Úvod > Česká nej > Osobnost > Barbora Markéta Eliášová – první Češka, která procestovala svět
Osobnost

Barbora Markéta Eliášová – první Češka, která procestovala svět

Přestože Barbora Markéta Eliášová (2. listopadu 1874, Jiříkovice – 27. dubna 1957, Praha) pocházela z chudých poměrů a navíc záhy osiřela, procestovala prakticky celý svět, opakovaně navštívila Japonsko a o svých cestách napsala řadu knih. Je důkazem toho, že člověk může vlastní vůlí, studiem, pílí a cílevědomostí překonat nepříznivé společenské postavení a prožít život podle svých představ.
Barbora Markéta Eliášová se narodila v Jiříkovicích na jižní Moravě. Když jako čtyřletá osiřela, vychovávali ji na náklady obce. Ve čtrnácti letech se jí ujala bezdětná rodina v Brně, kde se naučila německy. Později získala místo služebné u německé herečky a její matky; s nimi se později odstěhovala do Vídně, kde navštěvovala kurzy angličtiny a francouzštiny. V Praze později složila státní zkoušku z angličtiny a získala potvrzení, že tento jazyk může vyučovat na vyšších dívčích školách a učitelských ústavech. Seznámila se s univerzitním profesorem Václavem Emanuelem Mourkem a jeho anglickou manželkou. Ti jí půjčili peníze na cestu do Anglie, aby si zlepšila anglickou konverzaci – a Barbora vyrazila poprvé do světa. Procestovala Anglii, podívala se do Paříže a několika německých a švýcarských měst. Když se v roce 1904 vrátila do Prahy, začala vyučovat angličtinu na Vyšší dívčí škole, v Ženském výrobním spolku Elišky Krásnohorské a dávala i soukromé hodiny.

Když v roce 1911 zemřel na otravu krve její snoubenec i její dobrodinec profesor Mourek, vzala si neplacenou roční dovolenou a poprvé odjela do Japonska. Během této cesty objela celý svět, naučila se japonsky, údajně jako první Evropanka absolvovala kurz ikebany, japonského aranžování květin, zajímala se o pěstování bonsají, čajové obřady nebo tradiční techniku barvení tkanin. Nosila kimono, jedla hůlkami a osvojila si japonský způsob života. Do Japonska se ještě několikrát vrátila, v roce 1920 dokonce působila na nově zřízené československé ambasádě v Tokiu. Při další cestě o tři roky později jako zázrakem přežila zemětřesení, které připravilo o život 150 000 lidí.

Své cesty po světě popsala v knihách V Japonsku v dobách dobrých i zlých, Rok na jižní polokouli, Rok života mezi Japonci a kolem zeměkoule a v autobiografickém románu Na vlnách osudu. Když necestovala po světě, přednášela o svých cestách po celé republice a v rozhlase. Koupila si dům v Roztokách a na tamním Tyršově náměstí nechala vysadit růžové sakury. Deset let pracovala na ministerstvu zahraničí, kde překládala články ze zahraničního tisku, psala knížky pro děti a japonské pohádky. Poslední roky života strávila kvůli potížím s klouby na invalidním vozíku, bez blízkých příbuzných i bez peněz.

Barbora Markéta Eliášová odkázala svou pozůstalost Náprstkovu muzeu v Praze, její hrob najdete na Olšanských hřbitovech. Připomínají ji pamětní desky v Roztokách, rodných Jiříkovicích i poštovní známka z roku 2009, kde je vyobrazena v kimonu v pozadí s horou Fudži.
 
Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

#světovéČesko a Národní muzeum v Praze: největší muzeum naší země

#světovéČesko a Národní muzeum v Praze: největší muzeum naší země

Národní muzeum v Praze je největším muzeem České republiky. U jeho zrodu před více než 200 lety stály soukromé sbírky osvícených aristokratů, dnes pokrývá všechny oblasti lidského poznání. Podobně jako pro jiná velká světová muzea je i pro Národní muzeum charakteristická zvídavost, touha poznat lidskou historii, osvěta, důkladný výzkum a sdílení znalostí s vámi, pozornými návštěvníky.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka seznamuje s Olšanskými hřbitovy, největším současným pražským pohřebištěm na místě bývalé osady Olšany, dnes mezi čtvrtěmi Žižkov a Vinohrady.

