ÚvodČeská nejMezinárodní a významné dnyJarní změna času ze zimního na letní – den, který je o hodinu kratší
Mezinárodní a významné dny

Jarní změna času ze zimního na letní – den, který je o hodinu kratší

Pravidelně každý rok si celá Evropa dvakrát ročně posouvá hodinové ručičky. Na jaře se mění zimní čas na letní čas, na podzim se letní čas mění na zimní. Letní čas používá většina Evropy a velká část Severní Ameriky, jinde se s ním setkáte výjimečně.
Při změně na letní čas se čas, daný příslušným časovým pásmem, posunuje se o jednu hodinu dopředu. Zatímco však podzimní změnu z letního času na zimní snášíme docela dobře, protože získáme hodinu navíc, s jarní změnou mnozí úporně bojují. Ruku na srdce, vstávat o hodinu dřív opravdu není nic příjemného.

Proč se ale čas mění? Jedním z důvodů bylo vyvážení délky dne a noci, což se týká většiny Evropy. Například v tropických oblastech by změna času neměla význam, jelikož dny i noci tam jsou stejně dlouhé. Zato pro Evropany to znamenalo více přirozeného světla po dobu běžné denní aktivity.

Hlavním a nejčastěji uváděným důvodem ale byla úspora paliv a elektřiny, která byla potřeba pro večerní osvětlení – jednoduchá rovnice tvrdila, že když lidé budou chodit spát o hodinu dřív, ušetří se energie i peníze. Možná to platilo v době, kdy se letní čas zavedl, ale v dnešní době je úspora kvůli změnám času zanedbatelná. Osvětlení představuje nevelkou část spotřeby energie a podle energetiků nemá změna času na spotřebu prakticky žádný vliv.

Navíc se stále hlasitěji ozývají odborníci s tím, že změna času není zdravá. Ať už si na podzim „sovy“ libují, že mohou spát o hodinu déle anebo naopak na jaře „skřivani“ jásají, že mohou vstávat o hodinu dřív, hodinový posun má negativní vliv na lidský biorytmus. Zejména jarní posun času, kdy o hodinu času přicházíme, způsobuje problémy s psychickou i fyzickou výkonností. Podle statistik v době změny také stoupá počet dopravních nehod a spousta lidí popisuje při změnách času podobné příznaky jako při cestování na delší vzdálenosti přes několik časových pásem: únavu, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatnou paměť a poruchy koncentrace.

I když konec střídání času odhlasoval Evropský parlament již v roce 2019, jednotlivé státy se nedokázaly dohodnout, zda se budou řídit letním nebo standardním časem, nesprávně označovaným za zimní. Střídání letního a zimního času nás tak zatím čeká i v dalších letech.
Věda a historie není nuda: měření času a hodiny sluneční, vodní, přesýpací i náramkové

Věda a historie není nuda: měření času a hodiny sluneční, vodní, přesýpací i náramkové

Měření času je pro nás samozřejmost, ale dokážete zjistit kolik je hodin i bez hodinek, mobilů a dalších vychytávek? Jak lidé měřili čas předtím, než byly vynalezeny hodiny? A kdo vlastně rozhodl, že den bude mít čtyřiadvacet hodin? S Kudy z nudy se vypravte do muzeí hodin a hodinek a na další místa, kde se měří čas – minutu po minutě, hodinu po hodině.

100 tipů na procházku do přírody

100 tipů na procházku do přírody

Příjemné počasí láká k procházkám do přírody, do lesa, botanické zahrady či k horským túrám. Vydejte se Českem na netušená místa a za krásami české přírody po naučných stezkách, poznejte nejen čtyři národní parky ale i desítky a stovky dalších nečekaně krásných míst. Nechte se inspirovat krásami naší přírody a přeneste si radostnou náladu domů.

Kam za sportem, když je venku nevlídno?

Kam za sportem, když je venku nevlídno?

