Úvod > Česká nej > Osobnost > Jan Švankmajer – světoznámý filmař, animátor a mistr surrealismu
Osobnost

Jan Švankmajer – světoznámý filmař, animátor a mistr surrealismu

Originální výtvarný styl, surrealismus a kombinování živých herců s animací: to jsou hlavní znaky filmařského umění Jana Švankmajera (* 4. září 1934). Švankmajerův vliv přiznávají třeba Tim Burton nebo Terry Gilliam z Monty Python. Český filmový tvůrce je považován za vizionáře, který obor významně obohatil, a jeho práce inspirují studenty animace po celém světě.
Jan Švankmajer se narodil v Praze. S mírnou nadsázkou jeho umělecká kariéra začala v osmi letech: o Vánocích dostal loutkové divadlo, pro které si vlastnoručně vyráběl další loutky a kulisy. Vystudoval Vyšší školu uměleckého průmyslu a loutkářskou katedru Divadelní fakulty Akademie múzických umění, kde i v době nejtužšího stalinistického režimu panovala liberální atmosféra a mezi studenty kolovaly zakázané knihy. Mezi jeho spolužáky patřil i pozdější filmový režisér Juraj Herz.

Jako scénograf, režisér či výtvarník působil v několika divadlech (divadlo Semafor, Laterna magika, Činoherní klub), intenzivně se věnoval výtvarné tvorbě a v roce 1960 se oženil s malířkou Evou Dvořákovou (1940–2005), která se podílela na výtvarné stránce řady filmů. Roku 1964 Jan Švankmajer natočil svůj první krátký film Poslední trik pana Schwarcewalldea a pana Edgara, který vychází z principů černého divadla. Do roku 1970 stihl natočit ještě několik děl, ale komunistický režim jeho vlastní tvorbě nepřál, proto se věnoval hlavně scénografii. Jeho nezaměnitelný rukopis poznáte také ve filmech Oldřicha Lipského (Adéla ještě nevečeřela, Tajemství hradu v Karpatech) nebo Juraje Herze (Deváté srdce, Upír z Feratu). V roce 1980 natočil krátký animovaný film Zánik domu Usherů; natáčel se na hradě Vildštejn ve Skalné ještě před jeho rekonstrukcí.

Teprve ohlasy na další krátký animovaný film Možnosti dialogu z roku 1982 Švankmajerovi umožnily natočit první celovečerní snímek Něco z Alenky, uvedený do kin v roce 1988. Ten ho celosvětově proslavil, ostatně Švankmajer pro film vymyslel celý alternativní svět a staré obrázky z Brehmova Života zvířat a encyklopedií 19. století využil pro stvoření havěti, která jako by vypadla ze světa fantasy. Film i jeho tvůrce se po zásluze stali pojmy v oblasti nekomerční animace.

Roku 1994 natočil svůj druhý celovečerní film pod názvem Lekce Faust v hlavní roli s Petrem Čepkem, který zde hrál jak Fausta, tak Mefistofela, a za dvojroli získal in memoriam Českého lva. Velmi úspěšná byla i komedie Otesánek, za niž Švankmajer získal Českého lva za nejlepší film a společně se svou ženou i za nejlepší výtvarný počin.

Roku 1996 natočil Švankmajer film Spiklenci slasti, kde groteskním způsobem nahlíží na problematiku sexuálních úchylek, v roce 2005 pak měl premiéru film Šílení, filozofický horor kombinující povídky Edgara Allana Poea s osobností Markýze de Sade; toho ztvárnil Jan Tříska. Eva Švankmajerová, která zemřela krátce před premiérou, získala za výtvarnou koncepci a plakát k tomuto filmu Českého lva in memoriam. Na tomto filmu také spolupracovala jejich dcera Veronika Hrubá, v rodinné tradici pokračuje i syn Václav, autor animovaných filmů.

V roce 2010 měla premiéru psychoanalytická komedie o snech a snění jednoho muže pozdních středních let Přežít svůj život, v roce 2018 byl uveden zatím poslední celovečerní film Hmyz, natočený na motivy divadelní hry bratří Čapků a s odkazem na Kafkovu Proměnu.

