Úvod > Česká nej > Osobnost > Josef Sudek – významný český fotograf
Osobnost

Josef Sudek – významný český fotograf

Pokroucené stromy, mlžná smutná krajina hnědouhelných pánví, rozostřené obrazy za okny v dešti, mlze a v noci, a především Praha: město ze všech úhlů a ve všech podobách, a také zátiší na hradčanském okně, viděná tisíckrát a pokaždé jinak. To byly hlavní motivy fotografa Josefa Sudka (17. března 1896 Kolín – 15. září 1976 Praha).
Josef Sudek se narodil v umělecky založené rodině v Kolíně; v rodném městě ho připomíná památník na Kmochově ostrově. Fotit začal v letech 1911–1913, když se v Praze učil na knihaře. Do jeho života ovšem tvrdě zasáhla první světová válka: po narukování Sudek ještě stačil sestavit své první album originálních záběrů Prahy, ale hned v květnu 1916 byl v bojích na italské frontě zasažen granátem, který mu urval kus ramene a pravou ruku. „Nikdy o tom nemluvil,“ napsal později básník Jaroslav Seifert. „Když rukoval na vojnu, byl vyučený knihař. Když se vrátil, nebyl nic. Ze zlé nutnosti učil se fotografem, ale toto řemeslo si zamiloval a vyučil se mu mistrně.“

Ve 20. letech Sudek studoval na grafické škole a útočiště našel v karlínské Invalidovně, kde fotil tamní veterány. Fotografoval také restaurování katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Od roku 1927 pracoval v zahradním ateliéru na dvoře domu na Újezdě čp. 30, kde vznikla řada fotografických cyklů; na domě jej připomíná pamětní deska, ateliér slouží jako muzeum a galerie. V roce 1929 vyšlo také Sudkovo první fotografické album, v říjnu 1932 měl první samostatnou výstavu v Krásné jizbě.

Velkou proměnou prošlo jeho vidění světa za druhé světové války, kdy přišel o komerční zakázky a zaměřil se na fotografování uměleckých snímků. Hlavním tématem jeho tvorby se stala Praha. V 50. letech byl Sudek považován za významného světového fotografa, v jehož snímcích se odráží zvláštní poetika, romantika a nostalgie. Od roku 1958 žil v přízemním bytě domu na hradčanském Úvoze, kde jej často navštěvovali jeho přátelé a významní čeští umělci, například malíř Jan Zrzavý, architekt Otto Rothmayer či básník Jaroslav Seifert. Dnes v domě sídlí Galerie Josefa Sudka, pobočka Uměleckoprůmyslového musea Praha.

Světoznámý fotograf, kterého si Pražané často pletli s bezdomovcem, zemřel v osmdesáti letech na rakovinu.
Během svého života Josef Sudek nashromáždil téměř 55 tisíc negativů, přes 20 tisíc pozitivů a 618 výtvarných děl, která sbíral. Jeho práce inspirovala řadu fotografů, například Josefa Koudelku či Jana Reicha.
 

Známé fotografické cykly a publikace Josefa Sudka

 • Praha barokní (1938)
 • Zemský ráj to na pohled… (kalendář, 1939)
 • Kulturní ztráty Prahy 1939–1945 (1945)
 • Pražský hrad: výtvarné dílo staletí v obrazech Josefa Sudka (1945)
 • Pražské paláce (1946)
 • Praha (1948)
 • Okno mého ateliéru (1940–1954)
 • Procházka po mé zahrádce (1944–1953)
 • Zátiší na okně mého ateliéru (1950–1958)
 • Praha panoramatická (1959)
 • Karlův most ve fotografii (1961)
 • Mostecko – Humboldtka (1969)
 • Zahrádka mého ateliéru" (1950–1970)
 • Janáček – Hukvaldy (1971)
Rothmayerova vila v pražských Střešovicích

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích

Rothmayerova vila ve Střešovicích prošla rekonstrukcí a veřejnosti je zpřístupněna od roku 2015. Muzeum hlavního města Prahy zde otevřelo expozici o životě a dílu architekta Otto Rothmayera a jeho učitele Josipa Plečnika.

20 tipů, kam za filmem a fotografií

20 tipů, kam za filmem a fotografií

Vydejte za historií a zábavou! Interaktivní prezentace animovaného či trikového filmu nebo historických fotografických technik přináší zábavu i poučení a působí na smysly a pocity. Vydejte se i do míst kde se točily nejen oblíbené české i zahraniční filmy. Naučte se lépe fotografovat, zúčastněte se fotografických dílen!