Rádi trávíte volný čas aktivně a sport je váš největší kamarád? Co ale dělat, když venku je nevlídno a vy nechcete sedět doma? Máme pro vás pár tipů, kam vyrazit za sportem a zlepšením fyzičky.

Užijte si jaro v Česku! 100 tipů, kam na jarní procházky

Užijte si jaro v Česku! 100 tipů, kam na jarní procházky

Jaro láká k jarním procházkám a novým zážitkům. Přivítejte jarní sluneční paprsky a udělejte si pěkný výlet! Pokud chcete do přírody, něco zajímavého vidět, seznámit se s historií nebo si společně s kamarády či rodinou vyjít na hezkou procházku, jistě si vyberete z našich tipů pro krásné jarní dny.

Pražské Klementinum – nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Pražské Klementinum – nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Observatoř v barokní astronomické věži Klementina, která uchovává nejstarší záznamy o počasí v Evropě, je jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování.

Nová radnice na Mariánském náměstí – Den otevřených dveří

V Nové radnici, která je jen pár kroků od Rezidence primátora, bude otevřen s volným přístupem Velký jednací sál v 1. patře, ve kterém zasedají pražští zastupitelé, konají se zde semináře, konference i slavnostní události jako například promoce.
Praha 1, Praha

3KinoFest

Festival středoevropské kinematografie 3KinoFest pokračuje v roce 2024 již 11. ročníkem a to v termínu 11. – 16. listopadu.
Praha 1, Praha

AI 4 All – umělá inteligence srozumitelně

Dvoudenní program pro veřejnost všech věkových kategorií! Panel Češi a AI, přednášky o umělé inteligenci v reálném světě – od zdravotnictví po náboženství, generování vlastních děl, filmové projekce, konverzační AI hra, setkání s opravdovými odborníky i roboty nebo AI kvíz. To je AI 4 All!
Praha 1, Praha

Ostrava v Praze – Návratný průzkum v Galerii hlavního města Prahy

Výstavní prostor Galerie hlavního města Prahy v Městské knihovně zaplní od října výstava věnující se ostravskému umění.
Praha, Praha

O šlechtě, šlechtění a jednom šlechtickém rodu

Interaktivní dětská prohlídka Clam-Gallasovského paláce.
Praha 1, Praha

O šlechtě, šlechtění a jednom šlechtickém rodu

Interaktivní dětská prohlídka Clam-Gallasovského paláce.
Praha 1, Praha

Art Prague 2024 – Mezinárodní veletrh současného umění

Art Prague 2024 se uskuteční v termínu 5. – 10. listopadu v Clam-Gallasově paláci. Týden přinese 35 galerijních expozic a 230 autorů.
Praha 1, Praha

Clam-Gallasův palác – Den otevřených dveří

Veřejnosti se 28. 10. 2024 otevřou úchvatné prostory Clam-Gallasova paláce, které jsou běžně nepřístupné. Podle odborníků jde o jeden z nejlépe dochovaných šlechtických městských paláců na světě.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Galerie Klementinum

Galerie Klementinum představuje hlavní výstavní prostor Národní knihovny ČR. Nachází se v Křižovnických chodbách v přízemí a také v 1. patře nejstarších částí jezuitské koleje v tzv. Nové koleji.
Praha 1, Praha

Páternoster v budově magistrátu v Praze

Historie výtahů páternoster sahá do konce 19. století, kdy se objevil jeden z prvních výtahů tohoto druhu v Londýně. Páternoster, kterým se pyšní budova Nové radnice, je úplně prvním výtahem tohoto typu v Česku a datuje se do roku 1911.
Praha 1, Praha

Prohlídková trasa Nová radnice – páternoster tour

Vstupte do světa technického dědictví a objevte kouzlo výtahu páternoster. Naše prohlídková trasa vás zavede do jedinečného prostředí, kde budete mít příležitost seznámit se s i s prostory Nové radnice. Připojte se k nám a zažijte výlet do minulosti, kde technika a historie kráčejí ruku v ruce.
Praha 1, Praha

