Úvod > Česká nej > Osobnost > Jaroslav Ježek – legenda moderní taneční a jazzové hudby
Osobnost

Jaroslav Ježek – legenda moderní taneční a jazzové hudby

Tmavomodrý svět, Život je jen náhoda, David a Goliáš, Babička Mary anebo Nebe na zemi: to je jen malý výběr známých písní hudebního skladatele Jaroslava Ježka (25. září 1906, Praha-Žižkov – 1. ledna 1942, New York). Jeho hudba provázela divadelní hry Osvobozeného divadla a filmy Voskovce a Wericha. Ti na něj vzpomínali jako na perfektního hudebníka, věrného kamaráda, veselého člověka a „ukrutného legracistu.“
Jaroslav Ježek od dětství zápolil s řadou zdravotních problémů: trpěl šedým zákalem a oslepl na jedno oko, po spále prodělal hnisavý zánět uší a téměř ohluchl. I když se se zdravotními handicapy pral celý život, jeho taneční, divadelní, filmové ani vážné hudby se to nedotklo. Díky mistrnému propojení prvků jazzu a klasické hudby se mu říkalo český Gershwin podle slavného amerického skladatele. Společný neměli jen talent, ale i příliš krátký život.
Ježek studoval klavír, skladbu a mistrovskou školu u Josefa Suka na konzervatoři v Praze, rok pobýval ve Francii. Po návratu v roce 1928 se seznámil s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem a společně vstoupili do avantgardního Osvobozeného divadla (1927–1938). Ježek v souboru působil jako dvorní autor i hudební šéf, skládal, hrál na piano a řídil divadelní orchestr. Jeho talent se rozvinul naplno; pamětníci vzpomínají, že coby skvělý improvizátor dokázal během chvilky zahrát skladbu na náhodně zadané čtyři noty, slavná byla i jeho variace na píseň Šla Nanynka do zelí. Na přání posluchačů ji hrál tak, jak by ji asi napsali Mozart, Bach, Smetana, Strauss, Hašler a další. O foxtrotu Bugatti Step se zase říká, že Ježka k hudbě inspiroval zvuk motoru vítězného vozu Velké ceny automobilů v Brně v roce 1930.

Když se dostal k moci Hitler, Osvobozené divadlo otevřeně komentovalo sílící nebezpečí fašismu. V roce 1938 V + W divadlo zavřeli a na začátku roku 1939 i s Jaroslavem Ježkem emigrovali do USA. Ježek se ještě stihl oženit s Frances (Františkou) Bečákovou, ale v pouhých pětatřiceti letech zemřel na selhání ledvin. Urna s jeho popelem je od roku 1947 umístěná na rodinném hrobě na Olšanských hřbitovech v Praze.

S osudy talentovaného hudebníka se seznámíte v Památníku Jaroslava Ježka v Kaprově uliciPraze, kam se v roce 1921 přestěhoval s rodiči ze Žižkova. Modře vymalovaný pokoj je v původním stavu; vypovídá o Ježkově lásce k modré barvě, která pro něj byla symbolická. Psal na modrém papíře, kupoval si modré košile, kravaty i šaty, a text písně Tmavomodrý svět je vlastně výpovědí o jeho životě, jak jej poznali jeho přátelé V + W.
 
Jiří Voskovec – polovina slavné dvojice V + W

Jiří Voskovec – polovina slavné dvojice V + W

Česko-americký herec, spisovatel, dramatik, překladatel a textař, jeden z největších umělců evropské meziválečné avantgardy Jiří Voskovec (19. června 1905, Sázava – 1. července 1981, Pear Blossom, Kalifornie, USA) byl členem Osvobozeného divadla. V něm ve 20. a 30. letech 20. století úzce spolupracoval s Janem Werichem a Jaroslavem Ježkem.

Jan Werich – divadelní a filmová legenda

Jan Werich – divadelní a filmová legenda

Divadelní a filmový herec, spisovatel a autor divadelních i filmových scénářů Jan Werich (6. února 1905, Praha – 31. října 1980, Praha) patří k českým divadelním a filmovým legendám. Společně s Jiřím Voskovcem byli od roku 1927 do roku 1938 hlavními postavami Osvobozeného divadla a doslova idoly tehdejší mládeže.

10 tipů, kam se vydat za památníky významných osobností

10 tipů, kam se vydat za památníky významných osobností

Máte rádi českou historii? Zajímají vás příběhy konkrétních lidí, nejen suchá fakta? Po celé ČR se nachází památníky věnované osudům zajímavých a důležitých Čechů, které je třeba si i nadále připomínat. Vydejte se s Kudy z nudy na deset takových míst.

Modrá je dobrá aneb 25 tipů na „modrá“ místa

Modrá je dobrá aneb 25 tipů na „modrá“ místa

Modrá je dobrá, už je to tak… zpívá se ve známé písničce. Snad je to tím, že modrá je barvou oblohy i vody a působí uklidňujícím dojmem. V dnešních tipech vám přinášíme tipy na místa, kde modrá hraje prim a objevuje se v názvu anebo má k této barvě jiný vztah. Udělejte si modrý výlet a užijte si babí léto.

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka seznamuje s Olšanskými hřbitovy, největším současným pražským pohřebištěm na místě bývalé osady Olšany, dnes mezi čtvrtěmi Žižkov a Vinohrady.

Památník Jaroslava Ježka

Památník Jaroslava Ježka

Modrý pokoj Jaroslava Ježka (1906-1942) v Kaprově ulici v Praze nabízí pohled do prostředí, kde známý hudební skladatel žil a tvořil. Pokoj v soukromém bytě, který je udržován v původním stavu a pochází z počátku 30. let 20. století, je zařízený ve stylu funkcionalismu.