Na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary roku 2009 obdržel Jan Švankmajer Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii, kromě desítek dalších ocenění získal roku 2018 medaili Raymonda Roussela za celoživotní filmovou tvorbu. Pozoruhodná je i další Švankmajerova tvorba, tedy koláže, grafiky a trojrozměrná výtvarná díla; k vidění jsou například ve stálé expozici britské Tate Modern Gallery.
Galerie ART v Chrudimi

Galerie ART v Chrudimi

Reálná i virtuální galerie v centru Chrudimi. Návštěvníci zde spatří současné české a evropské umění. Galerie se nachází v obchodně-bytovém centru Balustráda na náměstí Josefa Ressela.

Mezinárodní den muzeí a galerií v Národní galerii – vstup zdarma

Národní galerie v Praze v rámci Mezinárodního dne muzeí a galerií zve návštěvníky zdarma ve čtvrtek 18. 5. od 10:00 až do 18.00 do všech svých stálých expozic a doprovodný program.
Praha 1, Praha

Sólo pro klarinet a violu

Z. Matějů: Virus, koncert pro violu a komorní orchestr, světová premiéra skladby na objednávku SOČR.
Praha 1, Praha

V hloubce a po povrchu

Komorní výstava představuje v expozici Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200⁠–⁠1550 výsledky poutavého mezioborového projektu věnovaného metodě výpočetní tomografie při průzkumu děl starého umění.
Praha 1, Praha

Dítě v Dlouhé

Program 25. ročníku festivalu Dítě v Dlouhé tvoří deset představení pro děti již od dvou let věku a jejich dospělý doprovod. O zahajovacím víkendu 15.–16. dubna si můžete návštěvu divadla zpestřit i doprovodným programem.
Praha 1, Praha

Prague Pride 2023

K pražskému létu neodmyslitelně patří festival Prague Pride zaměřený na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematiku. Je akcí nejen pro LGBT komunitu, ale pro širokou veřejnost.
Praha 1, Praha

Dvořákova Praha 2023

16. ročník festivalu, který vzdává hold českému géniovi Antonínu Dvořákovi. Mezi 7. a 25. zářím 2023 uvítá špičkové sólisty, dirigenty, mezinárodně uznávané orchestry i komorní soubory. Těšte se na defilé toho nejkvalitnějšího, co soudobá klasická hudba nabízí.
Praha 1, Praha

Na Novomlýnskou vodárenskou věž za 65 Kč

Po zimní přestávce se Novomlýnská vodárenská věž opět otvírá návštěvníkům. První dubnový víkend můžete tuto památku navštívit za 65 Kč.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Nejmenší pražský dům

V Anežské ulici v centru Prahy stojí nejmenší dům v metropoli. Je široký jen dva a čtvrt metru a dřív sloužil jako nevěstinec. Vznikl v roce 1853 a architektem byl Josef Liebel. Dnes existuje už jen průčelí původní stavby, přes které se vchází do zadního obydleného traktu.
Praha 1, Praha

Tajemství věčné energie

Vydejte se s námi neznámými kouty Prahy po stopách vynálezce Jana T, který objevil zdroj nevyčerpatelné energie. Po jeho předčasné smrti se však zdá, že cesta k nalezišti je nadobro ztracena.
Turnov, Liberecký kraj

Squash Haštal – budujte si zdravý životní styl

Pravidelná sportovní aktivita je nedílnou součástí zdravého životního stylu, buduje tělesnou kondici i psychickou odolnost, pomáhá zbavovat tělo stresu a příznivě působí na délku i kvalitu života. Squashové centrum Haštal nabízí svým zákazníkům širokou škálu sportovního vyžití v samém srdci Prahy.
Praha 1, Praha

Collegium Marianum

Pražský soubor Collegium Marianum se od svého založení v roce 1997 věnuje provádění hudby 17. a 18. století se zaměřením na české a ve střední Evropě působící autory.
Praha 1, Praha