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.
Praha 1, Praha

Divadlo Říše loutek Praha

Loutkové amatérské divadlo Říše loutek bylo založeno akad. soch. Vojtou Suchardou v roce 1920. Od roku 1928 soubor sídlí v nových prostorách, vybudovaných jako součást nové budovy Městské knihovny v Praze, v Žatecké ulici.
Praha, Praha

Nová radnice na Mariánském náměstí – Magistrát hl. města Prahy

Dominantní budovou celého Mariánského náměstí je Nová radnice, sídlo Magistrátu hl. města Prahy, od roku 1945 působiště primátora a úřadů, které sem byly přestěhovány po zničení hlavního křídla Staroměstské radnice v květnu 1945.
Praha 1, Praha

Galerie hlavního města Prahy – výstavní prostory v Městské knihovně v Praze

Galerie hlavního města Prahy v současné době vystavuje v sedmi objektech včetně Městské knihovny na Mariánském náměstí. GHMP se zaměřuje zejména na moderní a současné umění.
Praha 1, Praha

Literární stezky Prahou

Literární stezky vás provedou Prahou tak, jak ji neznáte. Na podzim 2011 bylo za souhlasu památkářů a magistrátu napsáno několik krátkých úryvků z děl českých spisovatelů na známá frekventovaná místa. Sto metrů dlouhé texty byly umístěny vzhledem ke vztahu autora nebo díla k místu.
Praha, Praha

Ubytování a restaurace

Hotel Clementin – nejužší pražský hotel

Romantický hotel Clementin Old Town se nachází přímo v samém srdci historického centra Prahy, mezi Staroměstským náměstím a Karlovým mostem. Kuriozitou domu je jeho šířka, pouhých 3,28 m, což z něj činí druhý nejužší dochovaný dům v Praze a zcela jistě nejužší hotel v Praze.
Praha 1, Praha

Restaurace George Prima Steak

George Prime Steak, ztělesnění amerického stylu steakhousu, se nachází v srdci pražského Starého Města. Posláním restaurace je vždy podávat perfektní steak.
Praha 1, Praha

Emblem Hotel – luxus na kraji Staroměstského náměstí

Pětihvězdičkový Emblem Hotel stojí v centru Prahy, 300 metrů od Staroměstského náměstí. Nabízí střešní terasu s panoramatickým výhledem na centrum Prahy.
Praha 1, Praha

Ramencraft

Všechny milovníky tradiční japonské polévky ramen i japonských her nadchne nové bistro Milana Tarabíka Ramencraft v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Dům U Zlatého hada

Nárožní dům U zlatého hada vznikl na dvou středověkých stavebních parcelách spojených v roce 1419. Z doložených historických spisů zde býval proslulý šenk. Domovní znamení dům obdržel až v 18. století, kdy v něm byla lékárna.
Praha 1, Praha

Hotel Rott – ubytování v srdci Prahy

Hotel Rott leží v samém srdci Starého Města pražského, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, historického jádra Prahy. Všechny nejdůležitější památky a pamětihodnosti Prahy jsou v docházkové vzdálenosti od hotelu.
Praha 1, Praha

Pivnice U Zlatého Tygra na Starém Městě pražském

Pivnice U Zlatého Tygra to je tradiční plzeňská pivnice s neopakovatelnou atmosférou a koloritem v srdci staré Prahy. Inspiraci zde u plzeňského piva hledali mnozí, včetně autora české hymny Josefa Kajetána Tyla či Bohumila Hrabala.
Praha 1, Praha

Crème de la Crème – nejlepší italská zmrzlina v Praze v Husově ulici

Všechny recepty na italské řemeslné zmrzliny píše Honza Hochsteiger alias "pan zmrzlinka", který mnoho let pracoval v Itálii i jiných místech světa pro nejlepší italské zmrzlináře a teď s láskou vaří nejlepší zmrzliny v Praze.
Praha 1, Praha