, umístěná ve dvou místnostech bývalé nádražní restaurace v Kraslicích, je věnována historii i současnosti Kraslické dráhy. Na své si tu přijdou jak děti, tak dospělí.
Kraslice, Karlovarský kraj

Výroba foukacích harmonik v Kralicích – světový unikát

Kraslice a sousední Klingenthal, začaly jako první na světě s hromadnou výrobou foukacích harmonik.
Kraslice, Karlovarský kraj

Vyhlídka Josefa II. v Kraslicích

Nad městem Kraslice se nachází vyhlídka s obnoveným kovovým altánem. Z místa je pěkný výhled na údolí řeky Svatavy a část města Kraslice.
Kraslice, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace

Pivovar Krušnohor Kraslice

V okrajové části města Kraslice, konkrétně v Tisové, stojí rodinný pivovar, jehož originální název Krušnohor prozrazuje, jaké vlastnosti lze od nového chmelového nápoje očekávat a pro koho je určený.
Kraslice, Karlovarský kraj

Poštovna Rolava

Velmi příjemný hostinec najdou poutníci a cyklisté uprostřed krušnohorských lesů.
Přebuz, Karlovarský kraj

Penzion Golf Luby

Rodinný penzion v klidné oblasti bez civilizačního ruchu v Krušných horách nabízí příjemné ubytování v moderně vybavených pokojích hotelového typu.
Luby, Karlovarský kraj

Kiosek Celnice u Jelení v Krušných horách

Na pěším hraničním přechodu Jelení/Wildenthal se můžete občerstvit v mobilním kiosku „Na Celnici“. Čepuje se zde regionální pivo Krušnohor, z občerstvení vám dodá sílu grilovaná klobáska, hermelín nebo párky. Nechybí ani výběr teplých či studených nápojů.
Nové Hamry, Karlovarský kraj

Hotel u Špejcharu

Hotel u Špejcharu nabízí kapacitu 65 lůžek, primárně dvoulůžkové pokoje s možností přistýlky a apartmány s kapacitou 4 až 6 osob, vyhlídku z pokojů na louky s pasoucím se dobytkem. Pro rodiny s dětmi je zde možnost ubytování v apartmánech s přistýlkou nebo dětskou postýlkou.
Nový Kostel, Karlovarský kraj

Krušnohorské útulny – přístřešky proti nepřízni počasí

V Krušných horách naleznou turisté mnoho přístřešků a odpočinkových míst, které je ochrání před nepříznivým počasím. Jedná se například o herberky, turistické přístřešky, bivaky, útulny a další místa vhodná k noclehu například ve stanu. Přehledu těchto míst se věnuje speciální web.
Nejdek, Karlovarský kraj

Pivnice Koruna 1822

Pivnice Koruna 1822 v Sokolově má dlouhou historii.
Sokolov, Karlovarský kraj

Pivovar Permon v Sokolově

Sokolovský Pivovar Permon, to je legenda na české kraftové scéně! Vystudovaný kybernetik Ladislav Sás začínal v roce 2006 s vařením piva v garáži, za sládka si vybral svého zetě a obchod řeší jeho syn.
Sokolov, Karlovarský kraj