Kostel sv. Haštala v Praze

Gotická stavba pochází asi ze 2. čtvrtiny 14. století. Přestavěn byl do podoby nepravidelné čtyřlodní baziliky, zařízení kostela je převážně barokní.
Praha 1, Praha

Oddíl mladých ochránců přírody Lacerta

V oddíle mladých ochránců přírody Lacerta zažijete spoustu zábavy a dobrodružství. Program, ve kterém jsou zahrnuty hry, výlety a další aktivity, je vhodný pro kluky a holky od druhé do deváté třídy.
Praha 1, Praha

Hmatová expozice nejen pro nevidomé v Anežském klášteře

Hmatová expozice odlitků sochařských děl českého středověkého umění. Haptická expozice je umístěna v severním křídle křížové chodby kláštera sv. Anežky České. Zrakově postižení se však díky výstavě přesto mohou alespoň zprostředkovaně s tvorbou sochařů a řezbářů období českého středověku seznámit.
Praha 1, Praha

Stínadla – legendární pražská čtvrť Vontů

Pražská čtvrť Stínadla vznikla v knihách Jaroslava Foglara. Postupem se ale z imaginárního místa stalo téměř místo skutečné. Jsou to křivolaké uličky, ponořené do šera a i ve dne působící tísnivým dojmem. Najdete je na Starém Městě, v jedné z nejstarších částí Prahy.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Hotel Residence Agnes na Starém městě

Residence Agnes se nachází v samotném centru Prahy, pouze pár kroků od Staroměstského náměstí, Karlova mostu, či Židovského města. V blízkosti se nachází řada kaváren a restaurací, muzeí a galerií i obchodní centrum Palladium.
Praha 1, Praha

Slow Food v restauraci La Degustation Bohême Bourgeoise

Myšlenka „Slow Food“ dobývá svět. Znamená vědomou volbu stravy a svědomitou přípravu v rámci tří slov: Dobrý, čistý a fair. Unikátní podnik La Degustation nemá v Čechách obdobu. Nabízí klasické pokrmy místního kulinářského umění z konce 19. století v moderním zpracování.
Praha 1, Praha

Perníčkův sen – perníkářství v Haštalské ulici v Praze

Perníkářství v Haštalské ulici v centru Prahy je návratem do dětství na návštěvu k babičce. Perníčky různých druhů tu voní až za roh, na zakázku vám zde připraví perník dle vašich představ, pořádají se zde workshopy, oslavy narozenin a různé další akce.
Praha 1, Praha

Kavárna Anežka

Anežka se ukrývá přímo v komplexu kláštera Na Františku, zvaného Anežský. Úchvatný gotický komplex, jehož součástí jsou také prostory Národní galerie, tak nově od sezony 2022 doplňuje místo, kde si lze vychutnat kávu, drink a něco k snědku.
Praha, Praha

Hotel Maxmilian na Starém Městě v Praze

Čtyřhvězdičkový hotel Maximilian v roce 2019 prošel kompletní rekonstrukcí, kterou má na svědomí známé londýnské designerské studio Conran&Partners.
Praha 1, Praha

Restaurace Lokál – česká kuchyně té nejlepší kvality

Stýská se vám po klasických pokrmech české kuchyně, které se v mnoha restauracích již skoro nevyskytují? Už dlouho jste neviděli domácí houskový knedlík, nebo omáčku, která nepřišla do styku s instantním práškem? Pak je Lokál, jehož hlavní filozofií je čerstvost surovin a poctivá práce kuchařů, ta pravá volba pro vás.
Praha 1, Praha

La Casa Argentina

Restaurace sídlí v Dlouhé ulici v Praze, kde najdete mnoho skvělých restaurací, bister a barů. Díky členitosti prostorů restaurace si každý host může najít místo, které mu vyhovuje nejlépe, s jistotou nadstandardní péče obsluhujícího personálu.
Praha 1, Praha

Manú Praga

Zkušený restauratér Emanuele Ridi otevřel další pražskou restauraci – Manú Praga – kousek Itálie v centru historické metropole. Své místo našel podnik v Revoluční ulici v prvorepublikovém paláci zbudovaném pro pojišťovnu Merkur v roce 1936.
Praha 1, Praha