10 tipů, kde uvidíte v Česku mumie

10 tipů, kde uvidíte v Česku mumie

Pokud chcete vidět pravou mumii, nemusíte vyrážet rovnou do Egypta. Také v České republice můžete vidět několik mumií dovezených přímo z Egypta, stejně jako našimi předky umně mumifikovaná těla v klášterních a kostelních hrobkách či katakombách. Opravdová kuriozita vás pak čeká na zámku Metternichů v Kynžvartu, kde kromě mumifikovaných lidských těl najdete i mumii nilského krokodýla.

#světovéČesko a české stopy dalekého Egypta: sfingy, pyramidy a mumie

#světovéČesko a české stopy dalekého Egypta: sfingy, pyramidy a mumie

K nejúžasnějším památkám starověkého Egypta patří mumie. Jejich objevení pokaždé vyvolá senzaci: stejný osud tak sdílí krásná egyptská královna Nefertiti, faraón Tutanchamon i princezna Hereret. Že ji neznáte? Můžete se s ní ale seznámit velmi lehce a na vlastní oči, stačí se vypravit do Moravské Třebové.

20 tipů, kam v Česku za exotikou

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!

Výstava Cesta kolem světa za 80 dní

Vypravte se do míst ze slavného románu Julese Vernea!
Praha 1, Praha

Vánoční výstava v Betlémské kapli 2022 – Vánoce z papíru vystřižené

Papír je materiál, který k Vánocům neodmyslitelně patří, i když v minulosti tomu tak vždy nebývalo. Právě originální vystřihovací papírové betlémy představí mimo jiné letošní tradiční Vánoční výstava v Betlémské kapli, která proběhne od 26. 11. 2022 do 2. 1. 2023.
Praha 1, Praha

Dialogy v čase / Hommage à Ricardo Bofill – výstava v Galerii Jaroslava Fragnera

Galerie Jaroslava Fragnera otevírá výstavu Dialogy v čase / Hommage à Ricardo Bofill, ve které se zaměřuje na současnou architekturu v historickém kontextu na území České republiky.
Praha 1, Praha

Neznámý fotograf Jaroslav Tkadlec (1851—1927) a jeho cestování Kavkazem

Srdečně zveme na výstavu Neznámý fotograf Jaroslav Tkadlec (1851—1927) a jeho cestování Kavkazem ve Window Gallery (Husova 4, Praha 1).
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.
Praha 1, Praha

Dům kazatele – místo kde kázal mistr Jan Hus

Dům kazatele vznikl jako obytný objekt pro kazatele působícího při pražské Betlémské kapli a je dáván do souvislosti s osobností mistra Jana Husa, který v kapli kázal v letech 1402 – 1413.
Praha 1, Praha

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.
Praha 1, Praha

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

V Zátiší – stabilní hvězda pražské gastronomie

V Zátiší je tajemství chutí! Dva šéfkuchaři každý den odhalují tajemství nových chutí a s radostí se s hosty dělí o své objevy. Všechny suroviny dostávají V Zátiší dvě dimenze.
Praha 1, Praha

Choco Café U Červené Židle v Praze

Přímo v samém srdci staré Prahy najdete v ulici Liliová sympatickou kavárnu Choco Café U Červené židle, která se honosí podtitulem rodinná čokoládovna. Je to jedno z míst v České republice, které by neměl minout žádný milovník čokolády.
Praha 1, Praha

Restaurace Monarch

Restaurace Monarch sídlí v centru Prahy v ulici Na Perštýně. Místo má originální atmosféru a název nese již od svého založení. Nejprve to byl vinný bar, poté gastrobar; stávající restaurace Monarch je v provozu od května roku 2017.
Praha 1, Praha

Hotel Unitas Praha

Unitas se nachází v bývalém klášteře, 250 metrů od Karlova mostu. Nabízí ubytování v prostorách s pohnutou historií – původně místo obytných domů, později klášter jezuitů a šedých sester, za komunismu věznicí, kde byl uvězněn i Václav Havel.
Praha 1, Praha