Kam v Praze za uměním? Do galerií a muzeí!

Kam v Praze za uměním? Do galerií a muzeí!

Kromě architektonických památek nabízí Praha bohatý výběr výstavních prostor, muzeí a galerií. Hlavní město má prvotřídní muzea zaměřená na středověké a antické umění, ale co kontroverznější moderní umění? Nestrachujte se, v Praze najdete dost různých instalací moderního umění i postmoderny, soukromých vernisáží a kvalitních muzeí. Stačí se rozhlédnout a vybrat si z našich tipů, které vás zavedou za uměním, historií, poučením a zábavou do pražských institucí.

Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně

Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně

Drobná stavba z roku 2015 s vyhlídkovou plošinou ve výšce 4 metry nad zemí a asi 8 metrů nad hladinou řeky Labe. Z rozhledny je omezený výhled na řeku, Masarykův most, část městské části Zálabí a severní frontu domů historického jádra města.

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka se nachází v prostorách hradčanského domu U Luny. Český fotograf zde pobýval od roku 1959 až do své smrti v roce 1976. Jeho byt byl místem nesčetných schůzek, přičemž k přátelskému okruhu patřili mimo jiné básník Jaroslav Seifert, malíř Jan Zrzavý a řada dalších umělců.

Ateliér Josefa Sudka v Praze na Újezdě

Ateliér Josefa Sudka v Praze na Újezdě

Na Újezdu v Praze navštivte ateliér Josef Sudka, známého českého fotografa, který v v jednoduchých podmínkách ateliéru žil, pracoval a současně ho až do smrti využíval jako laboratoř. Ateliér představuje jak díla mnohých autorů, tak se vrací také k rozsáhlému dílu Josefa Sudka.

Jaroslav Bouček: fotograf, historik, vědec

Výstava v Galerii Josefa Sudka na pražském Újezdě představuje osobnost Jaroslava Boučka (1903–1985), odborníka zejména v oblasti fotografické a filmové techniky.
Praha 1, Praha

Architektura interaktivně – Renesance na Hradčanech a Malé Straně

Architektura interaktivně je název nového cyklu lektorovaných procházek, jejichž hlavním cílem je prezentace architektonických slohů a jejich tvarosloví s důrazem na zapojení samotných účastníků.
Praha 1, Praha

Sochy z hlíny: Terakoty italských mistrů 15.⁠–⁠18. století

Národní galerie Praha ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a Archeologickým ústavem Akademie věd České republiky uvádí výstavu Sochy z hlíny: Terakoty italských mistrů 15.⁠–⁠18. století ze sbírek Národní galerie Praha.
Praha 1, Praha

Výstava Zenga ⁠–⁠ japonské zenové obrazy ze sbírky Kaeru-an

Výstava ZENGA ⁠–⁠ japonské zenové obrazy ze sbírky Kaeru-an je nově prodloužena o další rotaci děl! Národní galerie Praha prostřednictvím výstavy vůbec poprvé představuje část výjimečné kolekce zenové malby a kaligrafie, kterou galerii v roce 2019 věnoval nizozemský sběratel Felix Hess.
Praha 1, Praha

Staří mistři: Nová expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění .
Praha 1, Praha

Král zvířat

Autorská pohádka s písničkami pro děti v mateřských školách na motivy bajek Jeana de La Fontaine. Lev – král zvířat se přesvědčí o tom, že každý tvoreček má svou cenu, je pro někoho důležitý a ne vždy záleží jen na síle a moci.
Praha 1, Praha

Aprílový koncert

Barokní koncert dívčí kapely v nádherných sklepích ze 14.století na Loretanskem náměstí.
Praha 1, Praha

Petřínské múzy

Můžete se těšit na malý koncert, básnické čtení a přátelské rozhovory.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka se nachází v prostorách hradčanského domu U Luny. Český fotograf zde pobýval od roku 1959 až do své smrti v roce 1976. Jeho byt byl místem nesčetných schůzek, přičemž k přátelskému okruhu patřili mimo jiné básník Jaroslav Seifert, malíř Jan Zrzavý a řada dalších umělců.
Praha 1, Praha

Hrzánský palác s expozicí Symboly republiky: Pilíře české státnosti

V jižní části Loretánské ulice stojí jeden z několika pražských paláců Hrzánských. Je jedním z nejstarších hradčanských domů. Každou středu je zde přístupná stálá expozice Symboly republiky: Pilíře české státnosti.
Praha 1, Praha

Toskánský palác v Praze

Toskánský palác je jednou z dominant Hradčanského náměstí. Za své jméno vděčí Anně Marii Františce, velkovévodkyni Toskánské, která jej získala do vlastnictví v roce 1718. Dnes je využívá Ministerstvo zahraničních věcí ČR, v přízemí se nachází sál pro pořádání výstav a společenských akcí.
Praha 1, Praha

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác se otevřel po delší rekonstrukci od 6. 11. 2019 a představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.
Praha 1, Praha

Martinický palác v Praze

Martinický palác na Hradčanském náměstí v Praze patří mezi nejkrásnější renesanční stavby druhé poloviny 16. století. Kuriozitou je prostorové uspořádání domu, které se shoduje s uspořádáním Královského paláce na Pražském hradě, avšak v polovičním měřítku.
Praha 1, Praha

Plynová lampa na Hradčanském náměstí

Tento osmiramenný kandelábr plynové lampy najdete na Hradčanském náměstí. První plynové lampy rozsvítili lampáři v pražských ulicích v roce 1847.
Praha 1, Praha

Hotel Dům u Červeného Lva – nejmenší český hotel

Nejmenší hotel v Česku stojí na Královské cestě, v romantické čtvrti pod Pražským Hradem, na Malé Straně, v Nerudově ulici. Jedná se o historický měšťanský dům z 15. století.
Praha 1, Praha

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby

Klasicistní trojkřídlá budova palácového typu byla původně postavena jako luxusní bytový dům knížetem Salm-Salmem. V současnosti patří Salmovský palác Národní galerii v Praze. Od května 2022 je objekt otevřen, návštěvníci si zde prohlédnou výběr zenového umění.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Hostinec U Dvou slunců – nejstarší hospůdka na Malé Straně

Hostinec U Dvou slunců se pyšní především svou dlouholetou tradicí, která sahá až do začátku 17. století. Není tedy divu, že podle zprávy z roku 1614 se nyní o tomto hostinci mluví jako o nejstarším na Malé Straně.
Praha 1, Praha

Hostinec U Černého vola v Praze

Jednu z původních staropražských pivnic navštívíte na Loretánském náměstí nedaleko Pražského hradu. Pivnice byla otevřena v roce 1965 a zachovala si svůj genius loci. Prostému historickému interiéru s vitrážemi vévodí starý „socialistický“ výčep, na kterém točí pověstně dobrého Kozla.
Praha 1, Praha

Restaurace Tāst na Malé Straně

V malebných uličkách Jánského vršku na Malé Straně najdete restauraci, která myslí především na české hosty a do svých dveří zve v první řadě místní obyvatele.
Praha 1, Praha

Gelatology

Originální zmrzlinárna a kavárna Gelatology.
Praha 1, Praha

Restaurace U Zlaté podkovy v Praze

Restaurace U Zlaté podkovy na bízí skvělé staročeské speciality i moderní kuchyni. Kapacita restaurace je 50 osob. Kapacita zahrádky je 30 osob.
Praha, Praha

Apartmány U Zlaté podkovy

Lákají vás pražské památky, historie a pověsti? Ubytujte se v historické residenci. Dle pověsti roku z 993 měl v tomto místě Boleslav II. boží vnuknutí a založil zde Břevnovský klášter. V našich útulných apartmánech si vychutnáte romantickou atmosféru Královské cesty.
Praha 1, Praha

Restaurace Malý Buddha – ve stínu Buddhy na pražském Pohořelci

Restaurace Malý Buddha na pražském Pohořelci patří k těm, které své hosty dokážou odnést daleko od vnějšího světa klidu a nespěchu. Pod soškami božstev dýmají vonné tyčinky, náladu podkresluje meditační hudba.
Praha 1, Praha

Ubytování v Kapucinátu na Hradčanech

Kapucinát na Hradčanech nabízí krátkodobé ubytování pro všechny, kteří hledají nocleh v centru Prahy za přijatelnou cenu. Ubytování je vhodné nejen pro turisty – jednotlivé poutníky či rodiny s dětmi, ale také například pro školní výlety či různá společenství.
Praha 1, Praha